مجله ستاره/ یکی از نکاتی که در هنگام تهیه دسر گلابی عسلی با خمیر هزار ورق باید به آن توجه داشته باشید این است که گلابی‌ها بایستی حتما به طور کامل از داغی افتاده باشند چرا که خمیر هزار ورق در مجاورت گرما خیلی زود به روغن خواهد افتاد و ممکن است نتیجه کار مطلوب به نظر نیاید.
چی لازم دارم:
گلابی کوچک 4 عدد
خمیر هزار ورق به میزان لازم
آب 4 پیمانه
شکر 2 پیمانه
عسل 1 پیمانه
چوب دارچین 3- 4 عدد
میخک 6 عدد
وانیل 1/4 قاشق چایخوری
آب‌لیمو تازه 1 قاشق چایخوری
چه جوری درست میشه:
ابتدا فر را روی درجه حرارت 200 درجه سانتی‌گراد گرم کنید.
گلابی‌ها را پوست بکنید و قسمت تهتانی آن‌ها را برش دهید تا کف ظرف ثابت شوند.
در یک قابلمه شکر را در آب با حرارت ملایم حل کنید. پس از حل شدن شکر اجازه دهید شربت چند جوش بخورد. سپس عسل، وانیل، دارچین، آب‌لیمو تازه و میخک را به شربت اضافه کنید و گلابی‌ها را درون آن قرار دهید تا زمانی که گلابی‌ها نرم شوند. مدت زمان تقریبی برای این مرحله حدود 20 دقیقه می‌باشد. البته بسته به میزان سفتی گلابی این مدت زمان متغییر خواهد بود.
پس از نرم شدن گلابی‌ها، آن‌ها را از شربت خارج نمایید و اجازه دهید خنک شوند.
در این فاصله شربت را از صافی بگذرانید تا صاف و یکدست شود. سپس یک و نیم پیمانه از شربت را مجددا به روی حرارت منتقل نمایید و اجازه دهید تا قوام آید.
در این مرحله خمیر هزار‌ورق را که مطابق دستورهای پیشین تهیه نموده‌اید را به قطر تقریبی نیم سانتی‌متر و یا کمتر باز کنید و از خمیر برش‌هایی نواری شکل به اندازه یک سانتی‌متر بزنید. و از قسمت بالایی گلابی که سرد شده است شروع به پیچیدن نوارها به دور گلابی‌ها کنید. توجه داشته باشید اگر طول نوار خمیری کمتر از گلابی‌ها بود از آب برای چسباندن لایه‌ها استفاده نمایید.
پس از رول کردن گلابی‌ها، گلابی‌ها را درون سینی سرد قرار دهید و به کمک قلم‌مو روی آن‌ها را رومال کنید. برای این منظور یک عدد زرده تخم مرغ، یک قاشق چایخوری شیر و یک قاشق چایخوری پودر قند را به همراه مقداری زعفران با هم مخلوط نمایید.
گلابی‌ها را به مدت تقریبی 60 دقیقه در فر که از قبل با درجه حرارت 200 درجه سانتی‌گراد گرم کرده‌اید پخت کنید. نکته قابل توجه در مورد زمان پخت این خمیر این است که درجه حرارت فر را می‌بایست در طول این یک ساعت به مرور کم کنید. برای این منظور ابتدا 30 دقیقه با درجه حرارت 200 درجه سانتی‌گراد، سپس درجه حرارت را روی 170 تنظیم نمایید و به مدت 15 دقیقه به فرایند پخت ادامه دهید و به همین منوال در 15 دقیقه پایانی حرارت را کم کنید تا زمانی که پخت کامل صورت بگیرد.
مدت زمان پخت این خمیر بسته به نوع فرها متفاوت است.
در نهایت گلابی‌ها را بر روی شربت غلیظ‌شده مطابق تصویر سرو نمایید.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید