زندگی آنلاین/ سس سالسا ترکیبی از گوجه فرنگی خرد شده، فلفل چیلی، گشنیز، پیاز و سیر است. سس سالسا با همان تنوع موجود در سس کچاپ فروخته می‌شود. برای جلوگیری از فاسد شدن سالسایی که در شیشه فروخته می‌شود، باید آن را بپزید. متأسفانه، سالسای پخته بیشتر طعم گوجه‌فرنگی و یا سس پاستا می‌دهد. به همین دلیل سالسای شیشه‌ای را توصیه نمی‌کنم. مگر این که مجبور باشید. سالسای تازه طعم قوی‌تری داردنکته: با اضافه کردن گشنیز تازه و خرد شده به سالسا، طعم بهتری به آن ببخشید. به دلیل این که گشنیز خرد شده عطر خود را از دست می‌دهد، بهتر است آن را از قبل خرد نکنید. گشنیز شبیه جعفری است. از این مواد به سالسای شیشه‌ای اضافه کنید تا خوشمزه‌تر شود:
کمی لیموترش تازه یا آب لیمو یک قاشق چایخوری فلفل چیلی تازه و خرد شده

 احتیاط!
سالسای تازه به دلیل نداشتن مواد نگهدارنده، خیلی سریع فاسد می‌شود. حتماً به تاریخ انقضای آن توجه کنید. سالسای فاسد تخمیر می‌شود و دارای طعمی سوزاننده و گازدار است. آن را فوراً دور بریزید.

خودتان سالسا درست کنید
 با درست کردن سالسا در خانه، در واقع از پرداختن پول برای سس احیاناً مانده و یا دلخوری از طعم آب گوجه‌فرنگی در آن جلوگیری کرده‌اید. می‌توانید طعم سالسا را مطابق سلیقه خودتان تغییر دهید. کم و زیاد کردن ترکیبات سس و مقدار فلفل، مزه غذا را کاملاً عوض می‌کند. سالسایی که با فلفل هالاپینو و طعم ملایم آن درست می‌شود برای ماهی و مرغ مناسب است. سالسای فلفل هابانرو (فلفل چیلی زرد رنگ و مکعبی شکل) تند و دودی می‌شود. از این نوع ابتکارات در مهمانی‌هایتان استفاده کنید.
 راستی کی گفته که سالسا باید قرمز باشد؟ با استفاده از نوعی میوه سبز رنگ شبیه به گوجه فرنگی به نام تومالینو می‌توانید یک سالسای سبز و خوشمزه درست کنید. این میوه از گوجه فرنگی کم آب‌تر و ترش‌تر است.

سالسا در مخلوط کن
برای این سالسا به یک مخلوط کن با سرعت‌های مختلف و یا یک غذا ساز با تیغه مخصوص خرد کردن سبزی احتیاج دارید. سبزی‌ها باید کاملاً ریز شوند ولی مواظب باشید که له نشوند. در صورت تمایل می‌توانید آن‌ها را با دست خرد کنید. قبل از اضافه کردن فلفل تند به سالسا حتماً اول تندی فلفل را امتحان کنید. اگر احیاناً از فلفل خیلی تند و آتشین استفاده می‌کنید، فقط یک قاشق چایخوری از آن کافی است. اگر فلفل طعم ملایم‌تری دارد، تخم یک عدد فلفل را درآورید و بعد از ریز کردن در سس بریزید.
زمان تهیه مواد: ۸ دقیقه
تعداد: 4 سرویس
چی لازم دارم:
 ۱ حبه سیر کوچک 

آب نصف یک لیموترش 

۲ قاشق غذاخوری پیازچه خرد شده 

۱ عدد فلفل چیلی کوچک، بدون تخم و خردشده

۱ قاشق سوپخوری گشنیز تازه کرده خرد

۲ عدد گوجه فرنگی متوسط، بدون تخم و خرد کرده

یک‌چهارم قاشق چایخوری نمک 

یک چهارم قاشق چایخوری فلفل سیاه
چه جوری درست میشه:
سیر، آب لیمو، پیازچه، فلفل چیلی و گشنیز را در یک غذاساز بریزید و با زدن کلید ضربه زن تمام مواد را کاملاً ریز کنید. سپس گوجه فرنگی، نمک و فلفل سیاه را اضافه کرده و دوباره کلید را بزنید تا گوجه فرنگی‌ها کاملاً ریز شوند. اگر اتفاقاً سبزی‌ها پوره شدند، اصلاً نگران نشوید. با اضافه کردن کمی روغن زیتون یک سوپ تند اسپانیولی به نام گزپاچو درست کنید.
در هر پرس: ۲۰ کالری (۳ کالری از چربی‌ها)، بدون چربی، بدون کلسترول، ۱۵۳ میلی‌گرم سدیم، ۵ گرم کربوهیدرات (۱ گرم فیبر خوراکی)، ۱ گرم پروتئین


به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar