جیم/ تا به حال از خودتان پرسیده‌اید: «آیا من بین زنان و مردان تبعیض‌ قائلم؟» سه حالت پیش روی شماست. اول اینکه بگویید بله و این تبعیض‌ها را یک قانون و برحق بدانید. دوم اینکه این باور ، رفتار ، گفتار و عملکرد جوری در شما ته نشین شده باشد که آن‌ها را تبعیض آمیز نمی‌دانید و فکر می‌کنید به ذات و جغرافیا و شرایط وابسته است. سوم اینکه پیش خودتان به روزی فکر کنید که اولین تلنگر را خوردید و بعد از خودتان پرسیدید که این رفتار یا گفتار من درست بود یا نه؟ شاید این مطلب به بعضی از ما کمک کند تا بدانیم که جز کدام یک از این سه دسته هستیم تا بهتر بتوانیم حامی حقوق زنان باشیم و با کلیشه های رایج ضدزن که ریشه در باورهایمان دارند، مبارزه کنیم.

یک. والدینی را در نظر بگیرید که مصداق زوج مدرن امروزی‌اند. آن‌ها منتقد رسم و رسوم‌ها و آیین‌ها هستند و از حقوق مدنی و مادی برابر سخن می‌گویند. زن خانه پا به پای همسرش کار می‌کند و از ظلم مردان به همسران خود گله‌مند است. قانون و عرف تاکنون بسیاری از حقوق این زن را سلب کرده‌اند. آن‌ها امکان دسترسی فرزندشان به اطلاعات سیاسی و اجتماعی را فراهم می‌آورند، اما روال زندگی آن‌ها به این صورت است: آن‌ها دو فرزند دارند، ‌یک دختر و یک پسر. تقسیم وظایف هم بدین شیوه است: دختر در آشپزی و گردگیری خانه، چیدن میز و شستن ظرف‌ها و پذیرایی از مهمان کمک می‌کند. پسر در تعمیر کولر و خودرو یاری‌گر پدر است. این اتفاق در ناخودآگاه رخ می‌دهد. ده سال بعد دو فرزندی که اطلاعات جامع از سیاست دارند یا دوره‌ی زبان‌های خارجه را تمام کرده‌اند و هر دو گوشی یک شکل و پول تو جیبی یکسان دارند، همچنان اتوماتیک‌وار فکر می‌کنند کار خانه در ذات زن و تعمیر ماشین و کولر در ذات مرد بوده و خواهد بود.

دو. شوخی‌هایی که درمورد دید و بازدیدهای عید و سوال کلیشه‌ای «نمی‌خوای زن بگیری؟» که همیشه در معرض توجه بوده است، حکایت از واقعیتی آزاردهنده دارند. تجاوز به حریم و انتخاب شخصی مردان اما این تجاوز و عدم احترام درمورد زنان بیشتر به چشم می‌آید. سن دختران که از سی سال می‌گذرد، جماعت نگران ، دغدغه‌ی دیگری هم دارند: «حالا چطور می‌خوای بچه‌دار شی؟زود باش!» در ناخودآگاهمان تصور می‌کنیم مرد باید زن بگیرد تا سرپرست کسی شود و آرام جانی داشته باشد. زن هم باید بچه‌دار شود تا به تکامل برسد. بگذارید صادق باشیم. با خودتان مرور کنید که به تازگی به ذهنتان خطور کرده که فلان دختر از آشنایان که دیر ازدواج کرده یا اصلا هنوز ازدواج نکرده، حالا چطور می‌خواهد بچه‌دار شود؟

اگر پاسخ‌تان مثبت است پس شما ناخودآگاه بین زنان و مردان تبعیض قائل می‌شوید و باید چاره‌ای برای این تفکر بیندیشید.

سه. «وقتی رفتی خونه‌ی شوهر این کارها رو بکن!». آیا به عنوان پدر و مادر به دخترتان اجازه‌ی تفریح، پوشیدن لباس دلخواه، خندیدن، گذراندن دوره‌های موسیقی، آرایش کردن، سفر و... را نمی‌دهید و هرروز به او یادآور می‌شوید که او فعلا در مالکیت شماست و زمانی می‌تواند آزادانه رفتار کند که متاهل باشد؟ خب پس شما به صورت ناخودآگاه به او می‌گویید که همسر آینده‌اش وسیله‌ای برای تامین نداشته‌های اوست. ‌شما تصویر غلطی از ازدواج به دختر خود می‌دهید و او را با آرزوها و اندوه‌هایش روانه‌ی زندگی جدیدی می‌کنید. او با تصوری غلط وارد زندگی می‌شود، راه‌های اشتباه را انتخاب می‌کند و در نهایت با شکست روبه‌رو می‌شود. فرزند مونث جز اموال نیست و در صورت سرکوب قیام خواهد کرد. قیام او یا مدنی است یا بیماری‌های سرخوردگی و انزوا و سایر بیماری‌های روانی که در آینده هیچکس مسوولیت آن را برعهده نمی‌گیرد.

چهار. در اطراف ما دختران و پسرانی وجود دارند که ظاهر مطلوب و منطبق بر آرای ما را ندارند. آن‌ها ممکن است چاق باشند. اما عکس‌العمل ما نسبت به آن‌ها متفاوت است. از پسران می‌خواهیم مراقب سلامت خود باشند مبادا قند و چربی سراغ‌شان بیاید، از دختران می‌خواهیم مراقب باشند، چون مردها زن چاق دوست ندارند. ممکن است دختر یا پسر داستان ما موهایشان را کوتاه کنند. این حق را برای پسر قائلیم، اما واکنش‌مان به دختر متفاوت است: «دیگه بذار بلند شه که عروس بشی!»،«شکست عشقی خوردی؟»، «زن باید موهاش بلند باشه».

اما این باورها، این مزاح‌ها، این دخالت‌ها از کجا نشات می‌گیرد؟ اصلا تا به حال به تاثیرات آن بر دیگران و حتی تثبیت قوانین ضد مرد فکر کرده‌ایم؟ یا با خودمان زمزمه کرده‌ایم که هر فرد اختیار دارد مادامی که به شخص یا جامعه صدمه نزند با بدن خود هرطور خواست رفتار کند؟


همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar