کودکت/ حتی اگر مطالعه بسیاری راجع به بارداری داشته‌اید و با مادرهای دیگر راجع به علائمی که در بارداری دارید صحبت کرده‌اید، باز هم ممکن است علائمی در بارداری اتفاق بیافتد که شاید از طبیعی بودن یا نبودن آن آگاه نباشید. به این علائم قابل توجه در بارداری که در اینجا به آن‌ها اشاره شده است، بیشتر اهمیت بدهید و آن‌ها را پیگیری کنید.
درد در ناحیه کمر
درد شدید یا مزمن در ناحیه کمر یا بالاتر از شکم، چه با حالت تهوع و بالا آورن و چه بدون آن‌ها، نشانه سو‌ء هاضمه شدید، سوزش معده، مشکلی در معده یا مسمومیت غذایی است.
اگر شما در نیمه دوم بارداری خود هستید، درد در ناحیه کمر نشان‌دهنده‌ی پری-اکلامپسیا (حالت تشنج به ویژه در مراحل آخر بارداری که با فشار خون همراه است) است. این موضوع یک وضعیت جدی است که باید برای رسیدگی به آن فورا به پزشک مراجعه کنید.
درد در ناحیه زیر شکم
درد در هر طرف از ناحیه زیر شکم از علائم قابل توجه در بارداری است و باید برای اطمینان از سلامت خود، معاینه بشوید. ممکن است دچار کشیدیگی رباط شده باشید چرا که این موضوع در طول دوران بارداری طبیعی است. یا ممکن است درد ناحیه زیر شکم نشانه مشکلات دیگری مثل بارداری خارج از رحم، سقط جنین، زایمان زودرس، شکستگی فیبروئید و خون‌ریزی داخلی یا جدا شدن جفت از رحم باشد.
تب داشتن
اگر شما تب دارید و دمای بدن شما بالاتر از ۳۷.۵ درجه سانتیگراد است، اما علائم سرماخوردگی ندارید، در همان روز با دکتر خود تماس بگیرید. اگر دمای بدن شما بالاتر از ۳۹ درجه سانتیگراد بود، بلافاصله با دکتر خود تماس بگیرید. ممکن است بدن شما عفونت کرده باشد. احتمالا دکتر برای شما آنتی بیوتیک یا داروهای دیگر تجویز می‌کند. اگر دمای بدن شما برای طولانی مدت بالاتر از ۳۹ درجه باشد، به بدن شما آسیب جدی میزند.
تاری دید و مشاهده‌ی نقاط درخشان
اگر در نیمه دوم بارداری هستید و چشم شما دچار مشکلاتی مثل دو بینی، تاری دید، کم سویی است یا پشت چشم خود نور یا نقاط درخشان مشاهده می‌کنید، حتما با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید. این اختلالاتی که در بینایی به وجود می‌آید نشانه پری-اکلامپسیا است.
تورم دست و پا
یکی دیگر از علائم قابل توجه در بارداری که معمولا جدی گرفته نمی‌شود تورم است. تورم یا پف کردن (آماس) دستان، صورت و چشم‌های شما در اواخر دوران بارداری طبیعی است. در خیلی از موارد جای نگرانی نیست. اما اگر تورم شما شدید است یا ناگهانی به وجود آمده است و با سر درد یا اختلال در دید شما همراه است، ممکن است دچار پری-اکلامپسیا شده باشید. اگر شما هر یک از این علائم را دارید فورا با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید.
سر درد شدید و مزمن
اگر سر درد شدید شما بیش از دو یا سه ساعت طول می‌کشد و شما دچار تورم شدید در بدن یا اختلال در دید بینایی هستید، ممکن است به پری-اکلامپسیا مبتلا شده باشید که ممولا در نیمه دوم بارداری یا کمی بعد از زایمان اتفاق می‌افتد.
احساس تشنگی ناگهانی
اگر شما ناگهان احساس تشنگی می‌کنید و رنگ ادرار شما زرد تیره است نشانه کمبود آب در بدن شما است. در طول بارداری شما باید بیشتر از مایعات استفاده کنید. اگر شما تشنه می شوید و بیشتر از همیشه به دستشویی می‌روید نشانه دیابت بارداری است که معمولا علایم قابل توجهی ندارد. دیابت بارداری سلامت شما و جنین شما را به خطر می‌اندازد.
سوزش ادرار
یکی از علائم قابل توجه در بارداری احساس سوزش موقع ادرار است. اگر شما حالت‌های ریز را تجربه می‌کنید ممکن است دچار عفونت مجاری ادرار شده باشید.
•احساس درد یا سوزش موقع ادرار
•تکرر ادرار یا از دست دادن کنترل ادرار (به صورت خفیف)
•ادرار تیره، بد بو و همراه با خون
•حالت تهوع، خستگی و عرق سرد
•احساس درد در ناحیه زیر شکم یا احساس درد در تمام بدن
اگر شما این نشانه‌ها را دارید به دکتر خود مراجعه کنید تا برای درمان شما اقدام کند.
بالا آوردن مداوم
اگر چندبار در روز بالا بیاورید موجب کم آبی بدن شما و ضعیف شدن شما می‌شود. البته بعید است که به کودک شما آسیب بزند.
اگر شما دایم استفراغ می‌کنید که به استفراغ تند بارداری معروف است، با پزشک خود مشورت کنید، خصوصا اگر نمی‌توانید غذاها و نوشیدنی‌ها را تحمل کنید.
اگر شما در نیمه دوم بارداری خود زیاد استفراغ می کنید، درد شدیدی زیر دنده خود احساس می‌کنید و تورم ناگهانی در صورت، دستان و پاهای شما دیده می‌شود، شما دارای نشانه‌های پری-اکلامپسیا هستید.
استفراغ همراه با اسهال نشانه‌ی مسمویت غذایی است.
احساس ضعف و سرگیجه
احساس ضعف معمولا نشانه این است که شما غذای کافی نخورده‌اید، اما نشانه فشار خون پایین نیز است که در اوایل بارداری معمول است. خیلی از خانم‌ها در زمان بارداری احساسس سرگیجه دارند، اما اگر از حال رفتید حتما باید به پزشک خود مراجعه کنید تا از سلامت خود مطمئن بشوید.
حرکات کند جنین
اگر شما متوجه شده‌اید که جنین شما کمتر از همیشه حرکت می‌کند با ماما یا بیمارستان تماس بگیرید، ممکن است کودک شما در وضعیت سختی باشد. اگر بعد از هفته ۲۸ هستید و تغییری در حرکات جنین احساس کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید