ایرنا/ نصرالله مدقالچی با اشاره به جزئیات بیشتر حضور غیرحرفه ای ها در هنر حرفه دوبله ، گفت: در تلویزیون مترجم‌های درجه یک و دوبلورهای کار بلد داریم که باید از وجود این افراد استفاده شود.
وی در ادامه به ظرافت کار فنی و سختی این کار هم اشاره کرد و اظهار داشت: تنها عده خاصی می‌توانند به خوبی از عهده کار‌های فنی برآیند.

** دوبله مستند مهم ترین بخش دوبله است

گوینده کاراکتر ابوسفیان در فیلم «محمدرسول‌الله (ص)» همچنین رقابت را به مراتب باعث ایجاد انگیزه و پیشرفت دانست و درباره پیشرفت دوبله در جشنواره تلویزیونی جام جم در سطوح ملی و بین المللی گفت: این جشنواره با کمی تلاش می‌تواند جنبه بین المللی به خود بگیرد، البته این موضوع بستگی دارد که چگونه جشنواره را برگزار کنیم.
مدقالچی معتقد است که باید دور اول آن (در بخش دوبله) بگذرد تا بتوانیم بر روی مسائل و کارها قضاوت کنیم.
این پیشکسوت دوبله کشور در ادامه سخنان خود همچنین درباره دوبله فیلم‌های مستند و داوری این آثار در جشنواره جام‌جم هم خاطرنشان کرد: دوبله فیلم‌های مستند یکی از مهم‌ترین بخش‌های دوبله است.
به گفته وی برای دوبله مستند باید فن بیان قوی داشته باشید و صدای شما کشش این را داشته باشد که حداقل 23دقیقه تماشاگر را پای آن بنشاند.
مدقالچی اظهار داشت: به عقیده من مستند بسیار بخش سختی در این حرفه پیچیده است و فردی که توانایی آن را ندارد نباید آن را اجرا کند.
او افزود: صدایی که روی مستند گذاشته می‌شود باید بتواند مخاطب را با خود همراه کند ازاین رو گوینده باید بتواند تشخیص دهد فیلم درباره چیست، چه لحنی باید بگیرد، چگونه آن را تعریف و بالا و پایین کند؟ تا یکنواخت نباشد.

** رقابت کار حرفه ای است

این دوبلور باسابقه کشور همچنین درباره نخستین حضور بخش دوبله در پنجمین دوره جشنواره تلویزیونی جام جم و تاثیرات آن هم گفت: باید در این بخش دقت بیشتری شود، زیرا در این صورت فعالان حوزه دوبله متوجه می‌شوند کسانی هستند که قدر کارشان را می‌دانند و این دستاورد خوبی برای جوانان است.
مدقالچی درباره اهمیت رقابت و برگزیده شدن دوبلور‌ها از طرف مردم و مسئولان چنین توضیح داد: قضاوت مردم صادقانه است، زیرا هیچ رابطه‌ای با من و یا دوبلور دیگری ندارند و فقط یک رابطه شنیداری میان آن‌ها با ما وجود دارد و از این طریق است که آن‌ها وابسته و طرفدار می‌شوند.
وی با اشاره به تاثیرات تقدیر و تشویق هنرمندان ادامه داد: هیچ هنرمندی از تشویق بدش نمی‌آید و هرکس این حرف را بزند دروغ محض است. اینکه هنرمندی از طرف مردم انتخاب شود برایش افتخار و سربلندی به همراه دارد؛ خوشحال می‌شود که در کارش مثمر ثمر بوده و نتیجه زحماتی که کشیده، دیده شده است، رقابت کار بسیار حرفه ای است.

** پنجمین جشنواره جام جم در یک نگاه

جشنواره پنجم جام‌جم مهر ماه امسال در دو بخش انتخاب آثار و در بخش داوری کارش را شروع کرد که در بخش اتتخاب آثار مدیران شبکه‌ها و اعضای کمیسیون‌های انتخاب آثار، آن‌ها را بررسی کردند.
امسال با توجه به همزمانی جشنواره با چهلمین سال انقلاب مقرر شد که جشنواره در ابعاد بیشتری فعالیت کند و علاوه‌ بر سریال‌ها، مستند و مسابقات، کمیسیون‌های دیگری شامل برنامه‌های ترکیبی و دوبلاژ هم اضافه شد.
جشنواره پنجم فرصت را به انبوه برنامه‌سازان خلاق ارایه کرده است که در حوزه‌های اجتماعی، ورزشی، خانواده، معارف و... برنامه‌های خود را معرفی کنند.
در بخش مسابقات ۲۹ اثر، در بخش پویانمایی ۴۵ اثر از مرکز صبا و شبکه‌ها، در بخش برنامه‌های ترکیبی ۶۸ اثر به جشنواره ارائه شده است.
در حوزه فضای مجازی در بخش سایت شبکه، اطلاع‌رسانی شبکه‌ها و شبکه‌های مجازی ۵۱ اثر، در حوزه دوبلاژ از میان ۲۲۰۰ ساعت فیلم و سریال ۸۸ اثر، در حوزه آثار نمایشی ۲۰ سریال از شبکه‌های یک، دو، سه، چهار، پنج و یک اثر از شبکه نسیم برای مرحله داوری به کمیسیون‌های جشنواره جام‌جم راه یافته‌اند.
دوم اسفندماه سال جاری برگزیدگان بخش مردمی جشنواره معرفی می‌شوند؛ در برنامه «خیابان جام‌جم» با محوریت معرفی آثار و برگزیدگان، مردم در انتخاب بهترین سریال، بهترین برنامه‌های سیما، مجریان سیما و... مشارکت خواهند کرد.
کمیته بازار محصولات تلویزیونی هم امسال به جشنواره جام جم اضافه شده است. بازار محصولات رسانه‌ای امسال توسعه یافته است.
سریال‌ها و برنامه‌هایی که از شهریور سال گذشته تا پایان آذرماه امسال روی آنتن رفته‌اند امکان ورود به مرحله داوری را دارند.
زمان اختتامیه جشنواره نیز هفتم اسفندماه مقارن با میلاد حضرت فاطمه(س) خواهد بود.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید