زندگی آنلاین/ هیچ مدرک محکمی وجود ندارد که نشان دهد کدام یک از زنان باردار نباید سفر کنند و یا می‌توانند به مسافرت بروند.
همه چیز بر مبنای شرایطی که زن باردار دارد، تعیین می‌شود. با این حال زنان بارداری که مشکلات و یا بیماری‌هایی دارند، بهتر است سفر خود را تا بعد از زایمان به تعویق اندازند.
زنانی که به مشکلات زیر مبتلا هستند، سفر آنها را در معرض خطرات جبران‌ناپذیری قرار می‌دهد:
کم خونی شدید: کم خونی شدید در زنان باردار باعث می‌شود که هنگام پرواز و کم شدن اکسیژن، جنین‌شان دچار کمبود اکسیژن شده و در نتیجه بافت‌های بدن‌شان صدمه ببیند.
چندقلویی: زنانی که چندقلو باردار هستند، هنگام مسافرت ممکن است دچار زایمان زودرس شوند.
فشار خون بارداری: خطر ابتلا به پره‌اکلامپسی را به وجود می‌آورد که خطر مرگ به همراه دارد.
سابقه داشتن سقط جنین: سفر، احتمال سقط جنین مجدد را افزایش می‌دهد.
بیماری قلبی: احتمال سکته را در سفر بالا می‌برد.
دیابت: احتمال افت قند خون و یا افزایش آن وجود خواهد داشت و معمولاً در سفر و هنگام بارداری، کنترل قند خون، سخت می‌شود که این شرایط برای مادر و جنین او بسیار خطرناک است.
نکته: هنگام مسافرت، خطر ابتلا به ترومبوز – ایجاد لخته خون در رگ‌ها - در زنان باردار وجود دارد.

سه ماهه اول بارداری
مسافرت در سه ماهه اول بارداری بسیار خطرناک است. زیرا در این دوران، زنان ممکن است در خطر حاملگی خارج رحم و یا سقط جنین باشند و کنترل این شرایط در مسافرت بسیار سخت و هزینه‌بر است.
بنابراین تا مشخص نشدن وضعیت بارداری، بهتر است زنان باردار در این مدت به مسافرت نروند.

سه ماهه دوم بارداری
اگر زنان باردار مشکل خاصی نداشته باشند، خطر سقط جنین در این سه ماهه بارداری در آنها بسیار کم می‌شود. بنابراین می‌توانند با رعایت تمام احتیاط‌های لازم به مسافرت بروند.

سه ماهه سوم بارداری
در این دوره احتمال زایمان زودرس بیش از سه ماهه دوم بارداری وجود دارد. در ضمن سفر در این زمان، این احتمال را نیز افزایش می‌دهد. بنابراین بهتر است تا تولد نوزاد، به مسافرت نروند.

نکات ایمنی در سفر هوایی
احتمال لخته شدن خون در عروق پای زنان باردار در سفرهای هوایی بیش از افراد دیگر است. بنابراین برای به حداقل رساندن این خطر، بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:
جوراب واریس مناسب به پا کنید. این جوراب‌ها با فشار آوردن به دیواره عروق، آن‌ها را جمع کرده و مانع از تجمع بیش از حد خون در آنها می‌شوند.
به طور مرتب، هر زمان که امکان داشت، اطراف کابین قدم بزنید و یا ورزش‌های مربوط به پا انجام دهید تا گردش خون در این قسمت‌ها به خوبی انجام شود.
برخی از زنان باردار با نظر پزشک باید از داروهای پیشگیری‌کننده از لخته خون استفاده کنند.
اگر در حین پرواز دچار تنگی نفس شدید، حتماً کمک بخواهید.

محدودیت‌های معمول سفر زنان باردار در خطوط هوایی
بسیاری از خطوط هوایی داخلی و بین المللی، مسافرت زنان باردار را محدود می‌کنند اما نوع محدودیت این خطوط هوایی با یکدیگر متفاوت است.
زنان باردار پیش از سفر می‌توانند قوانین خطوط هوایی مختلف را بررسی کنند. از جمله این قوانین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
زنانی که هنوز به 28 هفتگی بارداری خود نرسیده‌اند، مشکلی برای پرواز ندارند.
زنان باردار پس از 28 هفتگی، باید از طرف پزشک خود تاییدیه‌ای مبنی بر اینکه بارداری آنها مشکل خاصی ندارد، به همراه داشته باشند.
همچنین زنانی که جنین دو یا چند قلو ندارند، تا هفته 36‌ام بارداری خود، اجازه مسافرت هوایی دارند. اما به زنان بارداری که دو و یا چند قلو دارند، فقط تا هفته 32 بارداری‌شان، اجازه سفر با هواپیما داده می‌شود.

سفر زمینی
به طور کلی بهتر است زنان باردار به مسافرت‌های طولانی و خسته کننده نروند. نشستن طولانی مدت در خودرو باعث خستگی بیش از حد در زنان باردار و افزایش خطر ایجاد لخته خون در پاهای آنها می‌شود.
برای به حداقل رساندن این مشکل هرازگاهی خودرو را متوقف کنید و از خودرو بیرون رفته و کمی قدم بزنید. اگر امکان این کار را نداشتید، پاهای خود را بکشید و به آنها استراحت بدهید.
حالت نشستن شما در خودرو نیز بسیار مهم است. کمربند ایمنی را حتماً ببندید. البته مراقب باشید کمربند روی شکم‌تان نباشد و بند آن را زیر شکم‌تان قرار دهید.
همچنین بند مربوط به قسمت شانه، باید بالای شکم‌تان قرار بگیرد. مراقب کیسه‌های هوا در خودرو باشید. به گونه‌ای روی صندلی بنشینید که کیسه‌های هوا هنگام تصادف برایتان دردسر درست نکنند.
حتی تصادف‌های جزئی هم ممکن است خطرساز باشند.

سفر دریایی
سفرهای کوتاه دریایی امن هستند. بااینحال خطرات خود را دارند و محدودیت‌های سفر دریایی حتی از سفر هوایی نیز بیشتر است.
سفر دریایی ممکن است حالت تهوع و استفراغ را در زنان باردار افزایش دهد. همچنین در کشتی، به دلیل تکان‌های موجود، خطر افتادن و صدمه دیدن مادر و نوزاد بسیار است.
پیش از سفر بهتر است با پزشک مشورت کنید و داروی ضددریازدگی تهیه کنید.

ایمنی آب و غذا
خطر ابتلا به بیماری‌های ناشی از آب آلوده در مسافرت‌های طولانی و همچنین خارج از کشور بسیار زیاد است.
ابتلا به اسهال در این زمان بسیار محتمل است و می‌تواند زنان باردار را به دردسر اندازد. اسهال معمولاً به وسیله انواع باکتری، ویروس و انگل پیش می‌آید.
بهتر است از آب بطری استفاده کنید و حتی دندان‌هایتان را با آن بشویید. یخ‌های آماده نیز ممکن است حاوی میکروب‌های بیماری‌زا باشند.
اگر آب بطری در دسترس ندارید، ابتدا آب شیر را جوشانده، سپس مصرف کنید.
همچنین می‌توانید از فیلترها و قرص‌های تصفیه کننده نیز استفاده کنید.
در ضمن سیستم‌های تصفیه بر اساس ید برای زنان باردار مناسب نیست زیرا ممکن است روی غده تیروئید جنین اثر بد بگذارد.
در ضمن به بهداشت فردی‌تان در سفر بسیار اهمیت بدهید و پیش از آماده کردن غذا و یا خوردن آنها، دست‌های‌تان را بشویید.
میوه‌ها را با آب بطری بشویید و یا پیش از مصرف پوست‌شان را بگیرید. غذاهای تازه مصرف کنید و از خوردن غذاهای خام و یا نیم‌پز و همچنین محصولات لبنی پاستوریزه نشده پرهیز کنید.

مقصد
زنان باردار معمولاً تحمل مسیرهای طولانی را ندارند. در ضمن مناطق بسیار گرم، سرد و یا مرتفع و یا مکان‌هایی که هوای آلوده‌ای دارند، مناسب زنان باردار نیست.
اگر می‌خواهید هنگام بارداری به مسافرت بروید، کوتاه‌ترین مسیر و خوش آب و هواترین منطقه را انتخاب کنید.
در ضمن در مقصدتان باید تسهیلات بهداشتی و پزشکی وجود داشته باشد تا در صورت نیاز به پزشک دسترسی داشته باشید.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در تلگرام
https://t.me/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar