چاره‌ چی/ یکی از مسائلی که خصوصا خانم ها ،همیشه با آن درگیر هستند، حضور گرد و غبار موجود در محیط خانه است که بیشتر در محیط هایی که در آن ها جریان هوا وجود ندارد، دیده می شود.

این گرد و غبارها در کنار دردسرهایی که برای تمیز کردن ایجاد می کنند، می توانند برای سلامت ما هم بسیار مضر باشند که البته شما می توانید با استفاده از ترفندهایی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم میزان آن ها را در فضای خانه تان کم تر کنید.

۱- شما می توانید برای گردگیری از پارچه هایی بزرگتر استفاده کنید تا گرد و خاک روی وسایل مختلف جابجا نشود.همچنین فن یا پنکه سقفی هم می تواند عامل انتشار گرد و خاک باشند که هر از گاهی با یک پارچه بزرگ باید خاک روی آن ها را بگیرید.


۲- اگر سری طی یا جاروی شما خراب شده می توانید از جوراب های پشمی استفاده کنید، این جوراب ها را بشویید و زمانی که خشک شد، آن ها را کمی نم دار کنید و ببینید چقدر خوب می توانند گرد و غبار را به خود جذب کنند.

۳- برای تمیز کردن قسمت های بالای خانه و برای جلوگیری از ریختن گرد و غبار به پایین از دستمال های میکروفایبر استفاده کنید و آن ها را کمی مرطوب کنید تا کارتان دوبرابر نشود.

۴- برای تمیز کردن سطوحی مثل تلویزیون و میز آن پس از استفاده از پارچه های مرطوب از پارچه ی نخی برای خشک کردن استفاده کنید تا گرد و غبار مجددا روی آن ها ننشیند.

۵- به جای اسپری های شیمیایی، خودتان در خانه با مواد طبیعی مثل آبلیمو، سرکه و … پاک کننده های ضد گرد و غبار تهیه کنید.مواد طبیعی تاثیر طولانی مدت تری نسبت به مواد شیمیایی دارند.

۶- از لوازمی به شکل انبر برای تمیز کردن نقاطی که هر دو طرف آن ها نیاز به گردگیری دارند استفاده کنید.پارچه های میکروفایبر را کمی مرطوب کرده و در هر دو طرف انبر قرار دهید با این کار زحمت شما کمتر شده و گرد و غبار وارد بدنتان نمی شود.

۷- از دستگاه های تهویه هوا در خانه استفاده کنید و همیشه آن ها را تمیز نگه دارید تا گرد و غبار را روی وسایل جابجا نکنند. شاید این ذرات خیلی به چشم نیایند اما به مجاری تنفسی شما بیشترین آسیب را می زنند.

۸- برای تمیز کردن پارچه های روی آباژور یا چراغ خواب که گرد و خاک زیادی را هم به خود می گیرند، از غلطک های پارچه ای یا کاغذی استفاده کنید تا ذرات به پایین نریزند.

۹- فیلتر قوی مانع عبور گرد و غبار از دستگاه و ورود آن ها به خانه شما می شود.فیلترهای هود را زود به زود تعویض کنید یا اگر قابل شستشو هستند آن ها را بشویید.

۱۰- بهتر است اول جاروبرقی بکشید و بعد گردگیری کنید چون با این کار دو سوم گرد وغبارها را جمع می کنید و تنها یک سوم باقیمانده را با دست و پارچه جمع می کنید .


همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در تلگرام
https://t.me/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar