نامزدهای سینمایی جشن حافظ؛ رقابت «سرخپوست» با «شبی که ماه کامل شد»
ايسنا/ نامزدهاي بخش سينماي بيستمين جشن سينمايي و تلويزيوني دنياي تصوير معرفي شدند.
اين نامزدها از ميان فيلمهايي انتخاب شدهاند که از بعد از نوروز ۹۸ تا نوروز ۹۹ در سينماها اکران شده يا تا ۱۵ ارديبهشت اکران آنلاين شدهاند. برگزيدگان بيستمين جشن حافظ بيست و پنج مرداد معرفي ميشوند.
بهترين فيلم
1. درخونگاه (تهيهکننده: منصور سهرابپور)
2. سرخپوست (تهيهکننده: مجيد مطلبي)
3. شبي که ماه کامل شد (تهيهکننده: محمدحسين قاسمي)
4. طلا (تهيهکنندگان: رامبد جوان و محمد شايسته)
5. قسم (تهيهکنندگان: الهام غفوري و جليل شعباني)
6. قصر شيرين (تهيهکننده: رضا ميرکريمي)
7. ماجراي نيمروز ۲: رد خون (تهيهکننده: سيد محمود رضوي)
8. جهان با من برقص (تهيهکننده: محمدرضا تختکشيان)
بهترين کارگرداني
1. نرگس آبيار (شبي که ماه کامل شد)
2. سياوش اسعدي (درخونگاه)
3. محسن تنابنده (قسم)
4. نيما جاويدي (سرخپوست)
5. پرويز شهبازي (طلا)
6. رضا ميرکريمي (قصر شيرين)
7. محمدحسين مهدويان (ماجراي نيمروز ۲: رد خون)
بهترين فيلمنامه
1. جهان با من برقص (سروش صحت و ايمان صفايي)
2. سرخپوست (نيما جاويدي)
3. شبي که ماه کامل شد (نرگس آبيار و مرتضي اصفهاني)
4. طلا (پرويز شهبازي)
5. قصر شيرين (محسن قرايي و محمد داوودي)
6. ماجراي نيمروز ۲: رد خون (ابراهيم اميني و حسين ترابنژاد
بهترين بازيگر مرد
1. حامد بهداد (قصر شيرين)
2. پرويز پرستويي (مطرب)
3. هادي حجازيفر (ماجراي نيمروز ۲: رد خون)
4. بابک حميديان (مسخرهباز)
5. امين حيايي (درخونگاه)
6. آرمين رحيميان (شبي که ماه کامل شد)
7. هوتن شکيبا (شبي که ماه کامل شد)
8. جواد عزتي (ماجراي نيمروز ۲: رد خون)
9. فرامرز قريبيان (خروج)
10. ميلاد کيمرام (امير)
11. نويد محمدزاده (سرخپوست)
12. علي نصيريان (مسخرهباز)
بهترين بازيگر زن
1. مهناز افشار (قسم)
2. پريناز ايزديار (سرخپوست)
3. پانتهآ پناهيها (درخونگاه)
4. ندا جبرائيلي (کارت پرواز)
5. نگار جواهريان (طلا)
6. سحر دولتشاهي (امير)
7. الناز شاکردوست (شبي که ماه کامل شد)
8. ژيلا شاهي (قصر شيرين)
9. ژاله صامتي (درخونگاه)
10. فرشته صدرعرفايي (شبي که ماه کامل شد)
11. بهنوش طباطبايي (ماجراي نيمروز ۲: رد خون)
12. الهام کردا (به دنيا آمدن)
بهترين موسيقي متن
1. آخرين داستان (کريستف رضاعي)
2. بيوزني (پيام آزادي)
3. درخونگاه (فرزين قرهگوزلو)
4. سرخپوست (رامين کوشا)
5. شبي که ماه کامل شد (مسعود سخاوتدوست)
6. ماجراي نيمروز ۲: رد خون (حبيب خزاييفر)
بهترين تدوين
1. سرخپوست (عماد خدابخش)
2. شبي که ماه کامل شد (حميد نجفيراد)
3. طلا (پرويز شهبازي)
4. ماجراي نيمروز ۲: رد خون (محمد نجاريان)
5. مسخرهباز (هايده صفيياري)
6. قسم (خشايار موحديان)
بهترين فيلمبرداري
1. سرخپوست (هومن بهمنش)
2. شبي که ماه کامل شد (سامان لطفيان)
3. قسم (تورج اصلاني)
4. قصر شيرين (مرتضي هدايي)
5. ماجراي نيمروز ۲: رد خون (هادي بهروز)
6. مسخرهباز (علي قاضي)
نشان عباس کيارستمي
1. بچهاي با جوراب قرمز (خداداد جلالي)
2. جهان با من برقص (سروش صحت)
3. روسي (اميرحسين ثقفي)
4. زغال (اسماعيل منصف)
5. کتاب آشپزي (سياوش افشار)
6. مسخرهباز (همايون غنيزاده)
بهترين دستاورد فني و هنري
1. اجراي انيميشن، «آخرين داستان» (به کارگرداني اشکان رهگذر)
2. طراحي صدا و صداگذاري، «آخرين داستان» (عليرضا علويان)
3. طراحي صحنه، «سرخپوست» (محسن نصرالهي)
4. طراحي چهرهپردازي، «شبي که ماه کامل شد» (ايمان اميدواري)
5. طراحي جلوههاي ويژه، «ماجراي نيمروز ۲: رد خون» (جلوههاي ويژه ميداني: ايمان کرميان، جلوههاي ويژه بصري: سينا قويدل)
6. طراحي صحنه و لباس، «ماجراي نيمروز ۲: رد خون» (محمدرضا شجاعي)
7. طراحي صدا، «ماجراي نيمروز ۲: رد خون» (صدابرداري: هادي ساعدمحکم، صداگذاري: مهرشاد ملکوتي)
8. طراحي جلوههاي ويژه بصري، «مسخرهباز» (جواد مطوري)
9. طراحي صحنه و لباس، «مسخرهباز» (طراحي صحنه: سهيل دانشاشراقي، طراحي لباس: الهام معين)
10. طراحي صدا، «مسخرهباز» (صدابرداري: محمود کاشاني، صداگذاري: اميرحسين قاسمي)
جشن حافظ به عنوان تنها جشن خصوصي حوزه سينما و تلويزيون ايران، امسال به دليل شيوع کرونا به شکل آنلاين برگزار ميشود.