هنر آشپزی/ ته چین های متفاوت غیر از مرغ تازگی ها خیلی باب شده است. یکی دیگر از انواع ته چین، ته چین اسفناج است. این ته چین به خاطر داشتن اسفناج طعم متفاوتی با دیگر ته چین ها دارد.
برای 4 نفر
چی لازم داریم؟
2 پیمانه برنج
3 عدد زرده تخم‌مرغ
4 ق س ماست
250گرم گوشت چرخ‌کرده
2 عدد پیاز بزرگ
500 گرم اسفناج
25گرم کره
روغن مایع به مقدار لازم
نمک و فلفل به میزان لازم
پودر زعفران، یک ق چ سرپر
چطوری بپزیم؟
1. برنج را بشویید و سپس خیس کنید. اسفناج را پاک کرده و درشت خرد کنید. یک عدد پیاز را پوست گرفته و خلالی خرد کنید . حالا پیازهای خلال شده را داخل یک تابه مناسب به همراه مقداری روغن تفت دهید تا طلایی رنگ شود، سپس اسفناج خرد شده را به آن اضافه کرده و کمی نمک روی آن بپاشید و به همراه پیاز تفت دهید.پودر زعفران را در 3 قاشق سوپخوری آب جوش حل کنید و بگذارید کمی دم بکشد.
2. یک عدد پیاز دیگر را رنده کنید و به گوشت چرخ کرده اضافه کنید و خوب ورز دهید. حالا نمک و فلفل و یک قاشق سوپ‌خوری محلول زعفران هم به آنها اضافه کرده و سپس مخلوط را با مقداری روغن در یک تابه تفت دهید. پس از آنکه گوشت سرخ شد و آب آن نیز تبخیر شد، حرارت را خاموش کنید.برنج را در یک قابلمه حاوی آب جوش ریخته و پس از نیم‌پز شدن، داخل سبد آبکشی کنید.
3. زرده‌های تخم‌مرغ را در کاسه ای بریزید. سپس 4 قاشق ماست به آن اضافه کنید و پس از افزودن دو قاشق باقیمانده محلول زعفران، مخلوط را با چنگال هم بزنید. برنج آبکش‌شده را داخل کاسه بریزید و همه مواد را با هم مخلوط کنید تا برنج کاملا به مخلوط ماست و زعفران و تخم‌مرغ آغشته شود.
4. در یک تابه گود و نچسب، مقداری روغن ریخته و نیمی از برنج را داخل آن بریزید. سپس مخلوط اسفناج و پیاز داغ را روی برنج ریخته و سطح آن را صاف کنید تا به طور یکنواخت روی برنج پخش شود. گوشت چرخ کرده، لایه بعدی این ته‌چین است؛ بنابراین سطح اسفناج را با گوشت به طور کامل بپوشانید. در مرحله آخر، باقیمانده برنج را روی گوشت بریزید و سطح آن را صاف کنید. تابه را روی شعله متوسط اجاق‌گاز قرار دهید. پس از اینکه بخار از تابه بیرون آمد،حرارت را کم کرده و کره را با کمی روغن روی برنج بریزید و آن را دم کنید. بعد از آنکه ته چین آماده شد، یک سینی یا دیس گرد را بر دهانه تابه قرار داده و آن را برگردانید.
5. می توانید ته‌چین را، داخل فر هم درست کنید. بنابراین به جای تابه از ظرف پیرکس گرد استفاده کرده و پس از چرب کردن ظرف مطابق روش فوق مواد را به صورت لایه لایه بریزید،سپس ظرف را روی طبقه وسط فر که از پیش گرم شده است ، قرار دهید. مدت زمان لازم برای پخت ته‌چین در فر، یک ساعت و نیم است.