جام جم/ گفت و گو با تهیه کننده و مجری برنامه «ما خانوما» که قرار است به زودی از تلویزیون پخش شود.

به دلیل این که اغلب خانم ها اوقات بیشتری را در خانه سپری می کنند، می توان گفت عمده ترین مخاطبان تلویزیون را خانم ها تشکیل می دهند. اما این حال به جز چند برنامه آشپزی و یکی دو برنامه مختص آنها اتفاق ویژه ای در تلویزیون برای این مخاطبان خاص نیفتاده است. از این رو قرار است به زودی برنامه ای با عنوان «ما خانوما» مختص مخاطبان خانم و برای یکی از شبکه های سیما به تهیه کنندگی میثم دانش و با اجرای فاطمه سادات متولیان تولید شود. برنامه ای گفت و گو محور با رویکرد نو و خلاقانه برای دختران و زنان ایران که توسط یک تیم جوان طراحی و تولید خواهد شد. در این برنامه علاوه بر رویکردهای سرگرم کننده و جذاب، به صورت غیر مستقیم و مخاطب پسند مباحث و مسائل دختران و زنان نیز بازنمایی می شود. از این رو با میثم دانش تهیه کننده برنامه و فاطمه سادات متولیان مجری آن گفت و گو کرده ایم. پس برای اطلاع بیشتر از برنامه با ما همراه شوید.


به خانم ها در برنامه ها هویت و انگیزه بدهیم
برنامه «تن های تنها» به کارگردانی علی مختارزاده یکی از مهم ترین برنامه هایی است که فاطمه سادات متولیان اجرای آن را برعهده داشت. وی قرار است مجری برنامه «ما خانوما» باشد که در گفت و گو با جام جم به نکات مهمی اشاره کرد.

   شما را بیشتر با اجرای برنامه «تن های تنها» می شناسیم. در کنار آن مجری چه برنامه های دیگری بودید؟
من از سال های نوجوانی با حضور در خانه فرهنگ نیمرخ فعالیتم را در این حوزه آغاز و برنامه هایی را در فضاهای مختلف اجرا کردم. به عنوان مثال در حوزه نوجوان من قبل از تن های تنها، نردبان و عقیق را هم داشتم یا ویژه برنامه کنکور شبکه آموزش با نام «صعود».

  در حوزه زنان چطور؟
در حوزه زنان و خانواده برنامه «روزهای ترمه گلی» را داشتم که آن برنامه و «نیمه پنهان ماه» بعد از برنامه دخترانه که اولین برنامه با رویکرد صرفا دختران و زنان بود، اولین هایی بودند که به زنانی می پرداختند که مرد آفرین بودند؛ زنانی که به صورت بالغ نقش ویژه ای در اجتماع بازی کرده بودند مثلا مادران شهید، همسران شهید زنان فعال و تاثیر گذار در جنگ... بعد از آن هم به عنوان مجری گروه اجتماعی شبکه دو، برنامه زنده صبحگاهی شبکه را با نام «روز از نو» داشتم.

  فکر می کنم مدتی از این فضا فاصله گرفته اید؟
با توجه به این که تحصیلاتم در رشته ارتباطات بود و در این حوزه دغدغه مند بودم، تصمیم گرفتم مقداری از فضای اجرا فاصله بگیرم و وارد پژوهشگاهی مرتبط با سازمان صدا و سیما شوم و به صورت تخصصی در دپارتمان فرهنگی پژوهش هایی در حوزه زنان، ماهواره و خانواده را انجام دادم تا این که با تیم برنامه ساز ما خانوما آشنا شدم. تیمی بسیار دغدغه مند با یک سابقه پژوهشی عالی.

  ویژگی برنامه ما خانوما از نگاه شما که قرار است مجری آن باشید، چیست؟
ما خانوما به یک «ما»ی خیلی بزرگ فکر می کند. قصد داریم درست مثل اسم برنامه با مخاطبان مان ارتباط برقرار کنیم. به سادگی و صمیمی بودن یک خانم که روی صندلی ما خانوما نشسته و از زندگی اش برایمان می گوید و مخاطب ما هم این را می بیند.
اگر بخواهند آنها هم می توانند از سختی ها برای رسیدن به موفقیت پل بزنند.

  ما خانوما، قرار است به مخاطب چه بگوید؟
ما خانوما از هر جای ایران از هر خانواده ای، با هر توان مالی و جسمی و با هر استعدادی می خواهد بگوید اگر بخواهیم، می توانیم! می خواهیم هر کسی از هر جای این کشور که ما خانوما را دید، همین جرقه در ذهنش زده شود که من هم اگر بخواهم می توانم.

  شیوه اجرایی که خواهید داشت در برنامه چگونه است؟ صمیمی و خودمانی یا بسیار تخصصی؟
به رغم این که اتاق فکر برنامه بسیار تخصصی بوده و تیم های محتوایی زمان زیادی را برای تحلیل محتوا و تحلیل گفتمان سایر برنامه های تلویزیون داخلی و تلویزیون های ماهواره ای صرف کردند تا بتوانند نیازسنجی دقیقی را انجام بدهند، اما در خروجی برنامه قرار نیست این تخصصی بودن مشخص شود و اصل در اجرا و ساخت برنامه به صمیمی بودن و خودمانی بودن است.

  فکر می کنید جای چه برنامه ای مختص خانم ها در تلویزیون خالی است؟
برنامه ای که هر قشری بتواند در آن نماینده اش را ببیند و خواسته هایش را بیان کند. برنامه ای که به زن ها بتواند هویت و انگیزه بدهد.

 
میثم دانش، تهیه کنندگی این برنامه را به عهده دارد. وی پیش از این برنامه ای با عنوان «کافه پونه» را در حوزه بانوان تهیه کرده است. با وی درباره ویژگی های «ما خانوما» و اطلاع از روند تولید آن گفت و گو کرده ایم.
  با توجه به برنامه قبلی تان دغدغه تان ساخت برنامه برای بانوان است؟
 فکر می کنم در این حوزه برنامه های متعددی باید ساخته شود. برای این کار هم از قبل پژوهش های مفصلی انجام شده است و ما بر این نظر شدیم که برنامه ای درباره بانوان تولید کنیم.

  «ما خانوما» الان در چه مرحله ای قرار دارد؟
به تازگی پیش تولید سخت و ساخت دکور برنامه به اتمام رسیده و به زودی وارد تولید خواهیم شد.

  برنامه در چند قسمت و چند فصل طراحی شده؟
 فصل اول آن در ۲۶ قسمت طراحی شده است و به صورت تولیدی روی آنتن خواهد رفت که با برنامه ریزی های انجام شده امیدواریم بتوانیم تا یک ماه آینده روی آنتن باشیم، اما تلاش می کنیم برنامه را به یک فصل محدود نکنیم و ادامه دار باشد.

  شبکه پخش آن هنوز مشخص نشده است؟
خیر، این برنامه تولید بسیج سازمان صداوسیماست و در حال رایزنی با شبکه ها هستیم. هنوز به شبکه قطعی برای پخش نرسیده ایم.

  برنامه گفت و گو محور است. با این حال چه آیتم هایی را در کنار گفت و گو قرار داده اید؟
قرار است در آیتم های مختلف برنامه، تصاویری از بانوان فعال و موفق در حوزه های شغلی مختلف را به مخاطبان ارائه بدهیم.

  مجری را بر چه اساسی انتخاب کرده اید؟
حدود ۱۵ خانم مجری برای تست اولیه مجری گری برنامه دعوت شدند و با توجه به معیارهایی که برای انتخاب مجری برنامه داشتیم، از میان آنها خانم فاطمه سادات متولیان انتخاب شدند که قرار است اجرای برنامه را برعهده داشته باشند.

  با توجه به عنوانی که برنامه دارد، صرفا برای مخاطبان خانم تولید خواهد شد یا به گونه ای است که مخاطبان دیگر را هم جذب کند؟
 برنامه در مورد خانم است، ولی مخاطب عام در نظر گرفته شده است و فکر می کنم در کنار مخاطبان اصلی برنامه دیگران هم بتوانند بیننده آن باشند.

  با توجه به برنامه ای که قرار است تولید کنید، فکر می کنید جای چه برنامه هایی برای خانم ها در تلویزیون خالی است؟
کلا در تلویزیون به مسائل خانم ها کمتر پرداخته شده و تلاش ما بر این است جایگاه واقعی بانوان در حوزه های مختلف از جمله شغلی، مادر بودن، اجتماعی و هویت بانوان ایران زمین را به قاب تصویر بکشانیم.

  ویژگی «ما خانوما» چیست و قرار است در برنامه از چه منظری به مسائل خانم ها نگاه شود؟
ویژگی برنامه این است که فضای بانوان ایران زمین را به تصویر می کشد و همچنین بازنمایی بانوان در جامعه ایران است. البته امیدواریم بتوانیم به اهدافی که در برنامه داریم، برسیم.

  مهمانان برنامه چه کسانی خواهند بود؟
افراد مشهور در حوزه های مختلف بانوان و بانوانی که در حوزه های شغلی خودشان موفق هستند و کمتر دیده شده اند. اما ترجیح می دهم فعلا در این باره صحبتی نکنم و اجازه بدهیم زمان پخش، مخاطبان خودشان بیننده برنامه باشند.

  با توجه به برنامه قبلی که در این حوزه تهیه کرده اید، پیش بینی تان از استقبال مخاطب چه خواهد بود؟
ما تمام تلاش خودمان را برای برنامه انجام دادیم و خواهیم داد. ان شاءا... که برنامه خوب و مورد استقبال بینندگان قرار بگیرد و بتوانیم بازنمایی درست و صحیحی از بانوان ایران زمین به تصویر بکشانیم.

گفتگو: زینب علیپور طهرانی

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar