فردا/ سبزیجات تازه یکی از بهترین تامین کننده‌های ویتامین‌های بدن میباشد. اما این روزا اونقدر به همه سبزیجات و میوه‌ها سم میزنند تا ظاهرشون قشنگ باشه که بهتره خودمون دست به کارشیم. تو این مطلب قصد داریم سبزی کاری رو به شما آموزش بدیم. با ما همراه باشین:-)


وسایل مورد نیاز
بذر، خاک استاندارد، گلدان مناسب، دستکش، آبپاش کوچک، بیلچه و الک تنها ابزار‌های کاشت سبزی ارگانیک در آپارتمان هستند.

تهیه بذر
مهمترین قسمت تهیه بذر مناسب است. بذر خوب و اصلاح شده سبب میشه محصول خوب داشته باشین. همچنین بذر نامرغوب باعث رشد علف هرز میشه.

تهیه خاک مناسب
بذر هر نوع سبزی (تره، شاهی، تربچه، شنبلیله، ریحان، جعفری، گشنیز، گوجه‌فرنگی، فلفل رنگی، حتی کدو و بادمجان) را در هر زمان و هر فصلی می‌توان در آپارتمان (چه در بستر‌های خاکی و چه غیرخاکی) کاشت و از خوردن آن لذت برد؛ مثلا پیت ماس+ کوکوپیت و پرلیت یک بستر غیرخاکی است که برای کاشت سبزیجات می‌توان از آن استفاده کرد، اما رشد سالم آن‌ها به کود مخصوصی نیاز دارد. برای کود دهی سعی کنید از کود شیمیایی استفاده نکنید!

نور
کاشت سبزیجات در محلی که تابش مستقیم خورشید داشته باشد مناسب‌تر از نور غیر مستقیم. میتوان در بهار و تابستان گلدان را به تراس و در معرض جریان هوا و تابش خورشید گذاشت. اما اگر چنین فضایی در آپارتمان نداشتیم، می‌توانیم از لامپ‌های فلورسنت استفاده کنیم.

چه جوری بذرها رو بکاریم؟
ابتدا بذر هارو با مقداری خاک سبک مخلوط کنید و روی سطح خاک بپاشید. برای آبیاری، تا سبز شدن بذر‌ها، هر روز با آبپاش روی سطح خاک رو مرطوب نگه دارید و بعد از سز شدن ۳-۲ روز یکبار روی سطح خاک مقداری آب بریزید. گلدانتان باید زهکش مناسب داشته باشد.

با آفت‌ها چه کنیم؟
وقتی بذری میکارید و به خاک خدمت میکنیم، آفت‌ها و بیماری‌های گیاهی نیز به مهمانی دعوت میشوند. خوب قراره ما ارگانیک کار کنیم!
برای جلوگیری از آفت زدن گیاهان هر از چند گاهی باید مقداری آب را با الکل مخلوط کنیم و به جای سم، روی سبزی‌ها بپاشیم. حتی اگر این سبزی‌های ما مورد حمله شته‌ها هم قرار گرفته باشند با این کار، آن‌ها از بین می‌روند. از طرف دیگر، چون طی مراحل رشد از هیچ سمی هم استفاده نمی‌کنیم، سبزیجات کاملا ارگانیک (طبیعی) هستند.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در آی گپ
https://igap.net/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar