بیتوته/ چی لازم دارم:
برنج  4 پیمانه 
 گوشت چرخ کرده 300 گرم

 پیاز 1 عدد 

نمک و فلفل به مقدار لازم 

زردچوبه و دارچین به مقدار لازم   

رب گوجه فرنگیبه مقدار لازم 
 تخم مرغ 3 عدد 
 ماست چکیده 400 گرم 
زعفران دم کرده به مقدار لازم
روغن 4 قاشق غذاخوری
 چطور بپزم:
برای تهیه ی ته چین با گوشت چرخ کرده ابتدا یک عدد پیاز را ریز خرد کنید و داخل تابه ای تفت بدهید، بعد از اینکه کمی سرخ شد گوشت چرخکرده را به آن اضافه کنید. و تفت بدهید و نمک و فلفل و زردچوبه و ادویه را به آن اضافه کنید و هم بزنید.
و بعد از آن رب گوجه فرنگی را اضافه کنید. می توانید رب را از آن حذف کنید و بعد مقدار کمی آب به آن اضافه کنید و اجازه بدهید تا گوشت ها بپزند و آب آن کشیده شود.
سپس آب برای برنج قرار بدهید تا زمانی که جوش آمد برنج را به آن اضافه کنید مقداری نمک داخل آن بریزید، اگر تمایل دارید ته چینتان چسبنده و حالت خمیری داشته باشد آن را کمی بیشتر بجوشانید اما اگر می خواهید به صورت دانه دانه باشد زنده تر آن را بردارید.
سپس برنج را آبکش کنید. و داخل کاسه ای بزرگ تخم مرغ را بکشنید و هم بزنید تا از حالت لختگی در آید و بعد ماست را به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید و بعد زعفران و مقداری دارچین و روغن به آن اضافه کنید و خوب مخلوط کنید.
پس از آن اگر خواستید برنج تان 2 رنگ باشد مقداری از برنج را با مایع ماست و تخم مرغ مخلوط کنید اگر خواستید کل برنج زعفرانی باشد همه ی برنج را با مایه ی ماست و تخم مرغ مخلوط کنید. این کاملا سلیقه ای است.
برای اینکه ته دیگ شما بیشتر شود مقدار کمی از برنج ساده را کنار بگذارید سپس ماهیتابه رژیمی را چرب کنید و مقداری از برنج رنگی شده را کف تابه قرار بدهید و آن را صاف کنید و با پشت کفگیر آن را فشار بدهید و روی آن گوشت چرخ کرده را بریزید و روی برنج پهن کنید و سپس روی آن برنج ساده بریزید و باز برنج رنگی را بریزید و با پشت کفگیر روی آن فشار بدهید.
سپس در تابه را ببندید و اجازه بدهید بخار بیفتد و زیر آن را کم کنید و اجازه بدهید به آرامی دم بکشد و زیر آن سرخ شود. و بعد تابه را بچرخانید تا طرف دیگر آن هم کمی سرخ شود در این مرحله می توانید در تابه را باز بگذارید تا اطراف آن خشک شود. اگر در آن بسته باشد اطراف آن سرخ می شود اما نرم می ماند.
زمانی که آن طرف آن خشک شد باز آن را بچرخانید و در تابه را باز بگذارید تا طرف دیگر آن هم خشک شود. و بعد از سرخ شدن آن را سریع بکشید در تابه را دیگر نبندید تا نرم نشود. پس از کشیدن در ظرف مورد نظر آن را با انواع خلال و زرشک و ... تزیین کنید.

نکاتی برای تهیه ی ته چین گوشت چرخ کرده :
• این کار را می توانید داخل قابلمه نسوز هم انجام بدهید و لازم نیست روی آن برنج با ماست و زعفران بریزید. فقط زیر آن کافی است.
• می توانید این ته چین را داخل فر و قالب هم بپزید.
• برای تهیه ی ته چین با گوشت چرخ کرده می توانید از قالب و در فر استفاده کنید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar