شور و شیرین/ پارفیت‌ها به گونه‌ای از دسرهای خنک و تابستانی مانند بستنی گفته می‌شود. در فرانسه با استفاده از تخم‌مرغ، شکر و خامه نوعی بستنی به روش سنتی تهیه می‌شود و در برخی از انواع آن با بهره گرفتن از میوه تنوع مطلوبی در طعم و مزه‌ی آن ایجاد می‌کند. 


پارفیت وانیل و کارامل
90 گرم کره را در ظرف مناسبی که کف ضخیمی دارد، بریزید و روی اجاق آب کنید. آن‌گاه 140 گرم (سه‌چهارم پیمانه) شکر قهوه‌ای نرم را به کره بیفزائید و روی حرارت ملایم هم بزنید تا شکر حل شود ولی مایه نجوشد! سپس حرارت را زیاد کنید و کارامل را به مدت 3 دقیقه یا تا زمانیکه طلائی‌رنگ شود، بجوشانید. سپس کارامل را از روی حرارت بردارید و بگذارید قدری خنک شود. حالا 170 میلی‌لیتر (دو سوم پیمانه) خامه به آن بیفزائید و کنار بگذارید تا سرد شود. اکنون سس فراهم کرده را اندکی با همزن بزنید تا صاف و یکدست شود. اینک در 4 لیوان پایه‌دار و مناسب پذیرائی، لایه‌هائی از بستنی وانیلی، دراژه‌های شکلاتی و سس کارامل بریزید و پر کنید. روی پارفیت را نیز با دراژه‌های شکلاتی دونیم کرده بیارائید و بلافاصله مصرف نمائید.
یادآوری: 005 گرم بستنی برای تهیه‌ی این دسر کافیست.

پارفیت توت فرنگی و رزبری
100 گرم پودر ژله‌ی توت‌فرنگی را همراه با 2 پیمانه (500 میلی‌لیتر) آب جوش در کاسه‌ی مناسبی بریزید و هم بزنید تا خوب حل شود. حالا ژله را در یخچال بگذارید تا ببندد. اکنون 125 گرم توت‌فرنگی خرد کرده را در کاسه‌ی دستگاه غذاساز بریزید و دستگاه را 30 ثانیه روشن کنید تا توت‌فرنگی پوره شود. حالا 6 لیوان مخصوص پذیرائی بردارید و به این ترتیب لیوان‌ها را از بستنی وانیلی، ژله، 125 گرم توت‌فرنگی خرد کرده، 100 گرم رزبری و پوره‌ی توت‌فرنگی پر کنید و بلافاصله آن را مصرف نمائید.
یادآوری 1: چنانچه رزبری در دسترس نبود می‌توانید به جای آن از شاه‌توت استفاده کنید.
یادآوری 2: 500 گرم بستنی برای تهیه‌ی این دسر کافیست.

پارفیت آلبالو
3 قاشق سوپخوری شکر، 2 قاشق سوپخوری شکر قهوه‌ای نرم، 1 قاشق چایخوری ادویه‌ی مخلوط (دارچین، هل، جوز هندی رنده کرده، زنجفیل) و 3 قاشق سوپخوری آب آلبالو را در ظرف مناسبی بریزید، 1 پیمانه (250 میلی‌لیتر) آب به آن بیفزائید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا شکر حل شود. حالا 500 گرم آلبالوی هسته گرفته را به شربت اضافه کنید و شربت را 10 دقیقه‌ی دیگر، روی حرارت ملایم بجوشانید. سپس شربت را از روی حرارت بردارید و بگذارید خنک شود. اکنون 6 لیوان مناسب پذیرائی بردارید و لیوان‌ها را به ترتیب از بستنی وانیلی و آلبالو پر کنید. آن‌گاه روی پارفیت شربت آلبالو بریزید و بلافاصله میل کنید.
یادآوری: یک لیتر بستنی برای تهیه‌ی این دسر کافیست.

پارفیت شکلات
125 گرم بیسکویت کرمدار شکلاتی و بیسکویت کرمدار وانیلی را خرد کنید و همراه با 2 قاشق سوپخوری قهوه‌ی حلکرده در ظرف مناسبی بریزید و 5 دقیقه کنار بگذارید. آن‌گاه 4 لیوان مناسب پذیرائی بردارید و داخلشان به ترتیب بستنی شکلاتی، بیسکویت،250 میلی‌لیتر (1 پیمانه) خامه‌ی فرم گرفته و 60 گرم شکلات چیپسی بریزید. سپس پارفیت را با خامه‌ی فرم گرفته و شکلات چیپسی بیارائید.
یادآوری: 500 گرم بستنی شکلاتی برای تهیه‌ی این دسر کافیست.

پارفیت کارامل و گردو
100 گرم کره، 2 قاشق سوپخوری عسل، 95 گرم
(یک دوم پیمانه) شکر قهوه‌ای نرم و 1 پیمانه
(250 میلی‌لیتر) خامه را در ظرف مناسبی بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا شکر حل شود ولی مایه نجوشد! آن‌گاه ظرف را از روی حرارت بردارید و کنار بگذارید تا سس قدری خنک شود. حالا لیوان‌های پایه‌دار را بردارید و داخلشان را به ترتیب از بستنی وانیلی و سس کارامل پر کنید. حال روی پارفیت را با گردوی خرد کرده بیارائید. این دسر برای 4-6 نفر کافیست.
یادآوری: یک لیتر بستنی برای تهیه‌ی این دسر کافیست.

دسر موز و شکلات با بستنی
200 گرم شکلات، 185 گرم (سه چهارم پیمانه) خامه و 30 گرم کره را در ظرف مناسبی بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا شکلات و کره آب شود. سپس آن را از روی حرارت بردارید و بگذارید اندکی خنک شود. سپس پوست 4 موز را بگیرید و از طول نصف کنید. 4 ظرف مناسب پذیرائی بردارید و در هر یک دو برش موز و 3 اسکوپ بستنی بگذارید. آن‌گاه سس فراهم کرده را روی دسر بریزید و با بادام برشته و خرد کرده بیارائید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar