خبرآنلاین/ کریم اکبری‌مبارکه، بازیگر پیشکسوت تئاتر، تلویزیون و سینما که امروز بر اثر کرونا درگذشت، تجربه نقش‌آفرینی در طیف گسترده‌ای از شخصیت‌ها از سرکرده سپاه یزدگرد تا قاتل امام علی (ع) را در کارنامه دارد.
کریم اکبری‌مبارکه، متولد سال ۱۳۳۲ در تهران بود و از ابتدای دهه ۵۰ خورشیدی، روی صحنه تئاتر رفت و کار عملی و تحصیل در دانشگاه را هم‌زمان پیش بُرد.

از نسل بازیگران دانش‌آموخته دانشکده هنرهای زیبا در پیش از انقلاب بود؛ جایی که استادان سرشناسی چون بهرام بیضایی و حمید سمندریان در آن درس می‌دادند.

خاطره‌هایی زیبا و دلنشین از کلاسِ درس بهرام بیضایی و سخت‌گیری‌های او داشت و از همین رابطه شاگردی و استادی، به فیلم‌های این کارگردان بزرگ راه یافت. نخستین کار سینمایی‌اش، «چریکه تارا» (۱۳۵۷) بود؛ یک نقش کوتاه و سرپرستی سیاهی لشکر فیلم را برعهده داشت.

در سال ۱۳۶۰، نقش سرکرده در فیلم «مرگ یزدگرد» را بر عهده گرفت و سال ۱۳۷۰ هم در «مسافران» برای بهرام بیضایی بازی کرد.
با وجود یک دهه سابقه بازی در سینما و تئاتر، این تلویزیون بود که کریم اکبری‌مبارکه را تبدیل به چهره‌ای شناخته شده کرد؛ وقتی که در سریال «امام علی» (۱۳۷۰) به کارگردانی داود میرباقری، نقش پیچیده و سختِ ابن ملجم را به خوبی ایفا کرد. دیگر نقش ماندگار او در تلویزیون، شخصیت احمر بن شمیط در سریال «مختارنامه»، دیگر ساخته میرباقری بود.

او که کارمند بازنشسته اداره‌کل هنرهای نمایشی بود، در سال‌های اخیر، کم و بیش به بازی در سریال‌های تلویزیون ادامه داد و البته هیچگاه بازیگری پُر کار نشد. 

کریم اکبری‌مبارکه، متولد سال 1332 در تهران بود و از ابتدای دهه 50 خورشیدی، روی صحنه تئاتر رفت و کار عملی و تحصیل در دانشگاه را هم‌زمان پیش بُرد. از نسل بازیگران دانش‌آموخته دانشکده هنرهای زیبا در پیش از انقلاب بود؛ جایی که استادان سرشناسی چون بهرام بیضایی و حمید سمندریان در آن درس می‌دادند. خاطره‌هایی زیبا و دلنشین از کلاسِ درس بهرام بیضایی و سخت‌گیری‌های او داشت و از همین رابطه شاگردی و استادی، به فیلم‌های این کارگردان بزرگ راه یافت. نخستین کار سینمایی‌اش، «چریکه تارا» (1357) بود؛ یک نقش کوتاه و سرپرستی سیاهی لشکر فیلم را برعهده داشت. در سال 1360، نقش سرکرده در فیلم «مرگ یزدگرد» را بر عهده گرفت و سال 1370 هم در «مسافران» برای بهرام بیضایی بازی کرد. با وجود یک دهه سابقه بازی در سینما و تئاتر، این تلویزیون بود که کریم اکبری‌مبارکه را تبدیل به چهره‌ای شناخته شده کرد؛ وقتی که در سریال «امام علی» (1370) به کارگردانی داود میرباقری، نقش پیچیده و سختِ ابن ملجم را به خوبی ایفا کرد. دیگر نقش ماندگار او در تلویزیون، شخصیت احمر بن شمیط در سریال «مختارنامه»، دیگر ساخته میرباقری بود. او که کارمند بازنشسته اداره‌کل هنرهای نمایشی بود، در سال‌های اخیر، کم و بیش به بازی در سریال‌های تلویزیون ادامه داد و البته هیچگاه بازیگری پُر کار نشد.

کریم اکبری‌مبارکه، صبح امروز (پنجشنبه 8 آبان) بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar