فوت و فن/ اگر به مناطق استوایی سفر کرده‌اید حتما با پاندانوس آشنا هستید. این گیاه (نخل پاندانوس) به وفور در شهر‌های ساحلی و مرطوب دیده می‌شود. دوست دارید گیاهی استوایی و مقاوم در خانه داشته باشید؟
ساقه پاندانوس ضخیم و مارپیچ است و برگ‌ها هم می‌توانند بسیار بلند شوند. در بعضی گونه‌ها برگ‌ها نوار‌هایی بر روی خود دارند و یا رنگارنگ هستند. به علاوه، برگ‌های پاندانوس مجهز به تیغ‌هایی تیز و دردناک هستند، پس حواستان باشد آن‌ها را با احتیاط لمس کنید یا از خیر دست زدن به آن‌ها بگذرید.
در زادگاه طبیعی‌اش، پاندانوس، می‌تواند به اندازه یک درخت شود و تا ارتفاع ۴ ٫ ۵ تا ۶ متر هم درآید و در حدود ۶ متر یا بیشتر عریض شود! شاید با شنیدن سایزشان از پرورش آن‌ها صرف نظر کنید، اما باید بدانید این گیاه بسیار مقاوم و سر سخت است و می‌تواند شرایط خشک را به خوبی تحمل کند. به علاوه که گیاهی زیبارو و استوایی هم هست!

نور
پاندانوس شرایط نوری نور لکه دار، تا نور مستقیم را تحمل می‌کند. البته باید به این نکته توجه کنید که اگر گیاه‌تان به نور مستقیم عادت ندارند نباید آن را در فصل تابستان در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید، در غیر این صورت برگ‌های گیاه می‌سوزند. در فصل زمستان، تا جایی که ممکن است برای گیاه نور فراهم کنید.

آبیاری
نخل پاندانوس می‌تواند بسیار به خشکی مقاوم باشد، به خصوص زمانی که گیاه پیرتر می‌شود.
با این حال گیاهانی که آبیاری منظمی دارد سالم‌تر می‌مانند، برگ‌هایی خوشرنگ‌تر تولید می‌کنند و در کل سر سخت‌تر هستند. در فصل زمستان، زمانی که گیاه به دوره استراحت خود وارد می‌شود، بهتر است به تدریج آبیاری را کاهش دهید.

خاک
خاکی غنی، با پایه پیت و زهکشی عالی، بهترین خاک برای پرورش نخل پاندانوس است. این گیاه در خاک شنی هم به خوبی رشد می‌کند.

کود دهی
گیاه را در طول فصل رشد با کود‌های مایع ضعیفی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند، کود دهی کنید. در فصل زمستان تغذیه را به یک بار در ماه، یا کمتر، کاهش دهید.

تکثیر
نخل‌های پاندانوس در محیط طبیعی خود به صورت چند بوته در کنار هم می‌رویند. بعد از گذشت مدتی از رشد گیاه، گیاه بالغ شروع به تولید گیاهچه، از پایه خود، می‌کند. اگر می‌خواهید پاندانوسی که در گلدان دارید پر پشت و شلوغ باشد، این گیاهچه‌ها را به حال خود بگذارید. اما اگر می‌خواهید گیاه را تکثیر کنید، ابتدا صبر کنید تا گیاهچه‌ها به اندازه ۱۵ سانتی متر درآیند، سپس با استفاده از تیغ یا چاقویی تیز و استریل گیاهچه‌ها را با احتیاط از گیاه مادری جدا کنید. برای جدا کردن گیاهچه‌ها، برش‌ها را تا جایی که می‌توانید از نزدیک پایه گیاه مادر بزنید تا بیشترین مقدار ریشه را برای هر گیاهچه ببرید. برای افزایش شانس موفقیت گیاهچه‌ها، مقداری هورمون رشد به آن‌ها بزنید. سپس آن‌ها را در گلدان کوچکی که از قبل با خاک تازه پر کرده بودید، بکارید و در مکانی گرم قرار دهید.

تعویض گلدان
بهتر است گلدان گیاه را در ابتدای فصل بهار، زمانی که فصل رشد جدید در حال آغاز شدن است، عوض کنید. در کل، چون نمی‌خواهید گیاه‌تان به هیولایی غول آسا تبدیل شود و تمام فضای خانه را بگیرد، بهتر است تا زمانی که واقعا به تعویض گلدان نیاز نشده گلدان آن را عوض نکنید. شاید هر دو سال یا هر سه سال یک بار کافی باشد. در هنگام تعویض گلدان گیاه بسیار مراقب باشید چرا که تیغ‌های تیزی که بر سطح برگ هستند می‌توانند پوست‌تان را زخمی کنند.
برای تعویض گلدان، ابتدا صبر کنید تا گیاه به اندازه کافی رشد کند. زمانی که به نظرتان رسید گلدان، برای رشد بیشتر گیاه فضای خالی ندارد، زمان تعویض آن فرا رسیده است. در این هنگام ابتدا اجازه دهید خاک گلدان گیاه خشک شود. سپس به کف و دیواره‌های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می‌شود. گلدانی تنها یک سایز بزرگ‌تر از گلدان قبلی گیاه تهیه کنید و گیاه را در آن قرار دهید و سپس گلدان را با خاک تازه پر کنید. اگر گیاه را در گلدانی بزرگ‌تر قرار دهید، رشد بیشتری هم خواهد داشت.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در تلگرام
https://t.me/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar