مهر/ پیمان جبلی معاون برون مرزی سازمان صداوسیما ضمن تشریح آخرین خبرها از وضعیت مجری بازداشت‌شده شبکه پرس‌تی‌وی در آمریکا خواستار عذرخواهی مقامات این کشور شد.

پیمان جبلی معاون برون مرزی صداوسیما امروز چهارشنبه ۲۶ دی ماه ساعت ۱۵ در کنفرانسی خبری در شبکه پرس‌ تی‌ وی از بازداشت مرضیه هاشمی درباره آخرین وضعیت خبرنگار بازداشت شده پرس‌تی‌وی در آمریکا و پیگیری‌های مقامات ایرانی، گزارشی ارائه کرد.

پیمان جبلی در ابتدای این کنفرانس خبری بیان کرد: مرضیه هاشمی یکشنبه شب در فرودگاه آمریکا بازداشت شده و تا امروز تفهیم اتهام نشده است.

وی ادامه داد: شبکه پرس‌تی‌وی و رسانه‌های داخلی و خارجی بعد از مطلع شدن از وضعیت وی این موضوع را پیگیری کردند. او بعد از ورود به زندان مجبور می‌شود روسری را از سر بردارد، او را با دست بسته و زنجیر به زندان می‌برند، ابتدا گوشت خوک به‌عنوان غذا به او داده می‌شود که چون مسلمان است و آن را نمی‌خورد به او بیسکوییت می‌دهند.

معاون برون‌مرزی صداوسیما تصریح کرد: از آنجایی که به خانم هاشمی تفهیم اتهام نشده اطلاعات دیگری از او نداریم اما تا همین جا هم این رفتارها نشان‌دهنده کاری غیراخلاقی و غیرانسانی است و ما این اقدام پلیس امریکا را محکوم کرده و مسئولیت سلامتی او را با دولت آمریکا می‌دانیم.

وی اضافه کرد: ما خواستار آزادی خانم هاشمی و همچنین عذرخواهی آمریکا از وی هستیم و هرگونه اقدام حقوقی و قانونی را پیگیری می‌کنیم و اطمینان داریم که همراهی رسانه‌های داخلی و بین‌المللی را هم به عنوان پشتیبان خود داریم.

جبلی با هشدار نسبت به وضعیت سلامتی مجری پرس‌تی‌وی عنوان کرد: ما هشدار می‌دهیم که مسئولیت کامل هر رفتاری با خانم مرضیه هاشمی، متوجه دولت آمریکاست و هر اتهامی هم که به او وارد باشد دلیلی بر بی‌احترامی به او به عنوان یک زن مسلمان نمی‌شود. این بی احترامی به کل مسلمانان جهان است.

جبلی تصریح کرد: ما در این ماجرا شاهد یک افتصاح بزرگ هستیم که در روز روشن یک خانم آفریقایی الاصل آمریکایی را بازداشت می‌کنند و هیچ دلیلی هم بیان نمی‌کنند امیدواریم که فشار افکار عمومی باعث شود که این خانم زودتر آزاد شود.

وی با اشاره به پیشینه زندگی این مجری پرس‌تی‌وی عنوان کرد: هاشمی شغل رسانه را انتخاب می‌کند و سال‌ها پیش بعد از مسلمان شدن به ایران می‌آید. کسی حق توهین به او را ندارد. رویکرد ما هم در حال حاضر آزادی هرچه سریع‌تر وی است.

جبلی در پایان با طرح پرسش تصریح کرد: اگر کسی از عربستان و متحدان آمریکا انتقاد می‌کند جرم کرده است؟ یا اگر کسی از مستضعفان جهان حمایت می‌کند باید مورد چنین ستمی واقع شود؟ من امیدوارم تمام نهادهای مسئول اعم از وزارت امور خارجه به وظیفه خود برای آزادی خانم هاشمی عمل کرده و نقش خود را ایفا کنند.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید