نمناک/ مادر بودن رویدادی است که باعث می شود بسیاری از زنان به ویژه مادران جدید احساس عدم اطمینان کنند . در این بخش از آخرین خبر راهنمایی های مفیدی برای اولین گام های مادری خواهیم کرد. مدت مدیدی بود که آرزوی مادر شدن داشتید که اکنون رویای شما محقق شد .

چقدر بارداری هیجان انگیز است در این مرحله عادی است که احساس اضطراب و عدم اطمینان کنید. با این حال، مادربودن اولین بار یک موهبت است ولی این موهبت ممکن است شما را به ترس بیاندازد البته ترس از ناتوانی یا اشتباهاتی که شاید در مراقبت از نوزادتان مرتکب شود؛ بله، خیلی چیزها است که باید یاد بگیرید. کم کم خواهید دید این کار آنقدرها که به نظر می رسد دشوار نیست و بعد از بارداری از هر تجربه ای لذت خواهید برد.

مادرانی که تجربه اولشان است
همان طور که نوزادتان رشد می کند همراه با او غریزه مادریتان شعله ور می شود ، هر روز سوالات بیشتری خواهید داشت. اگر چه کودکان به دفترچه راهنما مراجعه نمی کنند، به شما کمک می کنیم کمی بیشتر آماده شوید.

چرا پوست نوزاد شفاف است؟
زمانی که کودک خود را برای اولین بار می بینید، متوجه خواهید شد که پوست آن ها ( به خصوص دست ها و پاها ) قرمز - قرمز و دارای یک ماده سفید شیری است. این به خاطر فشاری است که هنگام تولد به نوزاد وارد شده اما رنگ تیره در طی چند روز از بین خواهد رفت. این ماده سفید ورنیکس نامیده می شود لایه ای از چربی است که بدن آن ها را در طول دوران بارداری حفظ کرده است. 2 یا 3 روز پس از تولد جذب می شود. اگر پوست آن ها ظاهر شفافی و یا خیلی چین و چروک داشته باشد ، به یاد داشته باشید در طول 9ماه در مایع آمنیوتیک شناور و سیستم گردش خون آن ها در حال توسعه بوده است.

آیا کج بینی در آنها طبیعی است؟
بله، طبیعی است که نوزادان در چهار ماهگی کج بینی داشته باشند . این به دو دلیل است که وقتی به دنیا می آیند ماهیچه های چشم آنها هنوز بالغ نیستند و خوب نمی بینند. عصب های آنها زمانی می خواهند چشم را حرکت دهند نا کارآمد است . به همین خاطر بچه ها نمی توانند چشم را خوب حرکت دهند .

بنابراین، بچه ها هماهنگ نیستند، نمی خزند، و خیلی حرکت می کنند. همان کار با ماهیچه های چشم اتفاق می افتد. از انجایی که آن ها خیلی کوچک هستند، چشمانشان به طور ناگهانی حرکت می کند و به هر چیزی که چشم آن ها می رسد نگاه می کند، و باعث می شود چشمانشان بچرخد . زمانی که نوزادان متولد می شوند ، نمی توانند به خوبی تمرکز کنند، و تنها می توانند اشیا تا فاصله 20 تا 30 سانتی متر را به وضوح ببینند . دید آن ها به آن ها اجازه نمی دهد که دورتر را ببینند.

چند بار در روز باید پوشک نوزاد را تعویض کنید؟
در طول چند هفته اول زندگی، کودک هر 3 یا 4 ساعت پوشک خود را خیس می کند. این کار ممکن است از یک کودک به کودک دیگر متفاوت باشد. آن هم چنین به رژیم غذایی کودک بستگی دارد. طبیعی است که هر روز 8 تا 10 بار پوشک خود را عوض کنید. هر بار که آن را عوض می کنید ، باید او را با آب گرم بشویید و با حوله نخی خشک کنید. مطمئن شوید که ادرار آن ها شفاف و بدون بو است. اگر متفاوت باشد، می تواند نشانه این باشد که نوزادتان به اندازه کافی شیر مادر نمی نوشد . در 24 ساعت اول، نوزاد مامیزه (مدفوع تیره و تقریبا سیاه ) دفع می کند . بعد از این، کودک باید حداقل 4 بار در روز پوشک را خیس کند.

چگونه با بند ناف رفتار کنیم؟
به عنوان یک مادر جدید، مهم است بدانید بندناف بعد از 5 تا 15 روز به طور طبیعی می افتد. سعی نکن آن را بکشید، حتی اگر تقریبا افتاده باشد . بندناف باید تمیز نگه داشته شود تا از عفونت های احتمالی جلوگیری شود. از پوشش دادن ناف آن با پوشک اجتناب کنید. به این ترتیب، هیچ احتمالی برای کثیف شدن با ادرار یا مدفوع نوزادتان وجود نخواهد داشت. هرچه آن را حفظ کنید، سریع تر می افتد. کودک خود را در چند روز اول بعد از زایمان حمام نکنید. آن ها را با اسفنج یا حوله های مرطوب تمیز کنید. همچنین می توانید آن ها را با یک ضد عفونی کننده بشویید.

چگونه بندناف را به درستی تمیز کنید؟
دسته های خود را به خوبی بشویید.
گاز استریل را در محلول ضد عفونی کننده قرار دهید .
به آرامی دور بندناف را تمیز کنید.
گیره را بلند کنید که بند ناف را بالا نگه می دارد تا کل بدن را تمیز کنید بدون اینکه هیچ قسمتی از آن کثیف بماند .
این فرآیند را دوبار تکرار کنید.
می دانیم همه این کارها برای شما مهم است. بنابراین، ما نمی خواهیم در این فرآیند احساس تنهایی بکنید. غریزه مادرانه به شما کمک می کند کارها را به خوبی انجام دهید. برای کودک شما، همیشه بهترین فرد در دنیا خواهید بود. به خودت ایمان داشته باش !همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar