خراسان/ حمید ذوالفقاری، دانشجوی دکترای تخصصی روان شناسی، مدرس دانشگاه و عضو بنیاد ملی نخبگان
آمارهای خیره کننده مربی رئال مادرید اسپانیا که از اوایل سال 2016 روی نیمکت این تیم نشسته است، همه فوتبال دوستان را تحت تاثیر قرار داده است. شاید حضور در سه فینال پیاپی لیگ قهرمانان اروپا یک رکورد نباشد اما دو قهرمانی متوالی در آن که احتمال هتریک آن هم وجود دارد، رکوردی دست نیافتنی به نظر می رسد. جالب تر این که تا امروز فقط دو تیم آث میلان در سال های 1993، 94 و 95 و یوونتوس در سال های 96، 97 و 98 موفق شدند تا سه بار پیاپی به فینال لیگ قهرمانان اروپا برسند اما تنها یک قهرمانی در کارنامه شان ثبت شده است. بعد از گذشت نزدیک به 20 سال، حالا رئال مادرید با مربیگری زین الدین زیدان در آستانه خلق رکوردی جاودانه است. به همین بهانه در کنار آمارهایی از موفقیت این ستاره مسلمان که هم در دوران بازیگری اش اسطوره بود و هم حالا در دوران مربیگری اش، به نکاتی جالبی درباره شخصیت او خواهیم پرداخت.

یک روان شناس تمام عیار
حقیقت این جاست که در دنیای ورزش حرفه ای، کمتر فوتبالیستی در جهان پیدا می شود که مسیر فوتبالی اش از بدو بازیگری تا پایان آن و در همان آغازین سال های شروع سرمربیگری اش، تیمی را چنان متحول کند که پیاپی بوسه بر جام های گوناگون بزند. این کاری است که فقط از عهده نابغه فوتبال جهان بر می آید و آن فردی نیست جز «زین الدین زیدان». او در دوران بازیگری با رئال مادرید، یوونتوس و تیم ملی فرانسه همه چیز را فتح کرده و به نظر می رسد برنده بودن برای او چیزی عادی است. او در همین سال های اول مربیگری اش همه چیز را به دست آورد. تیم های بزرگ همواره به افرادی چون زیدان نیاز دارند زیرا او روان شناسی را به خوبی بلد است و می داند چه در پیروزی و چه در شکست، چگونه رفتار کند. او به خوبی درک خود از فوتبال را کامل کرده است. با این حال و در ادامه این نوشتار بیشتر از پرداختن به مولفه های ورزشی ارزشمند زیدان که باید درباره آن کتاب ها نوشته شود، قصد مرور مولفه های شخصیتی وی را داریم.


مدیری صمیمی اما جدی
با نگاهی به چهره زیدان در زمان هایی که روی نیمکت نشسته است یا کنار زمین بالا و پایین می پرد یا در کنفرانس خبری شرکت می کند، همزمان دو هیجان را می توانیم مشاهده کنیم که عبارت اند از خشم و رضایت. نگاه عبوس زیدان، نشان از مدیری جدی و مطمئن و از طرفی لبخند وی بیانگر شخصیتی یکپارچه و بی آلایش است. پی بردن به این که زیدان در کدام حالت به سر می برد، کار آسانی نخواهد بود. این ویژگی بیش از هر چیزی شبیه مدیری است که در عین صمیمیت با کارکنان خود، بسیار محکم و مقتدر است. او در کار با دیگران شوخی ندارد و رمز مدیریت ستاره های رئال مادرید با کمترین حاشیه هم برگرفته از همین ویژگی شخصیتی اوست.


کاریزماتیک در 3 حوزه
کاریزما از ارزش ها و احساسات ریشه می گیرد. به عقیده ارسطو برای قانع کردن دیگران باید کلامی مستدل و قدرتمند داشته باشید، اعتبار شخصی و اخلاقی تان را نشان بدهید و سپس احساسات و اشتیاق پیروان تان را برانگیزید. مدیر و رهبر گروهی که به خوبی از عهده این سه بر بیاید، می تواند با دست گذاشتن روی امیدها و آمال پیروانش، برای شان هدف مشخص کند و به آن ها برای انجام کارهای بزرگ انگیزه بدهد. تا به امروز و در دنیایی که دیگر کمتر چهره ورزشی حرفه ای می تواند مدت ها نام خود را بر سر زبان ها نگاه دارد، زیدان توانسته است با ارائه شخصیتی اخلاقی، مقتدر، برانگیزاننده و در مجموع کاریزماتیک، همه مجموعه های تحت نظر خود را با خود همراه کند.


جزئی نگر و فرصت ساز
این که بازیکنان بزرگ دنیای فوتبال، موفقیت های دوران بازیکنی شان را در مربیگری تکرار کنند، بسیار نادر و کمیاب است. در تاریخ فوتبال کمتر چنین چیزی به یاد می آید اما درباره «زیدان» کاملا ماجرا فرق می کند. کسانی که با زیدان کار می کنند، لو داده اند که که او به شکل عجیبی به تمام جزئیات توجه می کند و حواسش به همه چیز هست. حتی جلسه های تمرینات را به شکل دقیق تحلیل و برای آینده برنامه ریزی می کند. نقطه قوت او از لحاظ روان شناسی، نیمکره چپ مغز اوست که انگار با نیمکره راست او حرف می زند تا در آرمانی ترین شرایط ممکن به سر ببرد.


سخت گیر و دور اندیش
همه ما احتمالا افراد هوشمندی را می شناسیم که توانایی زیادی در خصوصیتی به نام «هوش سیال» دارند، یعنی می توانند مسائل جدید را بررسی، حل و به طور تحلیلی استدلال کنند و در عین حال خلاق هم نیستند. این جاست که پای «شخصیت» به میان می آید. زیدان از بسیاری جهات سخت گیر و پرتوقع است که نشانگر آینده نگری اوست. استعداد وی در مجاب کردن دیگران آن قدر زیاد است که حتی «کریستانو رونالدو» که به مغرور بودن معروف است و شیفته بازی و گلزنی است به راحتی با موضوع نیمکت نشینی در بازی های نه چندان حساس کنار می آید.


همیشه رو به جلو
«اگر یک بار تسلیم شوید، برای بار دوم هم امکان تسلیم شدن را برای خودتان به وجود می آورید.» پس از منچستر یونایتد فرگوسن، این روزها سبک بازی تهاجمی رئال زیدان است که ما را به خوبی با این جمله پیوند می دهد. زیدان همواره برای پیروزی تغییرات بزرگ را مدنظر قرار می دهد و برای بازسازی تیم جرئت به خرج می دهد. باید پذیرفت که ذهن «زیدان» این گونه کدنویسی شده است: «تغییرات بزرگ زمانی رخ می دهند که تو جهشی فراتر از قدم های یکنواخت برداری»


توجه به ارزش نه قیمت
اشتباه است اگر فکر کنید همه چیز به قیمت وابسته است و اشتباه تر از آن، این است که فکر کنید تنها می توان روی قیمت با دیگران رقابت کرد. قیمت تمام آن چیزی نیست که شما باید روی آن حساب کنید. آن چه باید روی آن حساب کرد، ارزش است. تیم تحت هدایت زیدان، تیمی است که ارزش های فکری زیدان را به عرصه نمایش در می آورد. زیدان با کشف استعدادهای جوانان، فرصت دادن به آن ها و ایجاد حس وفاداری در آن ها از طریق در نظر گرفتن نیازهای روانی بازیکنانش، همواره نشان داده است که ارزش با قیمت فرق دارد. افرادی مانند «نیمار» که سمبل بی وفایی و پول پرستی هستند در رقابت با تیم «زیدان» که پر از مهره های وفادار و متعهد است، بازی ها را واگذار می کنند.


اصول موفقیت از زبان زیدان
او در پاسخ به سوال بعضی از جوانان که دلایل موفقیتش را پرسیده اند، چند جمله جالب گفته است که عبارت اند از: «در گذشته بارها به دیگران کمک کرده ام و در این گونه موارد هرگز تردید به خود راه نداده ام. این کمک کردن ها در دنیای فوتبال اعضای یک تیم را با یکدیگر همدل تر می کند»، «اختصاص دادن زمانی برای کسب آرامش را به شدت به جوانان توصیه می کنم. من راه کسب این آرامش را با خانواده بودن می دانم» و «بهترین بازیکنان را آن هایی می دانم که روحیه مبارزه جویی به طور غریزی در آن ها وجود دارد. چنین بازیکنانی از نظر من افرادی هستند که هیچ گاه از مبارزه کردن خسته نمی شوند و خاصیت اشباع ندارند و در صدر جدول حس رقابت درونی با خودشان هستند.»


جمع بندی
پر بیراه نیست اگر بگوییم، «زیدان» به خوبی توانسته است خودشکوفایی را در ابعاد فردی و تیمی به خوبی پیاده کند. در پیکره بازیکنان تحت هدایت مربی توانمند رئال مادرید، شخصیت قهرمان هایی شجاع، وفادار، فرصت ساز، متحد و متعهد دیده می شود که به دور از خودخواهی برای نیل به شکوفایی جمعی تلاش می کنند. با کمی دقت در منش و شخصیت حرفه ای این بازیکنان به خوبی متوجه جنبه های شخصیتی «زیدان» به عنوان مربی شان می شویم که در بازی آن ها، خود را نشان می دهد.
همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در آی گپ
https://igap.net/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar