خراسان/ زهره هاشمی؛ اولین گزارشگر زن لیگ برتر فوتبال ایران
ترسیده بودم!
سال 81 و در بازی حساس استقلال تهران و صبا، شنونده های رادیو ورزش از شنیدن صدای گزارشگر بازی شوکه شدند؛ چون یک زن، بازی را گزارش می‌کرد. «زهره هاشمی»، گوینده جوان رادیو که به فوتبال علاقه خاصی داشت و هیچ گاه این فرصت برایش پیش نیامده بود تا یک بازی فوتبال را گزارش کند، درباره آن روز می گوید: «حتی تصور این که بخواهید یک مسابقه لیگ فوتبال را گزارش کنید، هیجان انگیز است، چه برسد به این که در واقعیت این اتفاق بیفتد. این اتفاق برای من هم خیلی هیجان انگیز بود. من توانسته بودم یک کار کاملا متفاوت انجام بدهم که تا پیش از این، هیچ خانمی در کشورمان، شانس انجام دادنش را نداشت، اما باید این را هم بگویم که در آن لحظه واقعا استرس داشتم، تمام ترسم از این بود که نتوانم آن طور که باید از عهده اش بر بیایم. هرچند جالب بود اما گزارش بازی صبا و استقلال در حقیقت، مرا در عمل انجام شده قرار داد. من باید در همان لحظه و بدون هیچ آمادگی این کار را انجام می دادم. برای همین نفسم بند آمده بود و قلبم تند می زد. شاید برای من که سال ها در رادیو و تلویزیون تجربه گویندگی و اجرا دارم، گفتن این موضوع خیلی خوب نباشد اما واقعیت این است که من ترسیده بودم! همین که فکر می کردم من اولین کسی هستم که گزارش یک مسابقه فوتبال را انجام می دهد، استرس زا بود.» البته بعد از آن، هرچند هاشمی به عادل فردوسی پورِ بانوان معروف شد، اما هیچ گاه به او این فرصت داده نشد تا بتواند بازی دیگری را گزارش کند.
کلودیا نویمان؛ اولین گزارشگر زن مسابقات یورو مردان در 2016
عادت‌ به شنیدن صدای مردانه را تغییر دهید
تا سال 2016 هیچ زنی موفق نشده بود جای مردان را برای گزارش بازی های حساس یورو در اروپا بگیرد اما مسئولان شبکه دوم تلویزیون آلمان، گزارش دو بازی ولز با اسلواکی و ایتالیا با سوئد در یورو 2016 را به «کلودیا نویمان» سپردند. این گزارشگر 52 ساله با تجربه، قبل از آغاز رقابت های یورو 2016 گفته بود: «بخشی از جامعه ما با تغییر عادت ها مشکل دارد و به سختی با دگرگونی عادت هایش کنار می آید. 90 دقیقه تمام، شنیدن صدایی زنانه در جریان یک مسابقه، نگاه نو و روحیه ای آسان گیر را می طلبد. از این گذشته بادهای مخالف در شبکه های اجتماعی وزیدن گرفته است که جریانش را خیلی خوب حس می کنم.» نکته جالب این که بعد از این گزارش ها، سیلی از ناسزاها، متلک ها و توهین ها به او برای گزارش بازی های مردان به راه افتاد. مردان جامعه مدرن آلمان، صدای یک زن را روی یک مسابقه مردانه فوتبال برنمی تابیدند و در شبکه های اجتماعی و صفحه فیس بوکش به انتقاد شدید از کلیت این ماجرا و نه عملکرد او پرداختند.
نعیمه ظفر؛ اولین گزارشگر زن لیگ بسکتبال بانوان ایران
یک تجربه متفاوت
گزارش یک بازی زنده و البته حساس از لیگ بسکتبال بانوان ایران برای اولین بار توسط «نعیمه ظفر»، مربی بسکتبال که نزدیک به سه سال در رادیو، برنامه مجله تخصصی بسکتبال بانوان را اجرا می ‌کرد، در سال گذشته اتفاق افتاد. این گزارشگر زن، حدود 10 دقیقه از این بازی را به صورت زنده برای شنوندگان رادیو ورزش گزارش کرد. او درباره احساسش از گزارشگری می گوید: «گزارشگری ورزشی یک دنیای کاملا متفاوت است و خیلی با اجرا و گویندگیِ عادی فرق می‌کند. تجربه خوبی بود و خودم از کارم راضی بودم. من از بچگی بسکتبال بازی می‌کردم، آن موقع تنها برنامه بسکتبال که از تلویزیون پخش می‌شد، «بسکتبال نوین» بود که هفت صبح روزهای جمعه با صدای آقای آتشی و آقای ابوالحسنی پخش می‌شد. لحن صحبت آن ها علاقه‌ و انگیزه‌ مرا به بسکتبال و دیدن بازی‌های لیگ NBA بیشتر می‌کرد. آقای ابوالحسنی، آقای رضاپور و آقای آتشی، از جمله کسانی بودند که من بعدها هم به صدایشان گوش می‌کردم و سعی کردم از تجربیات‌شان استفاده کنم. نکته جالب دیگر هم این که آقای مشحون، رئیس وقت فدراسیون بسکتبال هم از من بابت گزارش خوبم تشکر کردند.» بد نیست بدانید مظفری، بعد از این تجربه، یک بار دیگر هم روی آنتن زنده شبکه ورزش، به گزارش یک مسابقه پرداخته است.


«ترین‌»های دنیای گزارشگری ورزشی زنان

عجیب‌ترین مرگ یک گزارشگر زن
ژاپن و چین بالاترین آمار خودکشی نیروی کار را در جهان به خود اختصاص داده‌اند و تاکنون نتوانسته‌اند اقدامی جدی برای مقابله با این روند انجام دهند. واحد بازرسی کار در ژاپن اعلام کرده مرگ گزارشگر ورزشی زنِ شبکه تلویزیونی «ان.اچ.کی» این کشور در سال ۲۰۱۳ مربوط به بیش از ۱۵۹ ساعت اضافه کار وی در هفته و موافقت نکردن کارفرما با درخواست مرخصی وی، دو روز پیش از مرگ او بوده است. این زن که یکی از پرکارترین و بهترین گزارشگران مسابقات ورزشی زنان ژاپن بوده است، در نامه‌ای که پیش از مرگ به مادرش نوشته، گفته بود که ای کاش می‌توانستم کمتر کار کنم.
پرحاشیه ترین گزارشگر زن
«سارا کاربونرو» نامزد ایکر کاسیاس، دروازه بان سابق رئال مادرید است. او از سال 2000 یک خبرنگار ورزشی است و از سال 2005 به صورت حرفه ای وارد دنیای گزارشگری مسابقات ورزشی شده است. او سال 2015 به عنوان یکی از کارمندان رسمی یکی از شبکه های ورزشی اسپانیا، وارد این شبکه شد. سارا در زمانی که برای پوشش اخبار مربوط به تیم ملی اسپانیا به آفریقای جنوبی رفته بود، با کاسیاس آشنا شد و البته این آشنایی، حاشیه های زیادی برای دو طرف ایجاد کرد. در خور ذکر است که او یکی از محبوب ترین گزارشگران ورزشی زن در اسپانیا هم هست.
موفق‌ترین گزارشگر زن دنیا
بهترین گزارشگر زن دنیا در سال 2017 به انتخاب سایت «رنکر»، «لیندسی زارنیک» گزارشگر مسابقات بسکتبال لیگ NBA آمریکاست. او دانش آموخته رشته روزنامه نگاری آنلاین از دانشگاه جیمز آمریکاست و اولین زنی است که موفق شد مسابقات المپیک را گزارش کند. او در سال 2008 تعداد زیادی از مسابقات زنان المپیک چین را گزارش کرد و تجربه موفق او، راه را برای گزارشگران زن دیگر باز کرد. او علاوه بر بسکتبال که به صورت تخصصی آن را گزارش می کند و حتی تجربه گزارش مسابقه فینال این رشته را هم در آمریکا داشته است، چندین گزارش بازی فوتبال را هم در پرونده ورزشی اش دارد.
با کانال تلگرامی «آخرین خبر» همراه شوید

اپليکيشن 4k
آگهی