آکا ایران/ بررسی‌های آماری نشان می‌دهد تعداد دختران جوان در سن ازدواج بیشتر از پسران آماده ازدواج است. البته در این مورد نیاز چندانی هم به آمارهای رسمی نیست. همه ما در این چند سال اخیر به چشم خود دیده و ملتفت شده‌ایم که تعادل جمعیتی جوانان در سن ازدواج به هم ریخته و تعداد دختران در سن ازدواج- که در گذشته کمتر از پسران بود- به یکباره تغییر کرده و بر تعداد پسران پیشی گرفته است.
ازآنجا که سبک زندگی مجردی با سبک زندگی متأهلی متفاوت است، طبیعی است که مجرد بودن دختران تحصیلکرده سبک زندگی آنها را تغییر بدهد و بیشتر این دختران به دنبال زندگی مجردی بروند. در گذشته این موضوع در خانواده‌ها امر ناپسندی بود و هر خانواده‌ای به این مسأله رضا نمی‌داد، اما امروز داستان به کل فرق کرده است. امروز خانواده‌ها کم و بیش آن را پذیرفته‌اند و بنگاه‌های معاملات املاک هم براحتی روی شیشه‌های شان کاغذهایی می‌چسبانند که نشان از اجاره خانه به دختران مجرد دارد.
اگر به فرض محال – که البته با روندی که علم دارد، دیگر خیلی هم محال به نظر نمی‌رسد- فردی با ماشین زمان 20 سال به عقب برگردد و به کوچه و خیابان محل تولد خود برود، یکی از تفاوت‌های مهمی را که با مقایسه این دو مقطع بسرعت تشخیص خواهد داد، این است که حضور دختران و زنان در جامعه چندین برابر آن زمان است. اصلاً به این موضوع فکر کرده اید که در طول تاریخ و در جامعه سنتی شهری ما چه چیزی زنان را پایبند خانه می‌کرد؟ زنان در جامعه روستایی و عشایری ما پا به پا و دوش به دوش مردها کار می‌کردند و این فقط در شهرها و در ساختار سنتی ما بود که حضور زنان در کوچه و بازار خیلی مقبول نبود. سؤال این است که چه چیزی زنان و دختران را در خانه نگاه می‌داشت و حالا نگاه نمی‌دارد؟ مگر نه این است که نوعی تقسیم کار اجتماعی داشتیم که موجب می‌شد تا زنان در فضاهای عمومی دیده نشوند.امروز جامعه با رشد بسیار بالای حضور زنان در سطح جامعه و به تبع، افزایش آمار مطالبات اجتماعی آنان روبه‌رو است. بخشی از این مطالبات مربوط به حق انجام فعالیت‌های اجتماعی، داشتن شغل و پیدا کردن استقلال مالی است و بخش دیگر آن ریشه در تغییراتی دارد که در درون خانواده‌ها روی داده است. به عبارت دیگر، زنان برای مواجهه با شرایط جدید و ایجاد زمینه‌های مساعد برای ایفای نقش‌های امروزی تر، تنها محیط‌های خانوادگی دلخواه خودشان را می‌خواهند؛ محیط هایی که از نگاه زنان و دختران امروزی، عادلانه ترند. این عدالت در چشم دختران خواهان ازدواج تنها زمانی حاصل می‌شود که همسرانشان در واقع شرکایی باشند که حق آنها را برای داشتن همان مواضعی که مردها دارند، بپذیرند و به رسمیت بشناسند. اما گرفتاری این جاست که این وضعیت به اصطلاح «کمی تا قسمتی»[!] و تا حدودی متناقض، در نهایت به زیان خود امر «ازدواج» تمام شده و سن ازدواج را بالا برده است. خب پس نباید متعجب شد که حضور دختران در جامعه به این شکل کاملا محسوس، همین طور بیش و بیشتر شود. البته به اینها باید سرعت گرفتن تندباد مدرنیسم و عطر و بو و خلقیاتی را که با خود می‌آورد، اضافه کنیم که نوعی فردیت و عقلانیت را پررنگ تر کرده و بسیاری امور و از جمله خانواده و ازدواج را هم دگرگون می‌کند. از این روی، باید انتظار داشت که برخی تعابیر مدرن که به سرعت برق با امواج جهانی می‌آیند، بر سر «خانواده» و سبک زندگی مألوف ما هوار شوند و نفس آن را به شماره بیندازند.
حال تکلیف چیست؟ آن هم در زمانه‌ای که نه می‌شود و نه می‌توان درها و پنجره‌ها را بست و منکر طوفانی شد که دنیا را زیر پا می‌گذارد و به هر کنج و گوشه و کناری سرک می‌کشد و می‌روبد و می‌برد!
تنها یک راه پیش روی ماست. با شناخت خود و نقاط ضعف و قوت مان از یک سو، و شناخت دنیای امروز و تغییرات اجتناب ناپذیرش از سوی دیگر، طرحی نو و البته قابل اجرا برای خانواده و ازدواج دراندازیم و داستانی نو سر دهیم. سخت، اما باور کنید شدنی است.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در آی گپ
https://igap.net/akharinkhabar
آخرین خبر در ویسپی
http://wispi.me/channel/akharinkhabar
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar