تالاب/ بهترین روش برای ذوب کردن شکلات، روش بن ماری یعنی حرارت غیر مستقیم بخار آب است. اینروزها بازار تهیه کیک و شیرینی خانگی بسیار داغ است و بیشتر بانوان تمایل پیدا کرده اند به مناسبت های‌‌ مختلف، دست بکار شوند و کام خانواده را شیرین کنند.
فارغ از کیفیت بهتر مواد اولیه و بهداشتی بودن ان ها، تهیه انواع شیرینی در منزل مقرون به صرفه تر نیز خواهد بود. اما گاهی بعضی از خانمها باوجود تلاش و علاقه زیاد، با شیرینی یا کیک هایی روبه رو میشوند که ظاهر نازیبایی پیدا کرده اند.
قطعا شیرینی پزی نیز همانند هر حرفه و هنر دیگری، ریزه کاری هایی دارد که رعایت ان ها ضامن نتیجه ای بی نظیر است. در ادامه به چند مورد از مهم ترین این نکات میپردازیم:
قبل از آماده کردن مواد کیک، فر را روشن کنید تا گرم شود.
آرد کیک را قبل از استفاده ۳ تا ۴ مرتبه الک کنید تا هوا بگیرد و کیک خوب پف کند
بکینگ پودر را در یخچال نگه‌داری کنید تا خاصیت خود را از دست ندهد و موقع پختن کیک ان رابا آرد مخلوط و الک کنید و بعد از اضافه کردن ان ها، مخلوط را زیاد هم نزنید.
برای خوب پف کردن سفیده، مواد را از یک جهت هم بزنید.
سفیده را باید تا حدی هم بزنید که به صورت خامه در بیاید و از ظرف نریزد و اگر ان را بیش از حد هم بزنید، کیک یا شیرینی شما خشک میشود.
اگر کمی آرد یا چند قطره آبلیمو به سفیده اضافه کنید، هنگام هم زدن باهم زن دستی زودتر سفت می‌شود.
برای ان که کشمش و گردو بطور یکنواخت در همه ی ی ی جای کیک پخش شود و به ته کیک نرود، قبل از اضافه کردن به مواد کیک ان ها را در کمی آرد بغلتانید.
هیچ گاه کیک داغ را از قالب جدا نکنید تا خرد نشود.
اگر کیک شما سوخت اجازه دهید تا بطور کامل سرد شود سپس قسمت های‌‌ سوخته رابا چاقو بتراشید و روی ان رابا خاکه قند و دارچین، خامه یا مربا پوشش دهید.
پیش از تهیه کیک، حتماً تخم مرغ را حداقل دو ساعت از یخچال بیرون بگذارید. در واقع سرمای زیاد تخم مرغ، باعث میشود کاملا با دیگر مواد ترکیب نشود و پخت کیک به خوبی صورت نگیرد. پیش از پخت کیک، حتماً فر را گرم کنید.
دراین صورت مایه کیک فورا گرما را جذب می‌کند و روند پخت و پُف کیک بهتر خواهد بود. اگر دوست دارید تکه های‌‌ شکلات، کشمش و… را به ترکیب کیک اضافه کنید، حتماً ان ها را به آرد آغشته کنید. این راهکار مانع فرو رفتن چنین موادی به کف قالب میشود.
اگرچه طعم شوری همراه با شیرینی غیرقابل تصور است اما افزودن نمک به اندازه سر قاشق چایخوری به مایه کیک، علاوه بر این‌که طعم کیک را التیام می دهد، در ماندگاری کیک نیز موثر است.


مقدار مواد لازم در دستور تهیه کیک و شیرینی را کاملا رعایت کنید
همچنین ترتیب مخلوط کردن مواد با یک دیگر را فراموش نکنید.پس از پخت کیک، بلافاصله ان را از قالب بیرون آورید و روی سطحی گریل بگذارید. دراین صورت، گرما به سرعت از کیک خارج و روند پخت متوقف میشود.
این راهکار برای تهیه کیک نرم بسیار اهمیت دارد. حتماً آرد و دیگر مواد خشک مانند پودر کاکائو را الک کنید. از طرفی غالبا توصیه میشود بکینگ پودر نیز همراه آرد الک و به مواد اضافه شود و هرگز به تنهایی و یک‌باره به مایه کیک افزوده نشود.
اگرچه هم زدن زیاد مواد اولیه کیک یکی از مهم ترین توصیه های‌‌ شیرینی پزی است اما باید توجه داشت که بیش از حد نیاز لازم نیست و به خصوص پس از افزودن آرد، تنها در حد مخلوط کردن کفایت می کند. گلوتن موجود در آرد باعث می‌شود درصورت هم زدن زیاد، مایه حالت لاستیکی پیدا کند.
اگر در میانه تهیه کیک یا شیرینی باید تخم مرغ دیگری را اضافه کنید، حتماً جداگانه ان را هم بزنید و به بقیه مواد اضافه کنید. قالب را خیلی پر نکنید؛ دو سوم حجم ان کافی خواهد بود.از کره نرم اما ذوب نشده برای چرب کردن کف و دیواره های‌‌ قالب استفاده کنید.هرگز طی زمان پخت کیک در فر را باز نکنید.
این نکته درباره برخی شیرینی ها نیز صدق می کند. برای این‌که سفیده تخم مرغ به خوبی حالت پف کرده داشته باشد؛ ابتدا باید تخم مرغ، دو ساعت قبل از استفاده در دمای محیط قرار گرفته باشد. حتماً ظرف خشک انتخاب شود و ذره ای زرده با ان مخلوط نشود. همچنین افزودن کمی نمک و چند قطره آب لیمو نیز در نتیجه بهتر، تاثیر دارد. در نهایت به یاد داشته باشید هنگام مخلوط کردن ان با دیگر مواد، به شدت ان ها را هم نزنید.
برای پیشگیری از تغییر رنگ و سوختگی کارامل، بلافاصله پس از این‌که شکر طلایی شد، ان را از روی حرارت بردارید و فورا در ظرفی از یخ فرو ببرید. اگر اجازه دهید ظرف خود بخود خنک شود، همان گرمای موجود نیز باعث تغییر رنگ کارامل میشود. همچنین افزودن چند قطره گلوکز در ابتدای پخت نیز مانع از شکرک زدن کارامل میشود.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید