حریم آسمانی/ کتاب «احکام مصور پوشش بانوان» یکی از نادرترین کتابهایی است که در زمینه پوشش و نحوه صحیح پوشش به صورت تخصصی در موسسه اطلس تاریخ شیعه زیرنظر اساتید حوزوی مخصوصاً جناب استاد فلاح زاده چندسالی است که به چاپ رسیده
از ویژگی های این کتاب تصویری بودن آن است و همچنین بررسی جدیدترین لباس ها
انکار کردنی نیست که هنوز –در عصر اینترنت و پیامک و پاسخگویی تلفنی به مسائل شرعی- خیلی از احکام هستند که علی رغم مبتلابه بودن، ممکن است اصلا به گوشمان هم نخورده باشد.
بازار تصورات غلط و برداشت‌های ذهنی از احکام و فتاوا هم بی رونق نیست و حتما برای شما هم پیش آمده که بعد از چند سال بجا آوردن یک عمل عبادی یا رعایت یک حکم، یکدفعه متوجه شوید که تصورتان غلط بوده است و فتوای فقها در مورد آن موضوع چیز دیگری است.
اینجاست که باید بیفتی دنبال استفتاء کردن که«حالا چی کار کنم». و یا «بعنی همه کارهایم باطله؟» حالا همه اینها را بگذارید کنار اینکه در ابتدای همه رساله ها آمده است که بر فرد مکلف واجب است احکام دین را یاد بگیرد.
این یک طرف ماجرا بود؛ اما این سکه یک طرف دیگر هم دارد. آشنا نبودن افراد با احکام الهی شاید ریشه در تنبلی و اهمیت قائل نبودن برای این قسمت مهم از دین داشته باشد اما حتما شرایطی هم وجود دارد که این مشکل را تقویت می کند. شاید یکی از این دلایل ثابت ماندن فرم و قالب رساله های عملیه و یا زبان و اصطلاحات خاص آنها باشد، که رجوع به آنها یک نوجوان را بی نیاز از مراجعه به یک روحانی برای شرح و توضیح فتاوا نمی کند.
با این توضیحات می توان حدس زد که انتشار کتابهای مصور احکام چقدر می تواند کار خوب و مفیدی باشد. این کتابها علاوه بر اینکه ادبیان روان و ساده فهمی دارند، با استفاده از تصویرسازی کمک زیادی به فهم و از همه مهمتر، یاد سپاری احکام می کنند.
«احکام مصور پوشش بانوان» جلد بیستم از مجموعه کتاب احکام مصور موضوعی است که توسط کانون نشر احکام مؤسسه اطلس تاریخ شیعه روانه بازار شده است و با ورق زدن آن می توان به ذوق و ابتکار پدیدآورندگانش آفرین گفت.
در این کتاب خبری از کلی گویی های مرسوم در عرصه حجاب نیست. مثلاً حکمی مانند اینکه «زنان باید بدن خود بغیر از وجه و کفین را از نامحرم بپوشانند» در این کتاب باز شده و با تصاویری مرتبط حدود صورت که می تواند پوشیده نشود نشان داده شده است.
یا خیلی از بانوان حتما شنیده اند که زنان باید زینتهای خود را از نامحرمان بپوشانند؛ حال در این کتاب با جواب دادن به سوالها و استفتاءهایی شرح داده شده است که زینت چیست و اینکه مثلا حلقه ازدواج هم جزو زینت محسوب می شود یا خیر.
سوالهای و موضوعاتی هم که در کتاب به آنها پرداخته شده است مسائل مبتلابه است که دغدغه امروز است و خیلی از بانوان روزانه با آنها در تماسند. استفاده از این مصادیق امروزی و جدید برای توضیح احکام موجب کاربردی شدن بیشتر کتاب شده است. در جای جای کتاب در کنار بیان احکام و یا پاسخ به استفتائات، نکات مهمی که ممکن است مغفول بماند نیز مطرح شده است. همانطور که بخشهایی نیز با عنوان «بیاموزیم» روایات اخلاقی و شرعی را بیان کرده است که هم موجب تنوع مطالب کتاب است و هم سبب تنبه خواننده و ترغیب بیشتر او به اجرای احکام الهی.
از آنجا که این کتاب فتاوای همه مراجع تقلید را مورد توجه قرار داده است، می تواند به استفاده عموم بانوان بیاید. همچنین جذابیت این کتاب می تواند یکی از بهترین راهها برای آشنا کردن دختران تازه به سن تکلیف رسیده با احکام و ضروریات پوشش باشد.
برای اینکه دستتان بیاید در این کتاب پاسخ کدام سوالهایتان را می توانید بدست بیاورید بد نیست به فهرست فصول و بخشهای کتاب نگاهی بیاندازید:
تعریف پوشش و حجاب
حکم پوشش
در برابر پسر نابالغ
در کشورهای غیر اسلامی
در مقابل محارم
در برابر زن
محدوده پوشش در نماز
زمان پوشش
حضور نامحرم
تشخیص محرم و نامحرم
اقسام پوشش
در غیر نماز
محدوده پوشش
محدوده واجب پوشش
پوشش موهای مصنوعی در نماز
کیفیت پوشش
لباس مهیج
خوش بو کردن لباس
لباس مردانه
و ...
مکان پوشش
پوشش در عروسی
پوشش در میهمانی
در برابر خواستگار
عکس گرفتن بدون پوشش

پوشش در نماز
محدوده پوشش در نماز
کیفیت و نوع پوشش در نماز
عدم رعایت پوشش در نماز
اصطلاح نامه احکام