فردا/ شله زرد یکی از دسر‌های اصیل ایرانی است که بیشتر در ایام مذهبی به عنوان نذری پخته می‌شود. معمولا خانم‌های ایرانی طرز تهیه این دسر را به خوبی میدانند، ولی گاهی برای تهیه آن به مقدار زیاد دچار مشکل میشوند. شما میتوانید با چند برابر کردن مقادیر مشخصی که در دستور زیر آمده به راحتی از پس پخت شله زرد نذری بربیایید.
شله زرد به خاطر وجود زعفران زردرنگ و شیرین است و روی آن را دارچین و خلال بادام و خلال پسته می‌ریزند. شله زرد عموماً به یک طریق پخته می‌شود و به خصوص از آن در ماه رمضان برای صرف افطار استفاده می‌شود.
چی لازم دارم: برای 4 نفر
برنج ایرانی ۱ پیمانه
شکر ۱ پیمانه
نبات خرد شده ۲ پیمانه
گلاب ۱ پیمانه
آب ۷ پیمانه
زعفران پودر شده ۱ قاشق چایخوری
خلال بادام ۵۰ گرم
خلال پسته و بادام برای تزئین
پودر دارچین برای تزئین
چطور بپزم:
مرحله اول
برنج را از شب خوب شسته و با مقداری آب سرد خیس کنید. روز بعد برنج خیس خورده را کمی با دست خرد کنید. به اندازه ۷ برابر برنج، آب داخل ظرف مناسب بریزید و روی حرارت زیاد قرار دهید تا بجوشد، آب برنج را خالی کنید و برنج را داخل آب در حال جوش بریزید. منتظر شوید تا دوباره آب جوش آید و سپس حرارت زیر قابلمه را کم کنید و بگذارید برنج خوب مغز پخت شده و باز شود. (حدود ۲ ساعت کافیست). برنج در حال پختن را زیاد هم نزنید، در حد یکی دو بار جابجا کردن برنج و مطمئن شدن از ته نگرفتن آن کافیست.

مرحله دوم
نبات و شکر را در ظرفی بریزید و کمی آب جوش روی آن بریزید و کنار بگذارید تا شکر و نبات داخل آب حل شود. می‌توانید برای تسریع حل شدن، قابلمه را روی حرارت بگذارید و هم بزنید تا شکر و نبات داخل آب حل شود. سپس این محلول را صاف کنید تا ناخالصی شکر و نخ‌های نبات گرفته شود. محلول را به برنج پخته شده اضافه کنید و کمی هم بزنید تا برنج و محلول شکر به خوبی مخلوط شود. اگر احساس کردید شله زرد شما سفت است، میتو انید به اندازه یک تا دو پیمانه آب جوش اضافه کنید تا غلظت دلخواه به دست آید.

مرحله سوم
بعد از اینکه شله زرد کمی غلیظ شد، زعفران، گلاب و ۵۰ گرم خلال بادام را به آن اضافه کنید و مرتب هم بزنید. بعد از ریختن شکر باید همزدن را به طور مرتب انجام دهید تا ته نگیرد. بعد از هم زدن مداوم شله زرد، درب ظرف را بگذارید و روی حرارت خیلی ملایم بگذارید ۱۵ دقیقه حرارت ببیند.

مرحله چهارم
وقتی شله زرد کاملا جا افتاد حرارت زیر ظرف را خاموش کنید و یک دم کنی روی آن بگذارید و به مدت ۳۰ دقیقه در جایی گرم‌تر از دمای محیط (به طور مثال فر خاموشی که از چند ساعت قبل با حرارت ۱۵۰ درجه سانتیگراد گرم شده باشد) قرار دهید تا دم بکشد و بعد از این مدت شله زرد را در ظرف مناسب بریزید و با دارچین و خلال بادام و پسته روی آن را تزئین و سرو کنید.

نکات مهم:
۱- برای سهولت در نتیجه میتوانید از برنج نیم دانه استفاده کنید که در آن صورت باید مقدار برنج نیم دانه را دو برابر میزان معمولی در نظر بگیرید.
۲- اندازه شکر و در واقع شیرین بودن طعم شله زرد به ذائقه افراد بستگی دارد، ولی به طور معمول اندازه شکر تقریبا دو برابر اندازه برنج در نظر گرفته میشود و بهتر است شکر را قبل از استفاده در شله زرد، در کمی آب حل کرده و صاف کنید تا دانه‌های شکر کاملا در شله زرد حل شده و ناخالصی نداشته باشد.
۳-دقت کنید قبل از باز شدن کامل برنج، شکر را به آن اضافه نکنید، چون باعث خام ماندن مغز برنج میشود.
۴- برای دم کردن زعفران به طور معمول یک قاشق چایخوری زعفران را در یک استکان آب جوش دم میکنند، ولی بهتر است برای شله زرد کمی مقدار زعفران خشک را افزایش دهید.
۵- اگر داخل شله زرد دانه‌های برنج مشخص باشند یعنی هنوز کار تمام نشده و برنج کاملا نپخته است. میزان شکر به تمایل شما در مصرف شکر بستگی دارد. ولی یک شله زرد مجلسی نباید کم شیرین باشد. البته اگه شکر زده باشید انتظار وا رفتن برنج رو نداشته باشید. معمولا به ازای یک کیلو برنج: سه کیلو شکر لازم است. یعنی هر چقدر برنج دارید شکر باید ۳ برابر آن باشد.
۶- مقدار عرقیات شما به خلوص آن‌ها بستگی دارد. هرچه خالص‌تر و مرغوب‌تر باشند مقدار کمتری نیاز دارید.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در تلگرام
https://t.me/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar