مجله دلگرم/ کودکان از ۶ ماهگی به تدریج زبان مادری خود را یاد می گیرند و با هر کلمه جدیدی که به زبان می آورند، مادر و پدرشان را ذوق زده می کنند.

وقتی به سن ۳ یا ۴ سالگی می رسند، بعضی والدین نام آنها را در آموزشگاه های زبان خارجه مینویسند تا فرزندشان از همان کودکی با یک زبان دیگر، مثلا انگلیسی یا فرانسوی آشنا شود. یادگیری زبان دوم برای بسیاری از خانواده ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

بهترین سن یادگیری زبان دوم برای کودکان چه موقع است؟

تحقیقاتی در این زمینه صورت گرفته است، برای خواندن نتایج تحقیقات با ما همراه باشید.

نتیجه تحقیقات دانشگاه شیکاگو

محققان دانشگاه شیکاگو نشان می دهد که آموختن زبان دوم قبل از ۶ سالگی، سبب کسب مهارت های ارتباطی و رشد هوش هیجانی کودک می شود.

نتیجه تحقیقات ایرنا

فراگیری زبان دوم تا قبل از ۶ سالگی چشم اندازهای ویژه ای را در اختیار کودک قرار می دهد که مهمترین آن، کسب مهارت های ارتباطی و رشد هوش هیجانی است.

یادگیری زبان دوم در سال های اولیه زندگی، اثرات مثبتی در رشد فکری و ذهنی، زبانی و عاطفی کودک دارد.

نتیجه تحقیقات دانشگاه آکسفورد

یادگیری زبان دوم در سنین کودکی، تکامل و فعالیت مغز در بزرگسالی را تحت تاثیر قرار می دهد.

یادگیری یک زبان خارجی در سنین پایین سبب می شود که مغز از یک الگوی تکاملی ویژه استفاده کند. با یادگیری یک زبان خارجی همراه با زبان مادری، ساختار مغز بهینه می شود و قشر (کورتکس) جلوی سمت چپ مغز ضخیم تر می شود. کورتکس به یک توده چندلایه متشکل از سلول های عصبی گفته می شود که نقش اساسی در فعالیت های شناختی مغز دارد.

فعالیت های شناختی به فعالیت های مغزی مانند یادگیری زبان، تفکر، تمرکز و حافظه گفته می شود.زبان در سنین کودکی باعث تحریک و رشد نورون های جدید می شود و ارتباطات این سلول های عصبی به اندازه ای قوی می شود که یک موتور قضاوتی بی عیب و نقص و با ارزش را در ذهن کودکان پرورش می دهد.

مدیر این پروژه تحقیقاتی در این زمینه گفته که دلیل اینکه افراد در سنین بالاتر به سختی زبان دوم را فرامی گیرند و نسبت به کودکی پیشرفت چندانی ندارند، این است که ساختار ذهنشان برای یادگیری زبان در کودکی بهینه نشده است.

کودکان ومهدکودک های دو زبانه

مشکلی که این مهدکودک ها دارند، این است که به  طور کلی بدون آنکه غربالگری صحیحی داشته باشند، همه کودکان را واجد شرایط کسب زبان دوم می دانند و شروع به آموزش زبان دوم می کنند که این نکته مشکلاتی در درک زبان در مورد کودکانی که تاخیر در گفتار و زبان دارند، ایجاد می کند و حتی یادگیری زبان مادری را نیز با مشکل مواجه می کند. بهترین روش آن است که ابتدا کودکان توسط آسیب شناس گفتار و زبان مورد ارزیابی قرار گیرند .

کودک باید تسلط بر زبان مادری داشته باشد

در آموزش زبان دوم به کودک نکته قابل توجه این است که باید زبان مادری یا زبان اول برای کودک به طور کامل جا بیفتد و به عبارت دیگر کودک تسلط کامل بر زبان مادری داشته باشد. کودکانی که هنوز برخی حروف را به جای هم استفاده می کنند، حرف خاصی را نمی توانند تلفظ کنند و برخی کلمات را جا به جا ادا می کنند برای آموزش زبان دوم آماده نیستند.

در واقع زبان مادری یک توانایی برای یادگیری زبان دوم فراهم می کند بنابراین کودکی که در زبان اول مشکل داشته باشد نمی تواند در یادگیری زبان دوم موفق عمل کند. آموزش بی موقع زبان دوم باعث می شود هم آموزش زبان اول با تاخیر همراه باشد و هم آموزش زبان دوم طولانی تر شود.

آیا همه کودکان مهارت یادگیری زبان دوم را دارند؟

و اما بهتربن پاسخ :کودک باید تا حدی از بهره  هوشی لازم برخوردار باشد و همچنین بررسی های لازم در مورد وی صورت گرفته باشد تا در صورتی که کودک به تاخیر در رشد گفتار و زبان دچار است، ابتدا به او کمک شود تا پایه های زبان و گفتار درمانی در ذهن وی تقویت شود و سپس به آموزش زبان دیگر بپردازد

بهتربن روش یادگیری زبان دوم

در اکثر مدارس ما تدریس زبان با نوشتن الفبای انگلیسی و خواندن از روی کتاب آغاز می شود. درحالی که بر اساس توصیه زبان شناسان، یادگیری زبان دوم با یادگیری همزمان مهارت های چهارگانه گوش دادن، صحبت کردن، خواندن و نوشتن همراه است، بدین معنی که در دو هفته آغازین تدریس نباید کتابی در کار باشد و آموزش باید با تصاویر که به فلش کارت معروف هستند آغاز شود. زیرا بنا به اعتقاد زبان شناسان این چهار مهارت باید به ترتیب به کار برده شوند در غیر این صورت فراگیری، بازده بالایی نخواهد داشت.

مشکلات یادگیری زبان دوم در کودکان

تداخل زبانی و محدودیت در دامنه لغات مشکلاتی را ایجاد می کند. از آنجا که این کودکان مانند سایر کودکان نمی توانند منظورشان را به راحتی منتقل کنند.

به همین دلیل ازگروه همسالان طردو از سوی دیگر وقتی خود کودک متوجه می شود که در انتقال پیام مشکل دارد، خود به خود کناره گیری می کند بنابراین این کودک خجالتی خواهد بود و عزت نفس و اعتماد به نفس پایین تری خواهد داشت.

مشکل دیگری که این کودکان پیدا می کنند این است که بیان خویشتن شان ضعیف می شود و نمی توانند پیامی به محیط انتقال بدهند و این مشکل، پختگی رفتاری ، مهارت های اجتماعی و هوش هیجانی و عاطفی آنها را ضعیف می کند.

مزایای یادگیری زبان دوم در کودکان

افرادی که زبان دوم را یاد می گیرند دیرتر دچار آلزایمر می شوند و در کارهای شان دقت زیادی دارند و توانایی بیشتری برای یادگیری زبان سوم دارند.

با یادگیری زبان های دیگر درصد استفاده از مغز بالاتر می رود و توانمندی مغز افزایش می یابد.

مطالعات نشان داده کودکانی که با بیش از یک زبان صحبت می کنند در حل مشکلات و خلاقیت فکری بهتر عمل می کنند. هوشیاری ذهنی مورد نیاز برای تغییر بین ۲ زبان به توسعه مهارت ها در انواع فعالیت های ذهنی منجر می شود.

این کودکان استعداد توجه انتخابی هم دارند یعنی توانایی تشخیص و تمرکز روی اطلاعاتی که مهم هستند و این از نتایج فکر در مورد ۲ زبان است.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar