سلام آشپز/ جغور بغور یا حسرت الملوک یکی از غذاهای سنتی ایرانه که در قدیم جزء غذاهای ارزان و مختص قشر ضعیف جامعه بود.
جغور بغور غذای مرسوم شهرهای تهران، زنجان، کرمانشاه، رشت، اردبیل و ساری بود، اما داستانی که این غذا را جالب تر کرده ازین قرار است که:
آورده اند که روزی ناصرالدین شاه با خدم و حشم از بازار تهران عبور می کرد که بویی خوشایند مشام مبارک را نوازش نمود.
پیجو شدند و یافتند که این بو از دکان محقری از ته بازار می آید که جگر سفید و جگر سیاه را با پیاز فراوان سرخ می کنند به جهت غذای کارگران و تقریبا ارزان ترین غذای بازار است.
از آنجا که شان و مقام ملوکانه اجازه نمی داد تا شاهنشاه در بازار و در میان عامه ی مردم، غذا تناول کنند، ایشان بلافاصله به کاخ گلستان رفتند و دستور دادند گوسفند فربه ای را ذبح کنند و غذایی در خور شان ملوکانه مهیا کنند.
مطبخیان رفتند و آمدند و شستند و پختند و غذا را در مجمعی مسین برای ایشان آوردند. قبله ی عالم می خورد و با حسرت سر تکان میداد و می گفت: این غذا، آن غذا نیست.
اینگونه شد که حسرت آن غذای بازاری به دل ملوکانه ماند و حسرت الملوک نام گرفت.
می ریم که داشته باشیم یه غذای باحال قدیمی از کف بازار تهرون

چی لازم دارم:
جگر، دل، قلوه یک دست
جگر سفید نیم دست
پیاز 1 کیلو
سیب زمینی 4 عدد
گوجه فرنگی 2 عدد
رب گوجه فرنگی 1 قاشق غذاخوری
نمک، فلفل سیاه، زردچوبه به میزان لازم
روغن برای سرخ کردن مقداری
چطور بپزم:
سیب زمینی ها را خرد کرده و سرخ می کنیم و کنار می گذاریم.پیازها را خرد کرده و در روغن تفت می دهیم. هنگامی که رنگ آن کمی تغییر کرد، مخلوط دل و جگر و قلوه ی خرد شده را به آن اضافه می کنیم و همراه ادویه سرخ می کنیم. سپس رب را اضافه می کنیم و تفت میدهیم. گوجه فرنگی ها را پوست گرفته و رنده می کنیم و به مواد اضافه می کنیم. با اندازه کردن نمک غذا و مخلوط کردن سیب زمینی های سرخ شده، غذای ما آماده است. نوش جان

فوت و فن
در صورت تمایل می توانیم گشنیز خرد شده و کمی دارچین روی جغوربغور بریزیم.
بهتر است این غذا را همراه لیمو ترش تازه سرو کنیم.