منودلیار/ من از وقتی به یاد دارم کک و مکی بودم! اما از اوایل بیست سالگی متوجه شدم که تعداد این لکه ها در حال افزایش است. با این حال خیلی به این موضوع توجه نمی کردم، تا اینکه رنگ چهره ام نیز شروع به تغییر کرد. بعد از ملاقات با یک متخصص زیبایی، او به من توضیح داد که هم لکه های آفتاب و هم کک و مک ها روی پوست من جا خوش کرده اند! اگر تو هم دچار این مشکل شده ای، ولی فرق بین این دو نوع لک را نمی دانی، با آخرین خبر همراه شو تا نکاتی کلی در این مورد را با هم مرور کنیم!

لک آفتاب:
افرادی که در ساحل آفتاب می گیرند، تنها کسانی نیستند که پوستشان در معرض ایجاد این لکه ها قرار دارد. در واقع لک آفتاب، لکه و یا تغییر رنگ سطح پوست است که در اثر نور خورشید به وجود آمده است. وقتی تو بیش از اندازه در معرض نور خورشید قرار می گیری، پوست با تشکیل لکه های قهوه ای یا سیاه (ملانین) به این موضوع واکنش نشان می دهد. لکه های آفتاب عموماً رنگ روشنی دارند، کوچک و ظریف اند، از پوست محو نمی شوند و ممکن است اندازه آنها از یک نقطه بسیار کوچک تا یک لک بزرگ به اندازه سکه متغیر باشد.
راه حل مناسب برای جلوگیری از گسترش این لکه ها در برابر نور خورشید، مراقبت پایه ای پوست به صورت منظم و روزانه است. اگر لازم است یک روز کامل را در برابر نور خورشید قرار بگیری، حتماً از یک کلاه آفتاب گیر بزرگ به همراه کرم ضد آفتاب استفاده کن و هر دو ساعت یک بار کرم را تجدید کن.

لک تیره:
مثل لک آفتاب، لک تیره هم یک نوع تغییر رنگ پوست است؛ که تفاوت آن با لک آفتاب در علل و ریشه تشکیل آنهاست. لکه های تیره نیز می توانند در اثر نور آفتاب به وجود آیند، اما مهمترین دلایل ایجاد آنها ژنتیک، خال، تجمع رنگدانه ها به واسطه نقص فیزیکی یا مشکلی غیر منتظره است.
در حالی که ایجاد هر نوع لک برای افرادی با پوست معتدل امکان پذیر است، زنانی که پوست های رنگی دارند؛ بیشتر در معرض تشکیل لک های تیره هستند و حتی ممکن است التهاب، حساسیت، زخم و… نیز منجر به ایجاد لک های قهوه ای در پوست صورت آنها شود. به عنوان مثال اگر یک زن رنگین پوست دچار التهاب پوستی شده یا جوش صورتش را از بین ببرد، احتمالاً این عمل منجر به لکی قهوه ای در صورت او خواهد شد. این نوع لکه های تیره تجمع رنگدانه های حاصل از آکنه نامیده می شوند.

همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar