خراسان/ نزدیک به 30 سال از زمانی که «سعیده قدس» در اوج یاس و استیصال تصمیم به ایجاد موسسه‎ای برای حمایت از کودکان سرطانی گرفت، می‎گذرد. به گفته خودش وقتی دختر دوساله‏ اش، «کیانا» گوشه بیمارستان با سرطان دست و پنجه نرم می‎کرد، او هم در غار تنهایی و ابهام با هزار فکر منفی خودخوری می‎کرد، زمین و زمان را مقصر می‎دانست و از همه دوری می‌کرد. در همان روزها بود که با «مریم» زنی از روستاهای شمال برخورد می‌کند. زنی که در عین داشتن مشکلات مالی با وجود بیماری سرطان پسر 13 ساله‎اش همچنان محکم و قوی بود و همین دیدار، برای سعیده انگیزه صبر و مبارزه و به وجود آوردن موسسه حمایت از کودکان سرطانی «محک» شد. موسسه‎ای که اکنون، بهشت کودکان سرطانی کشور شده است و این برای فرشته های کوچکی که با غول سرطان مبارزه می کنند و خانواده هایی که فرزند نازنین شان به این خاطر در رنج است اتفاق کمی نیست؛ برای همین در این ماه مبارک که کمک به همنوع جایگاه والاتری دارد و در پرونده امروز «زندگی سلام» به مرور زندگی «سعیده قدس» یکی از معرفی شدگان به‌عنوان زن برتر سال 2008 روزنامه «وال استریت ژورنال» خواهیم پرداخت و درباره شکل گرفتن ایده محک و نحوه فعالیت این سازمان خیریه مردمی صحبت خواهیم کرد.

کیانای من، الهام‌بخشِ من!
66 سال پیش بود که سعیده در خانواده‌ای فرهنگی در تهران به دنیا آمد. در جوانی، یک مجتمع فرهنگی آموزشی راه‏اندازی کرد. در نخستین سال‏ های دانشگاه پدرش را از دست داد. هم‌زمان با دوران تحصیل در دانشگاه، ازدواج کرد. همسرش کارمند وزارت امور خارجه بود و همان اوایل زندگی مشترک به «آلمان» رفتند. بعد از بازگشت به ایران و اتمام ماموریت همسرش، از شرکت دخانیات، به وزارت صنایع رفت. مدتی بعد فرزند نخستش «مهبد» به دنیا آمد و چند سال بعد، صاحب «کیانا» شد. دختری که در سن دو سالگی، دچار بیماری سختی شد و زندگی مادر و خانواده‎اش را متحول کرد. بیماری کیانا سبب شد تا سعیده قدس، به فکر تاسیس مرکزی برای حمایت از کودکان سرطانی باشد. کیانا اکنون بزرگ شده و دانش آموخته دانشگاه است. در واقع بیماری کیانا، منشا خیر شد تا سعیده، به فکر ده‎ها هزار کودک سرطانی در سراسر کشور باشد. او در مصاحبه‌ای گفته «روز تولد دوسالگی کیانا بود، خواستم قبل از تولد جواب آزمایش‌‎هایش را نشان دکتر بدهم که قیافه مشکوک دکتر و دستور بستری شدن کیانا و نگاه‌های مات من، همه چیز را تغییر داد. من هر ماه او را برای چکاپ کامل به دکتر می‌بردم و اتفاقا فکر می‎کنم اگر آن چکاپ‎ها نبود شاید به آن سرعت نمی‎فهمیدیم و به موقع به دادش نمی‎رسیدیم. دکتر گفت یک تومور در کلیه است که باید به سرعت عمل شود. در دو سالی که درگیر درمان کیانا بودم، در دریایی از غم و نا امیدی و اندوه سرگردان بودم. وقت‎هایی که حالش بد بود نگران خودش بودم و وقتی هم حالش خوب بود یاد بچه ای که همان روز روی تخت کناری جان داد یا بچه‎ای که دیروز چشمش را تخلیه کردند و بچه‎ای که قرار بود دو روز بعد پایش را قطع کنند. از یک جایی به بعد غم بچه‎های دیگر نمی‌گذاشت آسوده باشم.» به همین دلیل تصمیم به ایجاد موسسه محک گرفتم، با این شعار که «هیچ کودک مبتلا به سرطان در کشور ما از فقر نخواهد مرد»

زنی با یک دنیا دغدغه و هدف
«سعیده قدس» جدای از فعالیت ‏های خیرخواهانه و مدنی ‏اش، همچنان خود را بانوی خانه‎دار می‎‏داند و می‎گوید: «وظایف زنان در منزل، همه جای دنیا تعریف مشخصی دارد، هر زمان تصمیم به ازدواج می‌گیریم یعنی تعهداتی را می‎پذیریم و من هم قبل از هر چیز همسر و مادر هستم.» او از دوران کودکی، عاشق نویسندگی بود و یکی از آرزوهایش نویسنده شدن. آرزویی که امروز محقق شده و کتاب‎هایی از او وارد بازار نشر کشور شده و اتفاقا با استقبال خوانندگان ایرانی هم همراه شده است. اسم کتابش «کیمیا خاتون» است و این روزها هم، دغدغه نوشتن کتاب دومش را دارد که شش سال درگیرش کرده اما کارهای اجرایی و مدیریتی محک تا الان به او اجازه نداده کاملش کند. دیگر دغدغه اش تاسیس بیمارستانی مخصوص درمان مبتلایان سرطان سینه است و آخری فرهنگ‎سازی برای مردمی که هنوز پلاستیک‎ها و شیشه نوشابه ‏هایشان را در جنگل و کوه و دریا رها می‏ کنند و دارند جهان را با دست خودشان از بین می برند؛ یکی از ۱۰ دلیلی که آیندگان ما را به دلیل انجامش نکوهش خواهند کرد. سرگذشت سعیده قدس، تصویری از بانوی انرژی مثبت ایرانی است که شاد زیستن را به ما می آموزد و به نیکویی یادآوری می کند، آنچه که سعدی شیرین سخن، صدها سال پیش به ما یادآوری کرد: تو کز محنت دیگران بی غمی / نشاید که نامت نهند آدمی

ایده تولد محک، چطور جرقه زد؟
خانم قدس پروسه ایده تا شکل‌گیری موسسه محک را این‌طور توصیف می‌کند: «بیماری کیانا در فاز طلایی بیماری کشف شده بود و هیچ خطری تهدیدش نمی‎کرد، فقط پروسه درمان دردناکی داشــت چون در آن سال‎ها شیمی درمانی با شدت بیشتری انجام می‏شد. یادم هست یک بار از دکترش پرسیدم آیا این درمان‌ها روی آینده‎اش تاثیر می‏گذارد؟ بعد دکتر خیلی راحت گفت: «حالا بگذار ببینیم عمر این بچه به یک سال دیگر می‎‏کشد.» درمان کیانا دو سال طول کشید و پنج سال هم قطعی شدن درمان زمان برد. در همان پنج سال درمان بود که ایده محک که شبیه یک معجزه در زندگی‌ام بود، شکل گرفت». هر استارت آپ و فعالیت کارآفرینانه‎‏ای، با یک ایده خلاق شکل می‎گیرد و توسعه می‎یابد. محک هم از این قاعده مستثنا نیست. سعیده قدس که چند سالی با همسرش در آلمان زندگی کرده بود، زمانی که برای تکمیل آزمایش‎ها و درمان دخترش به آلمان سفر می‏کرد، با انجمنی آلمانی آشنا شد که کارش حمایت از پدر و مادرهایی بود که بچه‎های مبتلا به سرطان دارند و احساس کرد چقدر جای آن در ایران خالی است و روی همین حساب، ایده شکل‌گیری محک در ذهنش جرقه زد. به همین دلیل بعد از بازگشت به ایران، شروع به تحقیق برای راه‎اندازی چنین انجمنی در کشور کرد و در گفت‎وگو با پزشکان معالج دخترش و افراد متخصص دیگر متوجه شد بزرگ‌ترین مشکل خانواده ‏هایی که در ایران کودکان مبتلا به سرطان دارند، هزینه ‏های درمان اســت و اگــر او به فکر راهی برای حمایت از خانواده‏ ها است، باید به فکر تاسیس موسسه‏ ای باشد که حمایت مردم و خیران را جذب کند. چرا که کودکان مبتلا به سرطانی هستند که اگر پول و قدرت تامین هزینه های درمان را داشته باشند، می‏توانند همچون فرزندش بیماری را پشــت سر بگذارند و به زندگی بازگردند.

«محک» چطور شکل گرفت؟
«سعیده قدس» با همکاری گروهی از خیران و پزشکان از سال ۱۳۶۸ به فکر اجرایی کردن ایده خود افتاد. آن ها در ابتدا از طریق بیمارستان های دولتی و دانشگاهی، فعالیت‌های خیریه و داوطلبانه خود را آغاز کردند و بعد از دو سال در سال ۱۳۷۰ توانستند موسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان (با نام اختصاری محک) را با شماره ۶۵۶۷ به ثبت برسانند. موسسه خیریه ‏ای که حالا بعد از گذشت 27 سال از شروع فعالیت‎هایش به یک نام جهانی در حوزه حمایت‌های اجتماعی تبدیل شده است و به جایگاه جهانی بالایی رسیده و حالا یکی از افتخارات فعالیت‎های نیکوکاری کشور در عرصه پزشکی ایران به شمار می‏رود. تقریبا بیشتر مردم ایران با نام محک آشنا هستند و شاید سالانه صد ها میلیون تومان به روش‏های مختلف به آن کمک می‎کنند. موسسه‎ای که اکنون، بهشت کودکان سرطانی کشور شده و صدها متخصص از فناوری اطلاعات گرفته تا فوق تخصص‏های پزشکی و جامعه‏‎ای از نیکوکاران آزاد، هر روز در آن مشغول خدمت‏رسانی به فرشتگان سرطانی هستند. محک با شعار «ما را یاری دهید و از ما یاری بخواهید»، راه‎اندازی شده و تا پایان سال 95 به حدود 27هزار کودک سرطانی خدمات رایگان ارائه کرده است. بیش از 27 هزار پرونده برای کودکان مبتلا به سرطان در موسسه محک باز شده است و آن ها تحت درمان و معالجه قرار گرفته‏ اند. 98 درصد کودکان تحت پوشش در حدود ۴۰ بیمارستان دولتی در ۱۷ استان کشور تحت حمایت موسسه محک قرار دارند. بیمارستان فوق تخصصی محک در دارآباد تهران، امروزه یک بیمارستان منحصر به‌فرد در خاورمیانه است که با مشارکت مردمی اداره می‎شود و کلیه خدماتش رایگان است. کاری که سعیده قدس، 27 سال پیش آغاز کرد امروز سبب شده تا ۵۸ درصد کودکان سرطانی کشورمان در طول ربع قرن گذشته، از مرگ حتمی نجات پیدا کنند و ۲۲ درصد از آن ها بهبود پیدا کرده و ۲۰ درصد هم متاسفانه فوت شدند. محک، مظهر مدیریت داشته‎ها و نماد مدیریت واقعیت‎ها است که تلاش دارد تا از فوت این ۲۰ درصد هم جلوگیری کند.

27 سال تلاش پرافتخار
در طـول 27 سال فعـالیت، محک بـا بهره‌گیری از کمک‌های انسان دوستانه مردم نیکوکار و همراهی مدیران نیک اندیش و تلاش پیگیر نیروهای داوطلب و موظف خود به موفقیت‌های چشمگیری در حوزه‌های امور خیریه، درمان و تحقیقات دست یافته است و به یکی از قطب‌های درمان در خاورمیانه تبدیل شده است. دریافت مقام مشورتی از شورای اقتصادی-اجتماعی سازمان ملل متحد(ECOSOC)، عضویت در سازمان‌های معتبر بین‌المللی مرتبط با سرطان کودکان، احداث تنها بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودکان در خاورمیانه با زیر بنای 18000 متر مربع و امکانات کامل کلینیکی و پاراکلینیکی در سال 1386، دریافت تندیس نقره‌ای کیفیت (GIC) از مؤسسه بین المللی استاندارد «جی.آی.سی»، اخذ استاندارد NGO Benchmarking از شرکت SGS به عنوان اولین سازمان غیردولتی درمنطقه خاورمیانه، دریافت نشان طلای انجمن بین‌المللی مدیریت پروژه (IPMA)، انجام پروژه‌های تحقیقاتی-کاربردی با همکاری معتبرترین مؤسسات تحقیقات داخلی و خارجی و... از افتخارات این موسسه و نشان دهنده فعالیت مؤثر این سازمان در سطوح پیشرفته ملی و بین‌المللی است. نام اختصاری محک برگرفته از نوع فعالیت این موسسه است (موسسه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان) و لوگوی آن، طرح برگی است که نماد حیات و زندگی است و روی آن کودک و خانواده‌اش امیدوارانه ایستاده‌اند. برگزاری بازارچه‌های خیریه، توزیع قلک و عضویت درجمع یاوران محک از روش‌های جلب کمک‌های مردمی در محک است. موسسه محک توانسته با بهره‌گیری از اعتماد و حمایت‌های آحاد مردم و سخت کوشی اعضاء داوطلب و اعمال روش‌های علمی و تخصصی در مراقبت‌های ویژه از بیماران و خانواده‌های آنان، در کنار پیشرفت‌های علم پزشکی، آمار بهبود را هم بالا ببرد. قرار دهد.

من چگونه می توانم به محک کمک کنم؟
اگر در این روزهای مبارک ماه رمضان دنبال جایی هستید که بتوانید از طریق آن به افراد نیازمند متصل شده و کار خیر انجام دهید، می‎توانید به موسسه محک اعتماد کنید و به روش‎های زیر به جمع یاوران محک بپیوندید.
نقدی و غیرنقدی | از آن جا که فرهنگ کمک به هم نوع از دیرباز در آداب و رسوم کهن ما ایرانیان وجود داشته، محک هم شرایطی ایجاد کرده که می‌توانید هم به صورت نقدی و هم به صورت نذورات خاص یا کمک‎های غیر نقدی با این موسسه همکاری کنید. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر با شماره 23540-021 تماس حاصل نمایید.
کمک به عنوان داوطلب | داوطبان یکی از بزرگ‏‌ترین سرمایه‎های محک و ستون اصلی آن هستند. یکی از روش‌های کمک به محک فعالیت داوطلبانه برای محک است. تنها تفاوت داوطلب با یک کارمند موظف، در عدم دریافت دستمزد است. مهم‌ترین ارکان موسسه‌ محک هم از همین گروه داوطلبان هستند.
تهیه نماد همدردی و تبریک | همچنین می‏توانید با سفارش نماد‌های همدردی یا تبریک محک در تامین هزینه دارو و درمان کودکان مبتلا به سرطان مشارکت کنید. اگر مایل به سفارش نمادهای محک هستید با شماره‌های 23501616، 23501717، 23501088-021 و شماره 32402151-026 دفتر کرج تماس بگیرید.
اجاره سالن‎های محک | موسسه محک برای فعالیت‎های فرهنگی، هنری و آموزشی اهمیت به‎سزایی قائل است. از این رو در بیمارستان محک فضایی برای انجام این نوع فعالیت‎ها طراحی شده است. شما می‎توانید از این فضا برای برگزاری همایش، نمایشگاه آثار هنری،‌کلاس‎ و... استفاده کرده و با پرداخت هزینه اجاره این سالن‏ها، موسسه محک را در راه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان همراهی کنید.
نویسنده : مهین ساعدی | روزنامه نگارهمراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در آی گپ
https://igap.net/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar