روزچین/ با توجه به رشد جمعیت در شهرهای بزرگ، آپارتمان‌سازی هم رونق زیادی گرفته است. کمبود فضا در خانه‌های کوچک، اعضای خانواده را برای چیدمان و حتی جا دادن وسایل‌شان دچار مشکل می‌کند. روزچین به شما چند ایده برای طراحی دکوراسیون داخلی خانه‌های کوچک ایرانی ارائه می‌کند. با ما همراه باشید…
راز مهمی برای طراحی دکوراسیون خانه‌های کوچک وجود دارد. از شلوغی‌ها در دیوارها و تزیینات کم کنید. همچنین تا حد امکان از نقش و نگارهای درهم برهم در لوازم خانه استفاده نکنید. اصولی که می‌خواهیم با هم بررسی کنیم ساده است، اما پیاده‌سازی آن نیاز به همت بالای شما دارد تا بتوانید از خانه کوچکی که در اختیار دارید، یک فضای گرم و دوست داشتنی بسازید.

انتخاب رنگ
شما باید با استفاده از رنگ به خانه‌ی کوچک‌تان روح ببخشید. مراقب باشید سادگی در مبل‌ها و کابینت‌های آشپزخانه خانه شما را بی‌روح و خسته‌کننده نکند. در انتخاب رنگ‌ها بسیار دقت کنید. بهترین رنگ‌ها برای زیبایی دکوراسیون خانه‌های کوچک، رنگ‌های کرم و قهوه‌ای ملایم، بنفش ملایم، سبز آبی، سفید و نارنجی است.

دیوارها را فراموش نکنید
استفاده از یک تابلوی زیبا، یک برچسب دیواری یا کاغذ دیواری روی یک دیوار، نمای فوق‌العاده‌ای به خانه‌ی شما خواهد داد. همچنین اگر برایتان ممکن است دیوارهای اضافه را بردارید تا خانه بزرگتر به نظر برسد.

استفاده‌های چندگانه
مبلمانی را برای خرید انتخاب کنید که برای انواع فعالیت‌ها قابل استفاده هستند. مثلا مبلمان‌هایی که قابلیت تخت خواب شدن را دارند. این مبلمان‌ها برای وقتی که مهمان دارید، بسیار به شما کمک می‌کنند. مبلمان‌های ال (L) شکل برای اینگونه فضاها انتخاب مناسبی است.

میز ناهارخوری را حذف نکنید
به دلیل کمبود جا و کاربردی نبودن میزهای کوچک، میز ناهارخوری را حذف نکنید. اگر نگران مهمان‌ها هستید، از میزهایی استفاده کنید که در حالت عادی کوچک هستند. اما به صورت کشویی فضای اضافه‌ای از زیر به میز اضافه می‌شود تا همه خانواده و دوستان بتوانند سر یک میز غذا بخورید.

تخت‌خواب‌های متحرک
از تخت خواب های متحرک استفاده کنید. با جا به جا کردن تخته‌ی موجود در زیر تشک می‌توانید از زیر تخت به عنوان یک انبار استفاده کنید. با توجه به افزایش تقاضای بازار، این روزها پیدا کردن یک تخت‌خواب متحرک خوب کار چندان دشواری نیست.

آینه را فراموش نکنید
استفاده از آینه‌های قدی در خانه‌های کوچک باعث می‌شود خانه بزرگ‌تر به نظر بیاید. استفاده از آینه هزینه بالایی هم ندارد و می‌توانید با بودجه‌ای مناسب، فضای داخلی خانه‌تان را بزرگتر جلوه دهید. فقط مراقب باشید ساعات زیادی را جلوی آینه هدر ندهید!

فضاهای پِرت
برای طراحی دکوراسیون داخلی خانه‌های کوچک ایرانی از فضاهای پرت غافل نشوید. فضاهای فرو رفته خانه یا کنج‌ها فضای پرت محسوب نمی‌شوند. در انتخاب سایز کمدها و دراورها دقت کنید و آنها را به گونه‌ای انتخاب کنید که در فرورفتگی‌های خانه جای بگیرند.

یک نکته مهم
در طراحی دکوراسیون داخلی خانه‌های کوچک، از تنوع زیاد رنگ‌ها و طرح‌های شلوغ در انتخاب پارچه پرده و روکش مبلمان خودداری کنید. بهترین گزینه برای هرچه زیباتر شدن چیدمان دکوراسیون داخلی یک خانه کوچک بازی با رنگ‌های روشن روی پارچه‌های ساده است.