فرهنگ نیوز/ عزت الله مهرآوران،بازیگر و نویسنده تئاتر با بیان این‌که مطالعه بخش مهمی از زندگی‌اش را به خود اختصاص داده است،‌ گفت: هر روز کتاب می خوانم و یکی از بزرگترین علائق من در حوزه ادبیات، شاهنامه فردوسی است که تقریبا هر روز آن را می خوانم.
مهرآوران در پاسخ به این پرسش که«فکر می کنید علت دور شدن مردم ما از کتاب و کتابخوانی چیست؟» اظهار کرد: به عقیده من مهم‌ترین علت دور شدن جوان ها از مطالعه کتاب، اینترنت است و این ابزار ارتباطی مدرن موجب ایجاد فاصله جوانان ما با کتاب شده است. البته این به معنای بد بودن اینترنت نیست اما باید انگیزه هایی را در جوانان ایجاد کرد که علاوه بر استفاده از اینترنت به کتاب خواندن نیز رو بیاورند و دانای اجتماعی شوند.
وی ادامه داد: البته اینترنت در جای خود بسیار مفید است و در واقع فاصله زمان و مکان را بسیار کوتاه کرده است؛ برای مثال اگر در آنسوی مرزها کتابی نوشته شود و ما به آن دسترسی نداشته باشیم به راحتی می توانیم آن را تهیه کنیم البته منظور من دانلود غیرقانونی نیست و معتقدم که باید برای خرید کتاب الکترونیک نیز حق و حقوق مولف و صاحب اثر را پرداخت کرد.
این بازیگر درباره رابطه خود با کتاب های الکترونیک،‌گفت: من ارتباط خوبی با این کتاب ها ندارم و ترجیح می دهم کتاب را به همان شیوه سنتی اش مطالعه کنم.در واقع دوست دارم حس لمس کردن کاغذهای کتاب را هنگام مطالعه آن با تمام وجودم درک کنم.
مهراوران در پاسخ به این پرسش که «چه قدر از وقت خود را به مطالعه کتاب اختصاص می دهید؟» عنوان کرد: بهتر است این سوال را به گونه ای دیگر طرح می کردید و می گفتید که غیر از کتاب وقت خود را صرف چه کارهای دیگری می کنید؟‌ من بیشتر وقت خود را در طول روز کتاب می خوانم و همیشه این احساس با من است که هنوز مسائل زیادی در این جهان است که من باید آنها را بدانم.
بازیگر سریال «هفت سنگ» درباره زمینه مطالعاتی توضیح داد: بیشترین مطالعات من مربوط به کتاب های حوزه تئاتر و ادبیات نمایشی می شود،‌ خواندن رمان و کتاب های فلسفی را نیز خیلی دوست دارم ضمن این‌که سعی می کنم هر روز بخشی از مطالعات خود را به خواندن شاهنامه فرودسی اختصاص بدهم.
وی افزود: «ظرف در بطری» عنوان آخرین کتابی است که آن را مطالعه کرده ام که یک نمایشنامه خارجی است که رامین ناصر نصیر آن را ترجمه کرده است.
مهرآوران درباره وضعیت نشر کتاب های حوزه تئاتر و ادبیات نمایشی در کشور عنوان کرد: متاسفانه وضعیت چاپ و نشر کتاب های حوزه ادبیات نمایشی مانند خود تئاتر شده است،‌ همانقدر که تئاتر از ارزش های فرهنگی ما دور شده و نادیده گرفته می شود، به همان اندازه نیز در حوزه چاپ و نشر کتاب به آن بی توجهی شده است.

کتاب های خوب در بازار کم نیست
این بازیگر و نمایشنامه نویس ادامه داد: تئاتر هویت فرهنگی و تاریخی هر کشور محسوب می شود اما در کشور ما توجه زیادی به آن نمی شود،‌ در حوزه نشر کتاب ها نیز از آنجا که نمایشنامه ها و کتاب های تخصصی حوزه تئاتر مخاطبان خاص و خیلی کمی دارد ناشران نیز ترجیح می دهند که آنها را منتشر نکنند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا تا کنون گرفتار کتاب های پرزرق و برق اما با محتوای سطحی شده است؟‌گفت: من خوشبختانه بعد از این همه سال می دانم که دیگر باید چه کتابی را بخوانم به همین علت نیز دیگر گرفتار اسامی و جلدهای پرطمطراق نمی شوم ضمن این که کتاب های خوب با جلد و نام خوب هم در بازار کتاب کم نیستند.
مهراوران درباره این‌که چگونه کتاب های مورد علاقه خود را تهیه می کند توضیح داد: بیشتر اخبار کتاب را دنبال می کنم یا ماهنامه کتاب را می خوانم و به این ترتیب از تازه های نشر مطلع می‌شوم و کتاب های دلخواهم را تهیه می کنم.
وی با گلایه از وضعیت اطلاع رسانی در حوزه کتاب اظهار کرد: یکی از مشکلات جدی ما در حوزه کتاب این است که هنوز اطلاع رسانی مناسبی برای کتاب ها به عنوان یک کالای فرهنگی صورت نمی گیرد؛ برای مثال در گذشته وقتی کتابی چاپ می شد در انتها یا در جلد آن اسامی کتاب هایی که در آینده قرار بود به چاپ برسند نیز آورده می شد و این گونه مردم می دانستند که باید منتظر اتفاقات خوبی در حوزه کتاب باشند اما این اتفاق اکنون کمتر می افتد،‌ می شود با این نوع از تبلیغات و اطلاع رسانی ها به خصوص در تلویزیون و یا در نشریات مختلف مردم را نسبت به وجود برخی کتاب ها آگاه کرد.