فیلم نیوز/ اولین تجربه برای بازیگری که به صورت آکادمیک وارد این حرفه شده تقریبا نقش مهم و تعیین کننده‌ای در شناسنامه او دارد؛ آنقدر مهم که شاید اولین کار خاصیت این را داشته باشد که بتواند پروسه زمانی رسیدن به شهرت و محبوبیت را کوتاه تر کند.


هانیه توسلی متولد ۱۴ خرداد ۱۳۵۸ در همدان است. نه فقط شانس بلکه مهارت و دانش در زمینه بازیگری به کمک او آمد تا بتواند با اولین حضور جدی و حرفه‌ای در سینما و تلویزیون (شام آخر و سریال غریبه)، اتفاق مهمی را در کارنامه اش رقم بزند و نامش سر زبان‌ها بیفتد.

بعد از «شام آخر»، انتخاب‌های سخت و متفاوت‌تری در بازیگری داشت. سالهای نخست با اتفاق های خوبی همراه شد و با کارگردانان مطرح و معتبر همکاری کرد.

توسلی با عاشقانه «شب های روشن» فرزاد موتمن بار دیگر در سینما درخشید و جوایز معتبر زیادی کسب کرد. این فیلم جایگاه ویژه‌ای در کارنامه بازیگری او دارد و خودش آن را یکی از بهترین آثارش می‌داند.

توسلی حالا وارد دهه سوم بازیگری شده است. در طول این سال‌ها همچنان سعی کرده نقش‌های دشوار و متنوع را در سینما و تئاتر انتخاب کند. از بازی در نقش دختر معصوم و عاشق «کافه ستاره» تا زن فم فتال «زندگی خصوصی»، از بازی در کمدی‌های «نهنگ عنبر» و «کلمبوس» گرفته تا سیاسی «سیانور» و...، با رنگ‌آمیزی از کاراکترها و تیپ‌های متنوع یک بازیگر مواجه هستیم.

توسلی سال گذشته در فیلم «بی صدا حلزون» ایفای نقش کرد و بازی اش در نقش یک زن کم شنوا مورد توجه منتقدان در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر قرار گرفت. همچنین «جهان با من برقص» اثر تحسین شده سروش صحت، آخرین فیلم اکران شده او در سینماهاست.
پرتره از شهاب جعفر نژاد