اقتصاد نیوز/ شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که صبح ها مدام زنگ ساعت را قطع می‌کنید و آخر سر چون خیلی دیرتان شده، با ظاهری شلخته سر کار حاضر می‌شوید؛ درست در همین وضعیت ناجور، ناگهان اعلان گوشی موبایلتان به شما یک جلسه خیلی مهم را یادآوری می‌کند که کلا آن را فراموش کرده بودید. ماجرا به همین‌جا ختم نمی‌شود، زیرا رییستان هم از آن سوی دفتر شما را فرا می‌خواند و به شما تاکید می‌کند برای تمام گزارش‌ها تشکیل پرونده دهید. شاید هنوز این اتفاقات به اندازه کافی حالتان را نگرفته باشد که ناگهان متوجه می‌شوید که فراموش کرده‌اید کمربندتان را ببندید. قطعا همه ما به نوعی تجربه چنین روزهای اعصاب خرد کنی را در محل کار خود داشته‌ایم.
به‌گزارش اقتصادنیوز به نقل از پایگاه اینترنتی چیت‌شیت، بسیاری از کارمندان آمریکایی از همان ابتدا خود را برای داشتن چنین تجربیات سخت کاری آماده کرده‌اند و تنها یک تلنگر لازم دارند تا وارد این مهلکه شوند. نتایج نظرسنجی‌های موسسه گالوپ نشان می‌دهد تنها 31.5 درصد از کارمندان در محل کار خود حاضر می‌شوند و نسبت به کار خود تعهد دارند. این درصد طی سال‌های اخیر روند صعودی داشته است. با اینحال، همچنان 51 درصد از کارمندان در محل کار خود حاضر نمی‌شوند ضمن اینکه 17.5 درصد نیز به شکل فعالانه‌ای از حضور در محل کار خود طفره می‌روند. در این بین، دفترداران، مدیران و مدیران اجرایی، با 38.4 درصد بیشترین میزان حضور در محل کار را دارند.
اما حقیقت این است که یک روز کاری به اندازه‌ای بد خواهد بود که شما اجازه را بدهید. وقتی وضعیت روحی شما از خوش‌بینی به سمت بدبینی تغییر کند، در آن هنگام شما باید برای ریشه‌های این منفی‌گرایی را که آماده انفجار است، به خصوص در محل کار، پیدا و آن را خنثی کنید. در ادامه به سه روش عملی و مناسب برای نجات از یک روز بد کاری اشاره می‌کنیم.
از محل کار خود فاصله بگیرید
وقت گذاشتن برای خود و پاکسازی ذهن از اتفاقات بد در محل کار، به شما کمک می‌کند تا در طول یک روز بد کاری عاقلانه رفتار کنید. اگر صبحتان را حتی تا قبل از رفتن به محل کار، افتضاح شروع کرده‌اید، در صورت امکان سعی کنید مرخصی بگیرید. اما اگر در محل کار، اتفاقی افتاد که روزتان را خراب کرد، از محل کار خود فاصله بگیرید و سعی کنید کمی هوا بخورید. از نظر علمی ثابت شده که 20 دقیقه پیاده‌روی و تغییر فضای اطراف می‌تواند عملکرد مغز را به میزان قابل‌توجهی بهبود دهد.
محققان دانشگاه ادینبرو می‌گویند: قدم زدن در فضای سبز، خستگی مغزی را کاهش می‌دهد. در عین حال، قرارگیری در معرض تابش خورشید، احساس رخوت را کاهش داده و عملکرد شما را افزایش می‌دهد. علاوه بر این، دور شدن از پشت میز کار، شما را از آدم‌های اطرافتان نیز دور می‌کند و این فرصت را در اختیار شما می‌گذارد تا افکار خود را دوباره متمرکز کنید.
به موسیقی گوش کنید
موسیقی، یک زبان بین‌المللی است که می‌تواند دردهای مختلفی نظیر بدخلقی را تسکین دهد. در یک مطالعه گردآوری شده، هفت فایده موسیقی برای سلامتی، شامل شادی آفرینی، کاهش درد و افسردگی و حتی بهبود کیفیت خواب که به داشتن یک روز خوب منتهی می‌شود، کشف شده است.
موسیقی قدرت فراوانی دارد و می‌تواند شما را شاد، غمگین، هیجان زده یا حتی از نظر روحی تخلیه کند. «جو مارتیون»، محقق مطالعه فوق می‌گوید: در موقعیت‌های خاص، باعث می‌شود تا مغز هورمون دوپامین ترشح کند. این هورمون سبب ایجاد حس سرخوشی و برانگیختن احساساتی چون خوشحالی، هیجان، لذت و... می‌شود. گوش کردن به موسیقی، احساس سرخوشی معادل خوردن یک تکه شکلات یا حتی برخی داروهای نشاط آور ایجاد می‌کند. نتایج یک مطالعه دیگر نشان می‌دهد موزیک‌هایی که ریتم تندی دارند نقش مهمی در ایجاد حس شادی در افراد دارند درحالی‌که موسیقی‌های دارای ریتم ملایم به‌راحتی سبب برانگیختن احساس غم و ناراحتی در افراد می‌شود.
اگر در محل کار اجازه استفاده از گوشی هدفون دارید، چند دقیقه‌ای به موسیقی گوش دهید و روح و روان خود را در یک روز بد کاری آرام کنید. اگر کارفرمای شما اجازه گوش کردن به آهنگ را در محل کار به شما نمی‌دهد، سعی کنید در هنگام قدم زدن که پیش‌تر هم به آن اشاره کردیم، به موسیقی گوش کنید یا چند دقیقه‌ای به داخل خودروی خود بروید و به موزیک مورد علاقه‌تان گوش دهید.
بخندید
حتی در مواقعی هم که روز کاری بدی نداشته باشید، شاید بازهم شغلتان چندان جذاب و شاد نباشد اما یافتن راهی برای خندیدن می‌تواند به بهتر شدن روزتان کمک کند. نتایج یک مطالعه که در سایت HelpGuide.org منتشر شده، نشان می‌دهد که خندیدن عضلات بدن را به مدت بیش از 45 دقیقه آزاد می‌کند و سیستم ایمنی را با کاهش هورمون‌های استرس‌زا و ترشح اندروفین، بهبود می‌بخشد. هورمون اندروفین، ترکیبات شیمیایی طبیعی بدن برای ایجاد حس خوب است. خندیدن همچنین با بهبود عملکرد رگ‌ها و گردش خون، از قلب محافظت می‌کند.
این سایت در ادامه توضیح می‌دهد که خندیدن باعث می‌شود تا حس خوبی داشته باشید و این احساس خوب حتی با فروکش کردن خنده، بازهم به قوت خود باقی می‌ماند. شوخ‌طبعی باعث می‌شود تا در موقعیت‌های سخت، مثبت و خوش‌بین باقی بمانید. برای خندیدن به‌راحتی می‌توانید بهانه‌های خوبی چون خواندن لطیفه‌های اینترنتی و مشاهده کلیپ‌های خنده‌دار پیدا کنید.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar