خراسان/ خانمی 25 ساله هستم، 3 سال است ازدواج کرده ام. با شوهرم همکار هستم. زندگی خوبی دارم، به شوهرم اعتماد دارم؛ اما این که همسرم وقت زیادی سرگرم تلفن همراهش در فضای مجازی است، نگرانم کرده است.

استفاده از شبکه های مجازی به دلیل این که مزایایی از جمله راحتی ارتباط و انتقال پیام یا فایل در بیشتر آن ها وجود دارد، همه گیر شده است، اما این شبکه ها معایبی نیز دارد که از آن جمله می توان به استفاده زیاد و غیرمتعارف در شرایطی که ضرورت ندارد، اشاره کرد. با توجه به نحوه استفاده از این شبکه ها، بسیاری از آسیب ها در روابط انسانی می توانداتفاق بیفتد. خانواده ای را تصور کنید که به جای گفت و گوهای مؤثر با همدیگر به گفت و گوهای مجازی با افرادی که جایگزین افراد نزدیک شده اند، روی آورده اند و از طریق صفحه کلید حرف می زنند. این خود ما هستیم که باید بتوانیم از فناوری در زندگی استفاده مطلوب بکنیم. با این حال و به طور خلاصه، نکاتی برای توجه شما عرض می کنم که امیدوارم مؤثر باشد.
مراقب صمیمیت دو نفره تان باشید
همان طور که گفتید به ایشان اعتماد دارید و این حسن نگاه شما به ایشان است که امیدوارم او نیز به اعتماد شما و تداوم آن توجه کند و با توجه به ماهیت این شبکه ها که امکان دسترسی به انواع افراد وجود دارد رفتاری در چارچوب به هم خوردن اعتماد متقابل از سوی ایشان رخ ندهد. توجه داشته باشید استفاده با رعایت چارچوب های اخلاقی مشکلی ندارد؛ بنابراین بهترین کاری که می توانید انجام دهید رفتار مهربانانه و صمیمانه است که به تداوم رابطه مطلوب شما کمک شایانی خواهد کرد. هر گونه رفتار همراه با سرزنش یا تهدید که معنای غیر صمیمانه داشته باشد نه تنها کمکی نمی کند که رابطه را بر هم می زند و به آن لطمه وارد می کند.
از ریاضی کمک بگیرید
با ایشان منطقی گفت و گو کنید و درباره نحوه استفاده از فضای مجازی با هم هماهنگ شوید. زوجین باید نحوه استفاده و زمان استفاده را طوری تدارک ببینند که به رابطه شان لطمه ای وارد نکند. بگذارید کمی به زبان ریاضی صحبت کنیم: زن و شوهر، به غیر از زمان کار و خواب حدود 8 ساعت می توانند با هم باشند (کسانی که یک شیفت کار می کنند)، از این زمان 5 ساعت را باید با هم بگذرانند و بقیه می تواند صرف دوستان و خانواده اصلی، خرید و... شود. این شرایط یک ازدواج مطلوب و دارای تداوم و بدون نگرانی در زوجین است. استفاده از شبکه های اجتماعی، تلفن و هرگونه ارتباط با دوستان باید در همین 3 ساعت باقیمانده اتفاق بیفتد تا به روابط همسری لطمه ای وارد نکند.
جایگزین های مناسب بیابید
هرگونه اصرار برای حذف این رفتار یا کاهش آن، احتمالا با شکست روبه رو می شود. در صورت امکان، خودتان نیز به گروه های ارتباطی ایشان وارد شوید و مطالبی را گذاشته یا مطالعه کنید (در شبکه های مجازی، گروه های علمی بسیاری وجود دارد که آموزنده است) و با رفتارهای مناسب و ارتباط مطلوب با یکدیگر، زمان استفاده از شبکه مجازی را کاهش دهید؛ مثلا روابط حضوری، دید و بازدید، گردش و ورزش و تفریح را جایگزین کنید. یک جدول زمان بندی شده برای فعالیت های مورد نظرتان درست کنید و روزهای هفته و ساعت های آن را مطابق آن پیش بروید.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در آی گپ
https://igap.net/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar