روزچین/ در نوشته‌های گذشته به معرفی بهترین زنان در زمینه‌های مختلف پرداختیم. امروز قصد داریم زنان موفق اقتصاددان را معرفی کنیم؛ زنانی که نظریه‌ها و پژوهش‌های آن‌ها دنیای اقتصاد را به پیش رانده است. برای شناخت زنان موفق جهان در زمینۀ اقتصاد با روزچین همراه باشید.
در طول تاریخ کم نبودند زنانی که تأثیر بزرگی در زمینۀ سیاست‌های اقتصادی و اجرای آن‌ها تأثیر داشته‌اند. تأثیر این زنان حتی امروزه هم در دانشگاه، کسب‌وکار، سیاست، و آموزش بسیار محسوس و قابل‌مشاهده است.

دلایلی که زنان را از دنیای اقتصاد دور می‌کند
به نقل از وب‌سایت بیزنس اینسایدر (BusinessInsider)، حضور زنان در عرصۀ اقتصاد به دوران مدرن محدود نیست، بلکه شمار چشمگیری از زنان در دوره‌های مختلف تاریخی، خدمات مهم و با‌ارزشی را به این رشته عرضه کردند – آن‌هم در برهه‌های زمانی خاصی که حضور زنان در دنیای اقتصاد بسیار دشوار بود. داده‌ها حاکی از آن است که متأسفانه کمتر از ۱۰ درصد استخدام‌های جدید در اقتصاد را زنان تشکیل می‌دهند. حضور کمرنگ زنان در دنیای اقتصاد دلایل مختلفی دارد. یکی از این دلایل موضوع مرخصی زایمان و هزینۀ مادری زنان است. این هزینه‌ها باعث بی‌رغبتی کارفرمایان برای استخدام کارمندان زن می‌شود. صاحب سرمایه نبودن زنان در خیلی از کشورها از دیگر دلایل مهم است. از‌آنجایی‌که ادارۀ اموال و داشتن حق مالکیت به شکل قانونی از زنان سلب شده است، در‌نتیجه زنان امکان ایجاد بنگاه یا کارگاه تولیدی یا راهیابی به بسیاری از مشاغل را ندارند.
از‌آنجایی‌که بسیاری از امور و مشاغل مخصوصاً مشاغل بخش خصوصی نیازمند سرمایه‌گذاری هستند، بنابراین زنان از مشارکت در آن‌ها محروم می‌شوند. نبود اهمیت لازم در آموزش مدیریت و اقتصاد برای زنان، بی‌سوادی یا سطح سواد پایین در زنان به دلایل گوناگون، از دیگر عوامل حذف یا کم‌رنگ‌کردن نقش زنان در بخش اقتصاد هستند.
در زیر با تعدادی از موفق‌ترین زنان جهان در اقتصاد آشنا شوید.

ادیث ابوت نویسنده پیش نویس قانون امنیت اجتماعی ایالات متحده آمریکا
نخستین زنی که در فهرست زنان موفق اقتصاددان به او اشاره می‌کنیم، ادیث ابوت است. ادیث ابوت (Edith Abbott) مددکار اجتماعی، نویسنده و اقتصاددان آمریکایی از زنان موفق جهان در زمینۀ اقتصاد است. این زن اقتصاددان پیشگام در حرفۀ مددکاری اجتماعی با زمینۀ تحصیل در اقتصاد بود. ابوت در وهلۀ اول یک مربی بود. کار خانم ابوت به‌عنوان ترکیبی از کارهای بشر‌دوستانه و مطالعات حقوقی دیده می‌شد. دنیا ادیث ابوت را به‌عنوان یک اقتصاددان شناخته‌شده می‌شناسد. خانم ابوت در سال ۱۹۳۵ پیش‌نویس قانون امنیت اجتماعی ایالات متحده را نوشت. این قانون یکی از اولین سیستم‌های یکپارچۀ رفاه اجتماعی در ایالات متحده آمریکا بود. این کار تحت نظارت فرانسیس پرکینز (نخستین وزیر کار زن در آمریکا) انجام شد.

آنا شوآرتز اقتصاددان آمریکایی
خانم آنا شوآرتز (Anna Schwartz) یک اقتصاددان آمریکایی بود. از سمت‌های اقتصادی مهم خانم آنا می‌توان به ریاست انجمن بین‌المللی اقتصاد غرب در سال ۱۹۸۸ میلادی اشاره کرد. این اقتصاددان به‌همراه میلتون فریدمن کتابی به نام تاریخچۀ پولی ایالات متحده نوشتند که در زمان جنگ جهانی دوم نوشته شده است. این کتاب میلتون فریدمن را صاحب جایزۀ نوبل کرد. به نظر کمیته نوبل این کتاب یکی از متمایزترین و عمیق‌ترین دستاوردهای فریدمن است. توجهی که این دو اقتصاددان مطرح به تأثیر سیاست پولی بر چرخه‌های کسب‌وکار و اقتصاد نشان دادند، دولت‌ها را در سراسر جهان مجبور کرد تا تغییرات چشمگیری در سیاست‌هایشان صورت دهند.

دامبیسا مویو از منتقدان سرسخت کمک‌های مالی اقتصادهای بزرگ به کشورهای فقیر
یکی دیگر از زنان موفق اقتصاددان خانم دامبیسا مویو (Dambisa Moyo) نویسنده و اقتصاددان اهل کشور زامبیاست. خانم مویو از منتقدان سرسخت کمک‌های مالی اقتصادهای بزرگ به کشورهای فقیر است. وی تحصیلات خود را در رشتۀ شیمی و مدیریت کسب‌وکار به پایان رسانده و دکترای اقتصاد خود را از دانشگاه آکسفورد دریافت کرده است. کمک مرده: چرا کمک مالی فایده‌ای ندارد و راه بهتری که برای آفریقا وجود دارد در سال ۲۰۰۹، چگونه غرب بازنده شد و پنجاه سال حماقت اقتصادی و تصمیم‌های خشن پیش رو در سال ۲۰۱۱، و برندهٔ زیاده‌خواه: عطش چین برای منابع طبیعی و معنای آن برای جهان در سال ۲۰۱۲ از‌جمله مهم‌ترین کتاب‌های خانم دامبیسا مویو در زمینۀ اقتصاد است. کتاب کمک مرده یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های دنیا‌ست که با موضوع کمک توسعه‌ای به چاپ رسیده است. سمت مشاور در بخش اروپا و آسیای مرکزی و آفریقا و همچنین همکاری در نوشتن گزارش توسعهٔ سالانهٔ بانک جهانی از فعالیت‌های حال حاضر مویو هستند. اشتغال در گلدمن ساکس، بانک جهانی و حضور در هئیت مدیرۀ سمیلر از دیگر فعالیت‌های خانم مویو در زمینه اقتصاد است.

کارمن راینهات از موافقان مهم ریاضتهای مالی دولت‌ها پس از بحران‌های مالی
یکی دیگر از زنان موفق اقتصاددان کارمن راینهات (Carmen Reinhart) استاد کرسی مینوس زمباناکیس در زمینهٔ نظام مالی بین‌المللی در مدرسۀ کندی هاروارد از دیگر زنان موفق جهان در زمینۀ اقتصاد است. از پست‌های مهم او در اقتصاد می‌توان این‌ها را برشمرد: استادی علم اقتصاد و اداره‌کنندهٔ اقتصاد بین‌المللی در دانشگاه مریلند؛ عضو پژوهشی در دفتر ملی پژوهش اقتصادی؛ عضو پیوستهٔ دنیس وایستر استون در مؤسسۀ اقتصاد بین‌الملل پیترسن؛ مشارکت‌کنندهٔ مؤسس وکس ای یو؛ عضو شورای روابط خارجی و عضو پیوستهٔ پژوهشی در مرکز پژوهش سیاست اقتصادی را می‌توان نام برد. کارمن راینهارت یکی از تأثیرگذارترین اقتصاددان زنِ زندۀ اقتصاد کلان است. او یکی از نویسندگان کتاب‌های رشد در زمان بدهی و این بار اوضاع فرق می‌کند: هشت قرن حماقت مالی است. خانم کارمن راینهات از موافقان و مدافعان مهم ریاضت‌های مالی دولت‌ها پس از بحران‌های مالی است.

هریت مارتینو نظریه پرداز اجتماعی، جامعه شناس و نویسنده
هریت مارتینو (Harriet Martineau) نظریه پرداز اجتماعی، جامعه‌شناس و نویسنده عضو ویگ است. این اقتصاددان تا به امروز ۳۵ کتاب و مقاله با محوریت جامعه‌شناسی نوشته است. خانم هریت همچنین به‌عنوان اولین زن جامعه شناس نیز مطرح است. کتاب‌ها و نظریه‌های او در مورد زنان بسیار زیاد است؛ به گونه‌ای که در دوران ویکتوریا از طریق نوشتن نیاز مالی خود را تأمین می‌کرد. نویسندگی او با موضوعیت اقتصاد سیاسی از سال ۱۸۳۰ آغاز شد. این کتاب‌ها به‌قدری در بین مردم خواهان پیدا کردند که از کتاب‌های چارلز دیکنز نیز پرفروش‌تر شدند. بهتر است بدانید کتاب‌های منتشر شده از هریت مارتینو در صدر فهرست کتاب‌های با موضوع مالیات و اقتصاد سیاسی قرار داشتند.

النور اوستروم تنها زن برندۀ نوبل اقتصادی
یکی از شاخص‌های اصلی نوسازی اقتصاد ملی و توسعۀ اقتصادی، میزان مشارکت و اشتغال است. در این بین اشتغال زنان در فعالیت‌های اقتصادی از عوامل و شاخص‌های مهم امر توسعه به شمار می‌رود. زنانی که از فرصت‌های آموزشی و تحصیلی بهره‌مند و از برخی نگرش‌های منفی فرهنگی (که ریشه در خرافات دارد) رها بودند، توانسته‌اند به مقامات عالی رسیده و خدمات ارزنده‌ای به جامعه ارائه دهند. امیدواریم این فضا در جامعۀ ما نیز بازتر شده و زنان بتوانند استعداد و توانایی‌های خود را در زمینه اقتصاد بیشتر بکار ببرند و نقش پررنگ‌تری در پیشرفت اقتصادی کشورمان داشته باشند.