نمناک/ اتاق خواب کودکان از آن قسمت هایی از خانه است که وسایل زیادی در آن قرار دارد و تمیز کردن آن کار دشوار و وقت گیری است.
ایده هایی برای مرتب سازی اتاق کودک

بسیاری از والدین معمولا هنگام تمیز کردن اتاق کودک عصبانی و یا آشفته می شوند و نمی توانند با اعصابی آرام این کار را به اتمام برسانند. همین مسئله باعث می شود که اتاق کودکان مدت زیادی بی نظم و نامرتب باقی بماند، زیرا والدین از انجام آن هراس دارند و یا وقت کافی برای این کار ندارند.اتاق کودک

در این مطلب چند نکته به شما می گوییم که کمک شایانی در تمیز کردن اتاق کودک به شما می کند. با پیروی از این نکات دیگر مشکل زیادی در تمیز کردن اتاق کودک خود نخواهید داشت.

از خود کودک در خانه تکانی کمک بگیرید
از مرتب کردن اتاق کودک به تنهایی و در زمانی که او حضور ندارد جدا خودداری کنید. وسایل دور ریز را در جلوی چشم کودک خارج کنید تا فکر نکند غیب یا گم شده اند. کودک باید ببیند و یاد بگیرد که چگونه می توان اتاق را مرتب کرد و تمیز نگه داشت و این را باید در کنار شما تجربه کند. بنابراین به خانه تکانی و مرتب کردن اتاق کودک به عنوان یک دردسر نگاه نکنید، بلکه آن را یک مرحله از روند آموزشی کودک بدانید که می تواند برای او لذت بخش هم باشد.

ترغیب کودک به بازی خانه تکانی

به کودک یک جعبه بدهید و مسابقه بگذارید که چه کسی می تواند زودتر جعبه اش را پر کند. تا زمانی که همه لباس ها و اسباب بازی ها جمع نشده بازی را متوقف نکنید. در این حین می توانید یک سری قوانین نیز برای بازی تعیین کنید، اما مهم ترین قانون اتاق بچه ها این است:برای هر بازی، هر بار می توانید فقط از یک نوع اسباب بازی استفاده کنید. قبل از شروع بازی بعدی، باید تمام وسایل و اسباب بازی های پهن شده را سر جای خود بگذارید. این کار به مرتب نگه داشتن اتاق بچه ها بسیار کمک می کند.
جداسازی وسایل اضافی کودک

اغلب اتاق کودکان کوچک است و گاهی مشترک با هم و به همین علت اغلب فضای کافی برای وسایل ندارد. البته می توان با کمی حوصله این اتاق کوچک را از وسایل اضافی خالی کرد؛ مانند اسباب بازی هایی که استفاده نمی شوند، لباس هایی که دیگر فصل آن گذشته و یا کوچک شده اند. گاهی می بینیم وسایلی که مربوط به کودکان نیست در اتاق کودک هست که با حذف کردن آن کلی به فضای اتاق اضافه می شود.
لازم است اتاق به گونه ای چیده شود که دست کم تمام تعطیلات که قرار است مهمان ها برای دید و بازدید عید بیایند، مرتب بماند. در ضمن کودکان نمی توانند یک کمد انباشته از وسایل را مرتب نگه دارند چون تا بخواهند یک وسیله را از زیر انبوهی از وسایل دیگر بیرون بکشند همه چیز دوباره در هم و بر هم می شود. بنابراین سعی کنید اتاق را خلوت کنید و وسایل اضافی را از دسترس کودک خارج کنید.
برای کودکان کوچک تر می توانید یک جعبه پلاستیکی بزرگ برای کنار گذاشتن اسباب بازی هایی که زیاد استفاده شده اند و دیگر مورد توجه کودک نیستند تهیه کنید. این جعبه را تا مدتی در جایی دور از دسترس بگذارید و بعد از اینکه اسباب بازی های در دسترس کودک برایش خسته کننده شدند این اسباب بازی های قدیمی را دوباره در اختیار کودک بگذارید.

کنترل فصلی لباس کودک

تنها لباس های فصل را در دسترس قرار دهید. از خود کودک بخواهید که برای لباس های کوچک شده تصمیم بگیرد. او را راهنمایی کنید که مناسب ترین مکان برای فرستادن لباس ها کجا است.
بسیاری از خیریه ها یا مؤسسات نیکوکاری خوشحال خواهند شد که لباس های تمیز و مناسب دست دوم شما را تحویل بگیرند و کودک با لباس هایی که برای او کوچک شده می تواند بچه هایی را شاد کند. لباس هایی را که برای فصل مناسب نیستند در زیر تخت کودک انبار کنید. به محض تغییر آب و هوا جای آنچه را که در کمد لباس ها است، با آنچه در زیر تخت است عوض کنید.

چیدمان ساده و مرتب و قابل فهم

از قرار دادن وسایلی که از اجزای ریز ساخته شده در جعبه های اسباب بازی و طبقه های بدون درخودداری کنید. برای طبقه بندی اسباب بازی ها ابتدا آنهایی را که اجزای ریز دارند از بقیه جدا کنید و در جعبه هایی مانند جعبه کفش و یا جعبه های پلاستیکی و فلزی سبک بگذارید. پازل ها، حیوانات کوچک پلاستیکی، ماشین های کوچک و لباس های عروسک ها را می توانید در این جعبه ها بگذارید.
سپس آنها را در طبقات کمد جایگزین کنید. می توانید روی جعبه ها را بنویسید و یا به کمک کودک نقاشی کنید تا کودک بتواند بدون باز کردن در جعبه وسیله مورد نیاز خود را پیدا کند. برای بلوک های ساختمان سازی و ماشین های بزرگ تر و کامیون ها از جعبه های بزرگ تر استفاده کنید. مجله ها و کتاب ها را در طبقات کتابخانه بگذارید و اگر فضای کافی ندارید آنها را هم در جعبه ها انبار کنید.


همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در تلگرام
https://t.me/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar