هفت صبح/ همه می دانیم صدا و سیما اجازه پخش هر صدایی را نمی دهد. حتی صدای برخی خواننده های داخلی مجوز پخش ندارد. تازه آن دسته که صدای شان مجوز می گیرد، تعدادی از ترانه های شان برای پخش از رادیو و تلویزیون مجاز نیست. درباره خواننده های ایرانی خارج از کشور که جای هیچ بحثی نمی ماند. با این حال گاهی صداهای ممنوعه مشمول تبصره شده اند؛ کجا و چگونه؟

مستند خونه رو| شبکه افق
یک شنبه شب شبکه افق ، مستند «خونه رو» محمد کارت را پخش کرد. این مستند روایتی جذاب و جسورانه درباره شیوه های سرقت از منازل است. در بخشی از مستند ، کارگردان به واسطه یکی از خلافکاران (که حالا نادم شده) وارد ماشین یکی از روسای باند قاچاقچیان می شود. در حین گپ و گفت سه نفره ،‌ صدای هایده به گوش می رسد. این مستند پیش تر از تلویزیون پخش شده بود و حالا شبکه افق در بازپخش آن را «به طور کامل» روانه آنتن کرد. همین که بدانیم صدای خواننده زن و ترانه «به دیدن من بیا مهتاب در اومد» از شبکه افق پخش شده،‌ماجرا جالب تر می شود.

سریال معمای شاه شبکه یک
معروف ترین جایی که صدای خواننده های ممنوعه تلویزیون، به گوش خورد سریال «معمای شاه» است. حتما خاطرتان هست که این سریال بخشی از زندگی محمدرضا پهلوی را هم دراماتیزه کرده بود. به همین خاطر سریال گاهی او را در شرایطی نشان می داد که مشغول تفریح است. خواننده های آن زمان از جمله ستار و ابی هم مقابل او می خواندند. در «معمای شاه» تصویر این دو خواننده نیز به نمایش درآمد. البته چهره بازیگران برای رسیدن به این نقش گریم شده بود. از صدای ویگن در «معمای شاه» هم استفاده شد و قرار بود پای چند خواننده دیگر به سریال باز شود که نشد.

بخش خبری 20:30 |شبکه دو
سال 94 دو بار ترانه معین از بخش های خبری پخش شد. یک مورد زمانی بود که کامران نجف زاده گزارشی از جزیره ابوموسی آماده کرد. آن زمان بر سر مالکیت این جزیره هیاهویی شکل گرفته بود و اماراتی ها به این بخش از خاک کشورمان چشم دوخته بودند. نجف زاده به جزیره رفت و گزارشی جذاب تهیه کرد. او می خواست بی واسطه «ایرانی بودن» جزیره ابوموسی را به مخاطب نشان دهد. به همین خاطر در گزارش خود، ترانه ای از معین که داخل ماشین یکی از هموطنان به گوش رسید را استفاده کرد. این یک تکنیک استراتژیک در آن زمان تعبیر شد.کمی بعد ترانه «هوا ابری و من با چشمای تر» معین در بخش خبری ساعت 19 شبکه یک شنیده شد.