روزچین/ زنان موفق جهان محدود به چند رشته خاص علمی نمی‌شود و در همه زمینه‌های علمی مشغول فعالیت تخصصی هستند و یکی از مهمترین آنها پزشکی است. زنان موفق جهان در بعضی از رشته‌های علمی اشتهار کمتری دارند و صرفا نزد شاغلان آن رشته شناخته شده‌اند. در این مقاله قصد داریم تا زنان موفق جهان و بطور خاص آنهایی که برندگان جایزه نوبل پزشکی هستند بپردازیم.
به جز ماری کوری چند زن دانشمند دیگر را می‌شناسید؟ آیا تا به حال به دنبال شناخت زنان موفق جهان در زمینه علم و دانش بخصوص پزشکی رفته‌اید؟ اگر اطلاع چندانی از این ستارگان دنیای پزشکی ندارید، پس حتما این مقاله را بخوانید.

نقش مهم زنان در پیشرفت پزشکی
در قرن حاضر علم و فناوری به طور روزافزون در تمام ابعاد زندگی تجلی یافته است. دانشمندان معتقدند علم و تکنولوژی پاسخگوی بسیاری از مشکلات جهانی است. این دو تاثیر بسیاری بر افزایش رفاه در زندگی دارند. اما متاسفانه نقش نیمی از جمعیت جهان، یعنی زنان، در این فرآیند چندان روشن نیست. امیدواریم تکنولوژی ابزاری برای افزایش و تقویت مشارکت اجتماعی زنان شود.
مشارکت زنان در علم و فناوری از طریق فرصتهای اشتغال در صنایعی که تولیدات آنها عمدتاً مستلزم به کارگیری دانش هستند بیشتر دیده می‌شود. ورود زنان به تولیدات مبتنی بر دانش، عمدتا از طریق مشارکت آنها در فعالیتهای علمی و دانشگاهی است. این امر مستلزم تحصیل و در نتیجه اشتغال زنان است.

ماری کوری فیزیکدان و شیمی‌دان لهستانی- اولین زن برنده جایزه نوبل
ماریا اسکلودوسکا کوری (ماری کوری) که به لهستانی Marie Skłodowska-Curie می‌شود، متولد نوامبر ۱۸۶۷ در ورشو لهستان و درگذشته ۵ ژوئیه ۱۹۳۴ است. خانم ماری کوری هم فیزیکدان و هم شیمی‌دان بود. وی اولین زن برنده جایزه بزرگ و با ارزش علمی نوبل است. به علاوه اولین زنی است که این جایزه را دوبار و در رشته‌های مختلف به دست آورده است.
خانم کوری بار اول این جایزه را در سال ۱۹۰۳ و در رشتهٔ فیزیک و سپس در سال ۱۹۱۱ در رشته شیمی دریافت کرد. موفقیت‌های وی شامل نظریه رادیواکتیویته است – اصطلاحی که خودش ابداع کرد. او روش‌هایی برای جداسازی ایزوتوپ ابداع کرد که منجر به کشف دو عنصر پولونیُم و رادیُم شد.
در پی پژوهش‌ها و تحقیقات وی، اولین مطالعات پرتوزایی برای از بین بردن تومورها از طریق ایزوتوپ‌های رادیواکتیو صورت گرفت. وی دو مرکز کوری یکی در پاریس و دیگری در ورشو راه‌اندازی کرد که امروز از مراکز بزرگ پزشکی هستند.

جین گودال – رهبر جهانی حمایت از حیوانات به ویژه شامپانزه
جین موریس گودال به انگلیسی Dame Jane Morris Goodall در آوریل ۱۹۳۴ در لندن به دنیا آمد و در زمینه‌های رفتارشناسی جانوران و مردم‌شناسی مطالعه می‌کند. بانو گودال از سال ۲۰۰۲ سفیر صلح سازمان ملل در موضوع حفاظت از طبیعت است. او دربارهٔ شامپانزه‌ها و حفاظت از آن‌ها مطالعه می‌کرد. وی رهبر جهانی برای حفاظت از شامپانزه‌ها و زیستگاه‌های آنها است.
گودال با ۱۹ دفتر JGI (موسسه مشترک ژنوم) در سراسر جهان و برنامه‌های حفاظت و توسعه محور گسترده، در آفریقا شناخته شده است. او همچنین رئیس پیشین موسسه حمایت از حیوانات است. یک سازمان مستقر در ادینبورو در اسکاتلند، که علیه استفاده از حیوانات در تحقیقات پزشکی، باغ وحش، کشاورزی و ورزش مبارزه می‌کند.
خانم جین گودال یک گیاهخوار است و از این رژیم غذایی برای دلایل اخلاقی، زیست-محیطی و سلامت حمایت می‌کند. این فعال محیط زیست و حیوانات یک جمله معروف و زیبا دارد. او می‌گوید: هزاران نفر از افرادی که می‌گویند حیوانات را «دوست» دارند، یک یا دو بار در روز سر میز غذا می‌نشینند تا از گوشت حیوانات لذت ببرند.

ماریا ژئوپرت مایر محقق ساختار پوسته‌ای هسته
ماریا ژئوپرت مایر که به آلمانی Maria Goeppert-Mayer نوشته می‌شود، زاده ژوئن ۱۹۰۶ و درگذشته فوریه ۱۹۷۲ است. او یک فیزیکدان آمریکایی آلمانی‌تبار است که در سال ۱۹۶۳ برای تحقیق بر روی ساختار پوسته‌ای هسته برنده جایزه علمی نوبل در فیزیک شد.
جالب است بدانید او بعد از ماری کوری دومین زنی بود که موفق به دریافت این جایزه شد. خانم مایر دکترای خود را در نظریه جذب دو فوتون توسط اتم‌ها گرفت. به احترام تلاش‌های او امروز واحدی برای مقطع جذب دو فوتون به نام (GM) نامگذاری شده است.
در طول جنگ جهانی دوم، او برای پروژه منهتن در کلمبیا بر روی جداسازی ایزوتوپ کار می‌کرد. بعد از جنگ جهانی دوم نیز به صورت داوطلبانه به عنوان دانشیار فیزیک در دانشگاه شیکاگو مشغول به کار شد.

راشل کارسون نویسنده کتاب معروف بهار خاموش
راشل لوئیز کارسون به انگلیسی Rachel Louise Carson متولد ‏۲۷ مه ۱۹۰۷ و متوفی ۱۴ آوریل۱۹۶۴ و نویسنده زیست‌شناسیِ دریایی و محیط زیست آمریکایی بود. راشل کارسون یکی دیگر از زنان موفق جهان است که در سال ۱۹۰۷ در منطقه روستایی اسپرینگدیل در ایالت پنسیلوانیای آمریکا متولد و بزرگ شد.
وی در دهه ۱۹۵۰ یک نویسنده طبیعت حرفه‌ای بود که به عنوان یک نویسنده با استعداد که پرفروش‌ترین کتاب سال ۱۹۵۱ را نوشت را نیز شناخته شد؛ کتابی با عنوان «دریای پیرامون ما» که جایزه کتاب ملی ایالات متحده را برای او به ارمغان آورد.
کتاب بعدی او «The Edge of the Sea» (ساحل دریا) نسخه جدیدی از اولین کتابش است. یکی از معروفترین و پرفروش‌ترین کتاب‌های راشل بهار خاموش است. این کتاب برندهٔ ۸ جایزه معروف و از پرفروش‌ترین کتابهایی است که دنیا را در مورد آلودگیهای کره زمین به تامل جدی واداشته است. بهار خاموش گفتاری است درباره آلاینده‌های ساخته دست بشر که حیات روی زمین را تهدید به نابودی می‌کنند.

روزالیند فرانکلین شکافنده اشعه ایکس
روزالیند السی فرانکلین دانشمند بریتانیایی به انگلیسی (Rosalind Elsie Franklin) ‏متولد ۲۵ ژوئیه ۱۹۲۰ و درگذشت ۱۶ آوریل ۱۹۵۸ یکی دیگر از زنان موفق جهان است. وی شیمیدان و بلورشناس پرتو ایکس بود. خانم فرانکلین به درک ساختار مولکولی DNA (دئوکسی ریبونوکلیک اسید)، RNA (ریبونوکلیک اسید)، ویروس، زغال‌سنگ و گرانیت کمک بسیاری کرده است.
اگر چه از تلاش‌ها و تحقیقات او در مورد زغال سنگ و ویروس‌ها در طول عمرش قدردانی شد، اما مشارکتش در کشف ساختار DNA عمدتا پس از مرگ به رسمیت شناخته شد. او سال ۱۹۵۱ فعالیتش را در کالج کینگز لندن شروع کرد. وی در تحقیقاتش تا آستانه جداسازی پرتو ایکس در برخورد با ملکول DNA پیش رفت ولی سرطان به او اجازه نشر تحقیقاتش را نداد و در سال ۱۹۵۸ در ۳۸ سالگی بدرود حیات گفت.
چهار سال بعد افرادی بنام‌های کریک، واتسون و ویلکینز با انتحال کارهای این دانشمند موفق به کسب جایزه نوبل شدند ولی آفتاب حقیقت پشت ابر نماند و تاریخ علم به مظالمی که بر تحقیقات ایشان رفته بود اذعان کرده و نام ایشان جاودانه و ماندگار شد.

باربارا مک‌کلینتاک برنده نوبل فیزیولوژی
باربارا مک‌کلینتاک در ۱۹۰۲ در هاتفورد آمریکا متولد شد و در ۱۹۱۹ مقطع دبیرستان را به پایان رساند. برغم مخالفت مادر برای ادامه تحصیل در رشته کشاورزی با گرایش گیاه‌شناسی، با میانجی‌گری پدر توانست در دانشگاه کورنل ثبت نام کند و پس از چهار سال مقطع کارشناسی را به اتمام برساند و در این دوران چهارساله با مقدمات علم ژنتیک هم آشنا شد. این آشنایی زمینه‌ساز علاقه‌مندی وی به ژنتیک شده و ستون اصلی دستاوردهای علمی ایشان را پی‌ریزی کرد.
ایشان در سال ۱۹۶۷ رسما بازنشسته شدند ولی تحقیقات وی در زمینه ژنتیک بخصوص مطالعه DNA منجر به کشف سازه جابجاشدنی شد و به پاس این زحمات و اکتشافات جایزه نوبل فیزیولوژی سال ۱۹۸۳ را دریافت کرد.
ایشان در ۹۰ سالگی یعنی سال ۱۹۹۲ چشم از جهان فروبست.

ریتا لوی مونتالچینی از زنان موفق جهان و برنده جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی و نشان ملی علوم
ریتا لوی مونتالچینی به ایتالیایی Rita Levi-Montalcini متولد ۲۲ آوریل ۱۹۰۹ و درگذشته ۳۰ دسامبر ۲۰۱۲ عصب‌شناسی اهل ایتالیایی بود. ریتا لوی مونتالچینی یکی از زنان موفق جهان و برنده جوایز زیاد از جمله جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی و نشان ملی علوم شده است. لوی مونتالچینی در سن ۱۰۳ سالگی درگذشت.
او در ابتدا یک نویسنده خارق‌العاده بود. اما با از دست دادن یکی از دوستان خانوادگی‌اش بر اثر سرطان، تصمیم گرفت که در دانشکده پزشکی دانشگاه تورین شرکت کند. موضوع جالب در مورد خانم مونتالچینی این است که پدرش با توجه به جامعه و افکار آن زمان، می‌ترسید دخترانش با اشتغال به تحصیل از الگوی تعریف شده مادرانگی و زنانگی دور شوند. برای همین مخالف درس خواندن دخترانش بود و آنها را از کالج دور نگه می‌داشت. اما در نهایت او از آرزوهای لوی مونتالینی برای تبدیل شدن به یک دکتر حمایت کرد تا سرانجام این خانم عصب‌شناس برنده جایزه نوبل فیزیولوژی شدند.

گرترود بل الیون محقق اصول جدید درمان دارویی
گرترود بل الیون که به انگلیسی Gertrude Belle Elion نوشته می‌شود در ۲۳ ژانویهٔ ۱۹۱۸ متولد و در ۲۱ فوریه ۱۹۹۹ درگذشت. وی دانشمند اهل ایالات متحده آمریکا بود. خانم بل الیون برنده جوایز مهمی از جمله جایزه علمی نوبل فیزیولوژی و پزشکی را برای تحقیقات خود در زمینه «اصول جدید مهم درمان دارویی» دریافت کرد.
از مهمترین کارهای وی می‌توان به توسعه داروهای جدید به خصوص داروهای بیماری ایدز اشاره کرد. او با استفاده از روش‌های تحقیق نوآورانه توانست داروهای AZT یا دارو ضد رتروویروسی که برای درمان HIV/AIDS استفاده می شود را توسعه دهد.
این دانشمند از اولین توسعه دهندگان داروهای تحریک کننده سیستم ایمنی (آزاتیوپرین) است. این داروها برای پیوند عضو استفاده می‌شوند. از مهمترین جوایزی که این دانشمند دریافت کرده می توان به عضویت در سالن مشاهیر مهندسی و علمی و انتخاب به عنوان عضو خارجی انجمن سلطنتی (ForMemRS) نام برد.

الیزابت بلک‌ول اولین زن فارغ‌التحصیل پزشکیَ
الیزابت بلک‌وِل به انگلیسی Elizabeth Blackwell متولد ۱۸۲۱ و متوفی ۱۹۱۰ یک پزشک بریتانیایی تبار اهل آمریکا بود. خانم بلک‌ول یکی دیگر از زنان موفق جهان در زمینه پزشکی است. او در سال ۱۸۴۹ در آمریکا دکترای پزشکی گرفت و اولین زنی بود که در تاریخ آمریکا به چنین امری نایل آمد.
وی همچنین فعال حقوق زنان و مخالف برده‌داری بود. در دوران نوجوانی پدرش فوت کرد و مسئولیت خانواده بر دوش او بود. اما این مصائب، وی را از تحصیل باز نداشت. او در دانشگاه ژنو سوئیس پزشکی خواند و از آنجاییکه هیچکدام از بیمارستان‌ها او را به عنوان پزشک نپذیرفتند، یک مرکز کمک آموزشی پزشکی در نیویورک تأسیس کرد.
رساله دکترای خانم بلک‌ول دربارهٔ درمان تیفوس بود. در سال ۱۸۵۲ مقاله و بروشورهایی با عنوان «قوانین زندگی با رویکرد تربیت بدنی دختران» منتشر کرد. همچنین وی موفق شد درمانگاهی در نیویورک برای زنان تأسیس نماید.

کریستیانه نوسلاین فولهارت زیست‌شناس مطرح جهان
کریستیانه نوسلاین-فولهارت که به آلمانی Christiane Nüsslein-Volhard می‌شود، در تاریخ ۲۰ اکتبر ۱۹۴۲ درآلمان به دنیا آمد. وی یک زیست‌شناس مطرح در جهان است. خانم کریستیانه نوسلاین یکی دیگر از زنان برنده جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی است.
نیسلین فولهارت در سال ۱۹۷۴ از دانشگاه توبینگن، دکترا گرفت. او دکترای خود را برای تحقیق در فعل و انفعالات پروتئین، DNA و اتصال RNA پلیمراز در E.coli کسب کرد. همچنین در مورد کنترل ژنتیکی رشد جنین تحقیقات زیادی انجام داد.