دیالوگ نیوز/ شاید هیچ کس گمان نمی‌کرد که عروسک گردان مجموعه مدرسه موشها در سال 60، سالها بعد به چنان جایگاهی در بازیگری سینمای ایران دست پیدا کند که بسیاری از کارگردانان و فیلمسازان طراز اول ما را برای حضور او در آثارشان ترغیب نماید. فاطمه معتمد آریا که در سال 1362 و با فیلم "جدال " ساخته محمد علی سجادی پا به سینمای حرفه ای گذاشته بود، بعدها در کنار ایرج طهماسب و حمید جبلی و با ارائه آثاری چون کلاه قرمزی و پسر خاله، دختر شیرینی فروش و زیر درخت هلو، یکی از موفق ترین گروه‌های هنری در سینمای ایران را پایه گذاری کردند.
فاطمه معتمد آریا شاید جزء معدود بازیگران سینمای ما باشد که در سال‌های هفتاد، هفتاد و یک و هفتاد و دو، (سه بار پشت سر هم و به شکل پیاپی) برای فیلم‌های مسافران ساخته بهرام بیضایی، هنرپیشه ساخته محسن مخملباف و همسر ساخته مهدی فخیم زاده، سیمرغ بلورین بهترین بازیگر را از جشنواره فیلم فجر در یافت کند.

نقش آفرینی های تاثیرگذارش در فیلم‌های روسری آبی و گیلانه هر دو ساخته رخشان بنی اعتماد، شمایل متفاوتی از بازیگر زن را به سینمای ایران معرفی می‌کرد که جذابیتش را از یکی شدن با کاراکتری می گرفت که چشم پوشیدن از نقش آفرینی او را غیر ممکن می کرد.

برگزاری آیین بزرگداشت او در خلال برگزاری جشنواره فیلم فجر سال 97، نشان از آن میداد که کارنامه کاری او که گلچینی از مهمترین نقش آفرینی های تاریخ سینما را با خود به همراه دارد، چاره ای جز تحسین و احترام را برای مجموعه سینمای ایران باقی نمی گذارد.
هر چند حواشی گاه و بیگاه برای هنرمندی چون او که قدرت بازیگری اش، برای او محبوبیت و مقبولیت به همراه آورده است، چندان دور از انتظار نیست، اما حضور تاثیرگذارش در آخرین اثر به نمایش در آمده او (بنفشه آفریقایی) نشان می‌دهد که او همچنان بی اعتنا به حرف و حدیثهای پیش آمده، به همان راهی می رود که هر هنرمند نخبه را از دیگر افراد جامعه متمایز می‌کند.

زاد روز این هنرمند برجسته را به ایشان و جامعه سینمایی مبارک باد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar