خراسان/ خانمی هستم 42 ساله، دارای چهار فرزند پسر. همسرم اصلا مسئولیت پذیر نیست. پسر بزرگم سرباز است، دومی پشت کنکوری، سومی سال نهم و چهارمی دبستانی. با این حال، همسرم کار درست و حسابی انجام نمی دهد و هر روز یک داستان جدید دارد. همه خرج خانه با خودم است. چه کار کنم که بتوانم بچه هایم را از آب و گل در بیاورم و با حقوق 750 تومان در ماه کم نیاورم ؟

از صحبت هایتان کاملا معلوم است که شرایط سختی دارید. در جامعه امروز، تنهایی بار مسئولیت خانواده را بر دوش کشیدن بسیار طاقت فرساست ولی شما تا این جا از پس مشکلات برآمدید و توانسته اید که چهار پسر را تربیت کنید و احتمالا از این به بعد فرزندان تان به خصوص پسر بزرگ تان به شما کمک خواهند کرد.
بی مسئولیتی کم کم تقویت می شود
البته می دانیم که بی مسئولیتی یکی از خصلت هایی است که اطرافیان از آن بسیار رنج می برند و خصیصه ای است که به مرور زیاد می شود چون کم کم افراد، شخص بی مسئولیت را با اهمال کاری هایی که دارد می پذیرند و دیگر از آن فرد انتظار و درخواستی ندارند. این ویژگی نامناسب روز به روز بیشتر می شود و فرد از محیط تقویت مثبت می گیرد و در او رضایت ایجاد می شود و به این مدل رفتار ادامه می دهد. سپس فردی متوقع، خودخواه، لجباز و منفعت طلب می شود.
انواع واکنش ها در برابر همسر بی مسئولیت
البته افراد با روش های مختلفی با این بی مسئولیتی همسر برخورد می کنند. گاهی خودشان تمام وظایف را انجام می دهند و زیر بار فشار خانواده قرار می گیرند. افراد دیگر می خواهند فرد بی مسئولیت را اصلاح کنند و او را تحقیر می کنند یا راه بی توجهی و بی احترامی به او را در پیش می گیرند یا این که به طلاق فکر می کنند. راه دیگر در برخورد با این شرایط این است که فرد تلاش کند تا نقاط ضعف خود و اطرافیان را که باعث شده بی مسئولیتی فرد مقابل زیاد شود شناسایی کند و بدین گونه به صورت غیر مستقیم فرد را به سمت پذیرش مسئولیت دعوت کند. در نتیجه در برخورد با همسر بی مسئولیت نباید به دنبال تغییر او باشید بلکه می توانید راه هایی پیدا کنید که با تغییر در رفتار خود، ایشان را در جهت درست راهنمایی کنید. در این زمینه راهکارهایی وجود دارد که در ادامه به چند مورد اشاره می شود.
هرگز مقابله به مثل نکنید
لجبازی همسر را با لجبازی جواب ندهید. مطمئنا در فضای تقصیر، لجبازی و سرزنش کردن، فرد تمایلی به تغییر و اصلاح ندارد، در نتیجه شرایط اصلاح را فراهم کنید. در ضمن با دیگر اعضای خانواده تان هماهنگ باشید و اجازه حمایت گری ندهید. گاهی خانواده شوهرتان یا پسرهایتان در این زمینه از بی مسئولیتی همسرتان حمایت می کنند و مسئولیت کارهای او را بر عهده می گیرند. بهتر است در این مواقع با آن ها صحبت کنید و عاقبت کارشان را به آن ها یادآور شوید.
جدی با شوهرتان صحبت کنید
با جدیت تمام از همسرتان بخواهید که وظیفه اش را انجام دهد و در عین حال صبور باشید. به خاطر داشته باشید برای ایجاد مسئولیت پذیری در فرد باید اهداف را کوچک و قابل انجام در نظر گرفت و یادتان باشد که صبور باشید و بدون رفتارهای پرخاشگرانه، درخواست تان را بیان کنید. شاید با این روش به طور کامل به خواسته تان نرسید ولی حداقل تا حدودی موفق می شوید.
نقش همسرتان را قبول نکنید
گاهی افراد از سر اجبار یا به دلیل این که همسر نمی توانسته وظایف خود را انجام دهد، تمام مسئولیت کارهای او را بر عهده می گیرند. شاید در ابتدا دوطرف از این وضعیت راضی باشند ولی یادتان باشد که کم کم این پذیرش مسئولیت تبدیل به وظیفه می شود.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در آی گپ
https://igap.net/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar