روزچین/ورزشکاران زن در اکثر رشته‌ها فعال هستند اما کم هستند کسانی که بهترین ورزشکار زن در رشته‌هایی مثل تنیس، فوتبال، تیراندازی، شطرنج را می‌شناسد. با وجود همه دشواری‌هایی که ورزش حرفه‌ای برای زنان دارد، آنها دست از تلاش برنداشته‌اند. احتمالا تعداد کمی از شما خبر داشته باشید همانگونه که در فوتبال مردان، آقای گل داریم، در فوتبال زنان نیز «خانم گل» داریم. پس با روزچین همراه باشید تا چند نمونه دیگر از بهترین ورزشکار زن را به شما معرفی کنیم.
ورزش زنان به دلایل گوناگونی که در مقاله‌های پیشین نیز اشاره کردیم، ناشناخته مانده است. ما سعی داریم تا شما را بیشتر با جهان ورزش زنان آشنا کنیم بخصوص با استعدادها و شگفتی‌های این ورزشکاران. مطمئنا شما هم با این عقیده موافق هستید که هرچه اطلاعات مفید در مورد ورزش زنان در جامعه بالاتر برود، علاقه زنان کشورمان به ورزش و پیگیری جدی آن هم بیشتر خواهد شد.

حمایت از ورزش زنان یکی از راههای پیشرفت این ورزش
در نوشته‌های پردرآمدترین ورزشکاران زن جهان و ثروتمندترین ورزشکاران زن جهان نمونه‎هایی از بهترین ورزشکاران را معرفی کردیم: مانند ماریا شاراپووا و سرنا ویلیامز که برترین تنیسورهای جهان هستند و در فوتبال زنان ستارگانی مثل آلکس مورگان و هوپ سولو را داریم. پاتریک دانیکا ستاره فوق حرفه‌ای را در رشته اتومبیل‌رانی معرفی کردیم. در این مقاله قصد داریم تا چند نمونه از بهترین ورزشکار زن دیگر رشته‌ها را نیز به شما معرفی کنیم.

ماریا مور برجسته‌ترین ورزشکار بسکتبال زنان
مایا مور (Maya April Moore) بازیکن بااستعداد بسکتبال حرفه‌ای آمریکا است. وی در سال ۲۰۰۹ میلادی جایزه معتبر جان آر. وودن (John R. Wooden) که سالانه به برجسته‌ترین ورزشکاران بسکتبال کالج مردان و زنان داده می‌شود را از آن خود کرد.
مور نخستین بازیکنی بود که تیم مینسوتا لینکس در WNBA 2011 با او قرارداد بست. از سال ۲۰۱۱، مور به پیشرفت خود با تیم Lynx ادامه داد. این بسکتبالیست مطرح زن در سال‌های ۲۰۱۱، ۲۰۱۳، ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ در این رشته به عنوان بهترین بازیکن انتخاب شد. همچنین طلای ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ المپیک را کسب کرد. در سال ۲۰۱۲، او به طور همزمان عنوان برنده لیگ اسپانیا و لیگ بسکتبال اروپا را با تیم Ros Casares Valencia اسپانیا به دست آورد.

پائولا جین رادکلیف- دونده دو استقامت بریتانیا
پائولا جین رادکلیف (Paula Jane Radcliffe) متولد ۱۷ دسامبر ۱۹۷۳، دونده دو استقامت بریتانیایی و رکورددار دو ماراتن زنان با زمان ۲:۱۵:۲۵ است. وی یک مدال طلای قهرمانی جهانی در ماراتن و یک مدال نقره قهرمانی ۱۰ هزار متر جهان را در پرونده خود دارد.
همچنین سه مدال طلای قهرمانی دو صحرانوردی جهان، یک مدال طلای بازی‌های کشورهای همسود در رشته ۵ هزار متر و یک مدال طلای قهرمانی اروپا در رشته ۱۰ هزار متر را نیز در کارنامه دارد. خانم پائولا رادکلیف سه بار برنده ماراتن نیویورک و سه بار برنده ماراتن لندن شده‌ است.
تنها ناکامی بهترین ورزشکار زن در بازیهای المپیک است. وی در چهار دورهٔ المپیک (از ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۸) شرکت کرده اما موفق به کسب مدال در آن نشده‌ است.

گابریل ریس– ورزشکار مطرح والیبال ساحلی
گابریل ریس (Gabrielle Reece) متولد ۶ ژانویهٔ ۱۹۷۰ یک هنرپیشه، بازیکن والیبال ساحلی و مانکن اهل ایالات متحده آمریکا است. پس از فارغ‌التحصیلی، ریس برای چندین سال در تورهای والیبال حرفه‌ای بازی کرد. در آن سالها، تیم ۴ نفره وی در مقام اول مسابقات والیبال ساحلی قهرمانی جهان که در مرکز تنیس UCLA برگزار می‌شد، قرار گرفت. برای چهار سال متوالی، رهبری تیم را از سال ۱۹۹۳-۱۹۹۶ بر عهده داشت. او در سال ۱۹۹۴-۱۹۹۵ به عنوان بهترین بازیکن تهاجمی سال انتخاب شد.

هوو ییفان ورزشکار اهل چین و ستاره شطرنج
هوو ییفان (侯逸凡 ،(Hou Yifán، متولد ۲۷ فوریه ۱۹۹۴ در جیانگسو چین است. وی استاد بزرگ شطرنج اهل چین و یکی از بهترین شطرنج‌بازان زن تاریخ شطرنج جهان به حساب می‌آید. هو ییفان جز اولین زنانی است که تاکنون در جمع ۱۰۰ شطرنج‌باز برتر جهان قرار گرفته است. وی پنج بار به عنوان قهرمانی شطرنج زنان جهان رسیده است.
خانم هوو علاوه بر اینکه جوانترین ورزشکار زن در کسب عنوان قهرمانی بود، جوانترین بازیکن زن برای کسب عنوان استاد بزرگی (Grandmaster) را نیز دارد. با کسب قهرمانی در مسابقات المپیاد شطرنج جهان در ۲۰۰۷ ، عنوان جوانترین قهرمان زنان را دارد.
این ورزشکار زن برتر در ۱۶ سالگی در مسابقات جهانی شطرنج به مقام قهرمانی دست یافت. وی به عنوان بهترین بازیکن فعال زن شطرنج به شمار می‌آید. در حال حاضر بهترین بازیکن زن دارای امتیاز بالا با ۹۴ امتیاز و جلوتر از آنا موزیچوک اوکراینی است.

استفانی رایس- بهترین شناگر زن جهان
استفانی لوئیس رایس اوای‌ام (Stephanie Louise Rice) شناگر استرالیایی که در تاریخ ۱۷ ژوئن ۱۹۸۸ به دنیا آمده است. او در حال حاضر رکورددار شنای مختلط ۴۰۰ متر زنان است. بهترین ورزشکار زن شناگر که توانست در المپیک تابستانی ۲۰۰۸، سه مدال طلا بگیرد. همچنین در مسابقات جهانی ۲۰۰۹ توانست دو نقره و یک برنز را برای کشورش استرالیا کسب کند.
استفانی یکی از بهترین شناگران جهان و دارای مهارت‌های بالا در این رشته است. وی توانسته بسیاری از رکوردهای جهان را به نام خود به ثبت برساند. در سال ۲۰۰۹ برای قدردانی از زحمات و افتخارآفرینی‌های وی، کشور استرالیا مدال ویژه استرالیا را تقدیم استفانی رایس کرد.

نادیا کامانسی نابغه ژیمناستیک زنان
نادیا کامانسی (Nadia Comăneci) متولد نوامبر ۱۹۶۱ در اونشت رومانی است. به جرات می‌توان گفت وی بهترین ورزشکار زن ژیمناستیک است. تاریخ ورزش می‌تواند لیگ جهانی ژیمناستیک زنان را به قبل و بعد از نادیا تقسیم کند. نادیا نخستین ژیمناستیک کاری است که توانست در مسابقات المپیک در سن ۱۴ سالگی امتیاز کاملِ ۱۰ را کسب کند. خانم کامانسی در مسابقات المپیک ۱۹۷۶ در عین ناباوری ۵ مدال را به خود اختصاص داد. سه مدال طلا، یک نقره و یک برنز.
در مسابقات المپیک چهار سال بعد یعنی ۱۹۸۰ مسکو، دو مدال طلا، یک نقره انفرادی و یک نقره تیمی را کسب کرد. ۹ مدال طلا مسابقات ژیمناستیک هنری زنان اروپا، دو طلا و دو نقره در مسابقات جهانی ژیمناستیک هنری، ۵ مدال طلای مسابقات یونیورسیاد (فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های دانشگاهی) از افتخارات این بازیکن است. قرار داشتن تصویر کامانسی در تالار مشاهیر بین‌المللی ژیمناستیک، دریافت بالاترین جایزه کمیته بین‌المللی المپیک «جایزه ویژه المپیک» همه نشان از مهارت بالای نادیا در ژیمناستیک دارد.

ویرجیانا ترشر- تیرانداز ایالات متحده آمریکا
ویرجینیا ترشر (Virginia Thrasher) زادهٔ ۲۸ فوریهٔ ۱۹۹۷ تیرانداز اهل ایالات متحده آمریکا است. او نخستین ورزشکاری بود که در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۱۶ ریو در رشته تفنگ بادی ۱۰ متر در ۱۹ سالگی مدال طلا گرفت. ویرجینیا پیش از بازی‌های المپیک می‌خواست که یک اسکیت باز شود. ولی در سال‌های اول دبیرستان متوجه شد که هیچ آینده‌ای در اسکیت نخواهد داشت. در سال ۲۰۱۱ وقتی که با پدربزرگش به شکار رفته بود، به تیراندازی علاقمند می‌شود و ورزش حرفه‌ای خود را در این رشته ادامه می‌دهد.
هدف از معرفی بهترین ورزشکار زن در رشته‌های مختلف، آشنایی بیشتر با ورزش زنان و ورزشکاران مطرح این رشته‌هاست. شما به کدامیک از این ورزش‌ها علاقه دارید و چقدر در مورد ورزشکاران زن جهان اطلاعات دارید؟ اطلاعات خود را با خوانندگان روزچین به اشتراک بگذارید.