خراسان/ آقایی هستم 32 ساله. تحصیلاتم اول دبیرستان است.10 ماه اعتیاد داشتم و الان ترک کردم. خانمم روزی یک بهانه می گیرد و به ترکم شک می کند. دارای یک فرزند پسر دو ساله ام و خانمم فوق دیپلم طراحی دوخت است. زندگی ام به سمت طلاق می رود.

پیش از هر چیز به شما تبریک می گویم که این قدم بسیار مهم را در زندگی تان برداشته اید. شما شهامت بسیاری به خرج داده اید و این نکته بسیار قابل تحسین است. به خاطر داشته باشید که قطع مصرف مواد، شروع دوباره ای است. فرد نیازمند است که آسیب های متنوعی را که مصرف مواد، به او و زندگی اش وارد کرده است مجدد ترمیم و شکل جدیدی از سبک زندگی را برای خود بازسازی کند. در واقع قطع مصرف مواد، اولین قدمی است که فرد در مسیر بازگشت به رشد و خودشکوفایی برمی دارد و ادامه این مسیر نیازمند برداشتن قدم های بیشتر و بیشتری است. در این مسیر دریافت حمایت و همراهی عزیزان و نزدیکان تان می تواند روند بهبود و سلامت شما را تسهیل کند اما به خاطر داشته باشید نزدیک ترین شخص به شما خود شما هستید و لازم است مقدمات دریافت حمایت از دیگران را با مهیا کردن هر چه بیشتر شرایط ضروری فراهم سازید.
به تردیدهای همسرتان پاسخ مطمئن بدهید
کاملا طبیعی است که از اعتماد نداشتن همسرتان، احساس خشم و غم کنید. تلاش کنید به احساسات تان آگاهی داشته باشید. می توانید درباره احساساتتان با همسرتان صحبت کنید. به او بگویید که در این مسیر نیازمند همدلی و همراهی او هستید و این که پشتیبانی ایشان تا چه حد می تواند در این مسیر به حفظ سلامتی شما کمک کند. درباره احساسات ایشان نیز صحبت کنید، به او بگویید که نگرانی هایش را درک می کنید. تا حد ممکن مقدمات آرامش خاطر او را نیز فراهم کنید. برای مثال سعی کنید برنامه روزانه شفاف و مشخصی داشته باشید و در طول روز مکالمات تلفنی را با همسر خود تنظیم کنید. به تردیدهای ایشان پاسخ مطمئن و منسجمی دهید. نمی توان انتظار داشت رفتار دیگران با فرد مصرف کننده کاملا شبیه زمانی باشد که فرد به مصرف مواد مخدر رو نیاورده بوده است. اعتیاد به مسائل مختلفی در زندگی فرد مصرف کننده صدمه وارد می کند و یکی از آن ها اعتماد اطرافیانتان است. همسر شما نیز در فضایی از ترس و تردید به دام افتاده است. بکوشید در کنار یکدیگر از این فضای مه آلود خارج شوید. اگر به قدر کافی در صبر و تلاش برای عبور از این مرحله پایداری کنید، بی شک از این مرحله عبور خواهید کرد. استقامت کنید و به تعهدی که به خود و زندگی تان داده اید پایبند بمانید. به خاطر داشته باشید اولین شخصی که باید از او مراقبت کنید خود شما هستید، بنابراین ابتدا خودتان به خودتان اعتماد و تعهد داشته باشید، این مسئله از هر چیزی مهم تر است.
شبکه ای حمایتی از خودتان تشکیل دهید
همان طور که پیش از این نیز مطرح کردم، دریافت حمایت و اعتماد در مسیر قطع مصرف مواد بسیار حائز اهمیت است. بنابراین سعی کنید شبکه ای از افرادی که شما را در این مسیر همراهی می کنند در اطراف خود تشکیل دهید. برای این منظور می توانید از جلسات معتادان گمنام استفاده کنید. بهتر است در ماه های ابتدایی قطع مصرف این مسئله را جدی بگیرید. شما در این جلسات می توانید احساسات خود را مطرح کنید و از سوی دیگر با کسانی که توانسته اند در برابر مشکلات مسیر قطع مصرف استقامت کنند در ارتباط باشید. موارد مطرح شده می تواند به شما کمک کند تا در مقابل اعتماد نداشتن همسرتان مقاوم تر بمانید و در عین حال فشار بیش از اندازه ای را تحمل نکنید. همچنین  در صورت امکان به یک روان شناس متخصص در حوزه اختلال مصرف مواد و زوج درمانی مراجعه کنید. چنین فردی می تواند در ایجاد زمینه جدید ارتباطی بین شما و همسرتان مفید واقع شود.

تینا امیری | روان شناس بالینی و دانش آموخته انستیتو روان پزشکی


همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar