فارس/ نادر طالب‌زاده گفت: هنوز به فیلم هایی که با محوریت اسلام به خارج از مرزها نفوذ کرده باشد دست پیدا نکرده‌ایم، فیلم‌های اجتماعی که به اسکار دست پیدا کرده باشند ساخته‌ایم، اما سینمای اسلامی که با نام و محوریت اسلام باشند نبوده‌اند البته اگر بتوان نامش را این گذاشت.

نادر طالب‌زاده، سخنران اول نشست شب ملل اسلامی گفت: هنوز به فیلم هایی که با محوریت اسلام به خارج از مرزها نفوذ کرده باشد دست پیدا نکرده‌ایم، فیلم‌های اجتماعی که به اسکار دست پیدا کرده باشند ساخته‌ایم اما سینمای اسلامی که با نام و محوریت اسلام باشند نبوده‌اند البته اگر بتوان نامش را این گذاشت.

وی ادامه داد: همان فیلم‌هایی که تولید کرده‌ایم نیز به نتیجه نرسیده‌اند و باتوجه به این موضوع که نتوانسته‌اند نفوذی در دنیا داشته باشند می‌توانیم بگوییم راه بسیاری در پیش داریم. بخشی از سرگرمی ها یا سریال سازی‌های تلویزیونی با محوریت جهان اسلام توانسته‌اند موفق باشند و روی کشورهای منطقه تأثیر گذاشته باشند و مورد توجه قرار گرفته باشد، علتش هم این است برای این موضوع اندیشکده ای نیست و همه ارگان‌ها، جشنواره‌ها، سینما و تلویزیون به صورت مستقل کار می کنند و مرکزیتی وجود ندارد. راهکار رسیدن به سینمای اسلامی داشتن یک مرکز فکری است کسانی که در این حوزه کار کرده‌اند یا آثاری داشته‌اند باید روی این موضوع فکر کنند و یک قرارگاه فکری برای این حوزه تشکیل بدهند. خلاء این موضوع تا زمانی که فکری برایش نکنیم حس می‌شود.

او گفت: خیلی کارها می‌توان کرد، اگر فقط یک منبع قرآن را در نظر بگیریم باید ببینیم چه کارهایی تا به حال انجام داده‌ایم که فقط بر معانی قرآنی متمرکز باشد، به جرئت می‌گویم تقریبا چنین چیزی وجود ندارد. اگر شبکه قرآن یک کار عملیاتی انجام بدهد متوجه خواهند شد که چقدر کم تا به حال در این حوزه فعالیت شده است.

**ویفا آنجاونکمین: جشنواره فیلم رشد تجربه بسیار مثبتی برای جوانان خواهد بود

داور بخش دانش‌آموزان و فرهنگیان فیلمساز جشنواره رشد می‌گوید طی چند روز گذشته انیمیشن‌های جذابی از فیلمسازان ایرانی تماشا کرده‌ام و به آینده ساخت انیمیشن در ایران امیدوار شدم.

ویفا آنجاونکمین، داور آلمانی بخش دانش‌آموزان و فرهنگیان فیلمساز چهل و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد در گفت‌وگو با خبرنگار ستاد خبری جشنواره فیلم رشد درباره سابقه حضورش در این جشنواره گفت: اولین باری نیست که در تهران حضور دارم اما اولین باری است که در جشنواره رشد شرکت کرده‌ام، اقامتم این چند روز در ایران بسیار فوق العاده و همراه خاطره‌های خوب بود.

آنجاونکمین با بیان اینکه در آینده این جشنواره فراگیر و تأثیرگذارتر خواهد شد گفت: جشنواره فیلم رشد تجربه بسیار مثبتی برای جوانان خواهد بود و نسل آینده فیلم سازان را تربیت خواهد کرد. در ایران فیلمسازان جوان و آتیه داری وجود دارد که استعدادشان باید به تمام جهان نشان داده شود.

وی افزود: اگر فیلمسازان جوان ایرانی فرصت این را داشته باشند که استعداشان را همانطور که خودشان می‌خواهند نشان بدهند در آینده‌ای نه چندان دور شاهد فیلم‌های فوق العاده‌ای خواهیم بود.

داور بخش دانش‌آموزان و فرهنگیان فیلمساز چهل و نهمین جشنواره بین المللی فیلم رشد درباره ارتباط کشور ایران و عراق عنوان کرد: در حال حاضر ارتباط بسیار قوی بین آلمان و ایران برقرار است. جشنواره‌های مشهور زیادی در کشور آلمان برگزار می‌شود که فیلمسازان ایرانی در آن شرکت می‌کنند.

وی ادامه داد: بعضی از فیلمسازان ایرانی که در جشنواره‌های آلمانی شرکت می‌کنند سطح کاری بالایی دارند، خصوصا در زمینه ساخت انیمیشن. طی چند روز گذشته انیمیشن‌های جذابی از فیلمسازان جوان ایرانی تماشا کردم و در این مدت به آینده ساخت انیمیشن در ایران امیدوار شدم.

**محسن عنایتی: فیلم آموزشی باید قصه و داستان جذاب داشته باشد

کارگردان فیلم «بنیامین» می‌گوید فیلم آموزشی باید قصه و داستان جذاب داشته باشد همچنین مفاهیم و پیام در دل فیلم جای گرفته باشند.

محسن عنایتی، کارگردان انیمیشن «بنیامین» در گفت‌وگو با خبرنگار ستاد خبری چهل و نهمین جشنواره فیلم رشد درباره این فیلم گفت: «بنیامین» داستان دو کودک در زمان فرعون را بازگو می‌کند.

او عنوان کرد: فیلم آموزشی باید قصه و داستان جذاب داشته باشد همچنین مفاهیم و پیام در دل فیلم جای گرفته باشند تا به صورت ناخودآگاه در ذهن نوجوانان شکل بگیرد.

محسن عنایتی کارگردان انیمیشن «بنیامین» درباره ساخت انیمیشن در ایران عنوان کرد: با توجه به اینکه انیمیشن پرمخاطب در کشور نداریم باید با مطالعه و پشتکار سطح انیمیشن را در کشور ارتقا دهیم.

عنایتی در پایان خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه انیمیشن سازی کار سختی به شمار می‌رود باید در ابتدای کار بدانند در بخش کارگردانی می‌خواهند کار کنند یا قصه و داستان، اگر در سن کم کار را شروع می‌کنند باید با پشتکار و تحمل سختی‌ها و نقدها برای آینده ساخته و آماده شوند.
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

بلد
بلد آگهی