بیتوته/ پرندگان حیواناتی اجتماعی هستند. باید با شیوه ی درست و خاصی از آنها نگهداری شود و چیزهای درستی به آنها آموزش داده شود. اگر از مراقبت از پرنده تان غافل شوید، نمی توانید آن را دوست داشته باشید و از داشتنش لذت ببرید.
چگونه
1
اگر فقط هوس کرده اید که یک پرنده داشته باشید بهتر است که اصلاً نخرید. مطالبی که در کتاب ها و سایت های اینترنتی موجود است را بخوانید تا در مورد گونه ی خاصی که می خواهید بخرید هم کمی یاد بگیرید و هم مطمئن شوید که برای شما مناسب هست یا نه. گونه های مختلفی از پرندگان برای خرید موجود است. به عنوان مثال دسته ی طوطی ها شامل این موارد است : cockatiels و cockatoos و parakeets.
2
بعضی پرنده ها -به عنوان مثال طوطی ها- عمر نسبتاً طولانی دارند بنابراین باید هنگام خرید آنها دقت کنید. ممکن است صاحب پرنده زودتر از آن بمیرد پس تدابیر لازم را در مورد این موضوع باید در نظر گرفت.
3
قفس مناسبی همراه با وسایل اضافی بخرید. به عنوان مثال طوطی ی نوع cockatiel باید قفسی با اندازه ی مناسب داشته باشد که عریض باشد تا پرنده بتواند بالهایش را از هر سمتی باز کند. میله های قفس نباید آنقدر به هم نزدیک باشند که پای پارنده بین آنها گیر کند . البته پیدا کردن یک سایز مناسب پیدا کمی سخت است. به علاوه میله های قفس نباید آنقدر فاصله شان زیاد باشد که سر پرنده از لابه لای آنها رد شود و یا پرنده بتواند فرار کند. ضمناً هر چه اندازه ی قفس بزرگ تر باشد بهتر است. البته مسلماً هر چه قفس بزرگ تر باشد هم گران تر است و هم تمیز کردنش سخت می شود. اگر اکثر مواقع خانه نیستید و وقت هم ندارید که پرنده را بیرون ببرید، پرنده جایی برای حرکت و فعالیت ندارد. بنابراین اندازه ی قفس مهم است.
4
به شکل قفس هم توجه کنید. یک قفس مستطیلی ساده معمولاً بهترین انتخاب ممکن است. قفس های دایره ای شکل معمولاً برای پرنده بد هستند. زیرا فضای زیادی برای پرنده وجود ندارد و هیچ گوشه ای نیز ندارد که پرنده در آن احساس امنیت کند. به علاوه قفس دایره ای شکل بتعث می شود که مدام سرشان را بچرخانند و اگر این کار را دائماً انجام دهند، سرشان گیج می رود و دیوانه می شوند. قفسی که درش شبیه به گیوتین باشد هم نخرید زیرا پرنده به راحتی می تواند فرار کند و ممکن است هنگام تلاش برای فرار سرش زیر در گیر کند.
5
قفس را تزئین کنید. این کار را با حداقل چهار اسباب بازی که متفاوت و متنوع باشند شروع کنید. مطمئن شوید که بی خطر باشند و پا یا منقار پرنده درون آنها گیر نکند. چیزهایی که ممکن است برای پرنده خطرناک باشند عبارتند از طناب (ممکن است به پاها و منقار پرنده آسیب برساند)، سیم (ممکن است بدن پرنده را زخمی کند) و زنگ هایی که سر و صدا می کنند (ممکن است پای پرنده در آن گیر کند). بعداً باید اسباب بازی های بیشتری بخرید تا پرنده از بی حوصلگی پرهایش را نکند! به این وسیله تنوع ایجاد می کنید. همچنین می توانید یک چوب یا میله در قفس وصل کنید که پرنده روی آن بنشیند. بنابراین باید چند میله ی چوبی در قفس بگذارید. چند شاخه ی طبیعی درخت برای تنوع و برای اینکه پرنده نوک و ناخن هایش را بساید هم در قفس قرار دهید. به این ترتیب یکی از کارهای شما کمتر خواهد شد. مطمئن شوید که چوب های طبیعی را قبل از استفاده کمی بسایید ولی برای این کار از یک ماده ی شیمیایی استفاده نکنید چون ممکن است برای پرنده سمی باشد و کشنده باشد.
6
ظرف آب و غذای پرنده باید در بالاترین جای ممکن نصب شود زیرا ممکن است پرنده در آن مدفوع کند که اصلاً بهداشتی نیست.
7
تمرین روزانه برای طوطی توصیه می شود. اگر یک سهره و یا پرنده ی دیگری دارید که نمی توان آن را تربیت کرد، مسئله ای نیست. اما اگر دوست دارید که آن را تربیت کنید، سعی کنید که به طور منظم این کار را انجام دهید. اگر قفس پرنده کوچک است و به تمرین بیشتری نیاز دارد می توانید آن را بیرون بیاورید. فقط مراقب باشید که این کار را در مکان خطرناکی مانند آشپرخانه که ممکن است یک قابلمه روی گاز باشد، انجام ندهید.
نکات و هشدارها
برای آموختن راه های جدید مراقبت از پرنده به مطالعه در این مورد ادامه دهید. بیشتر افرادی که یک حیوان خانگی دارند سعی می کنند تا راه های جدیدی برای نگهداری از آن یاد بگیرند.
نکاتی که در اینجا گفته شد تنها بخشی از نکاتی است که موجب می شود پرنده تان زندگی سالم و خوبی داشته باشد.
به خوبی از پرنده تان مراقبت کنید و برای آن یک جفت بخرید.
پرنده ها ممکن است صدای بلندی داشته باشند و سر وصدا کنند.
اگر واقعاً پرنده ها را دوست دارید، با آنها مثل یک حیوان خانگی رفتار نکنید. درست کردن یک محیط طبیعی برای پرنده ها در خانه غیر ممکن است زیرا یک پرنده اگر نتواند پرواز کند باز هم غریزه ی پرواز کردن را دارد.
پرندگان موجوداتی اجتماعی هستند که اگر تنها باشند بی حوصله می شوند. بنابراین تنها خریدن یک قفس خوب برای آنها کافی نیست. اگر فقط از تماشای پرندگان لذت می برید، می توانید به پناهگاه پرندگان -که از انواع مختلفی از پرنده ها نگهداری می کنند- بروید و پرنده ها را که با خوشحالی در زیستگاه طبیعی شان زندگی می کنند ببینید.
همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
آخرین خبر در سروش
http://sapp.ir/akharinkhabar
آخرین خبر در ایتا
https://eitaa.com/joinchat/88211456C878f9966e5
آخرین خبر در بله
https://bale.ai/invite/#/join/MTIwZmMyZT
آخرین خبر در گپ
https://gap.im/akharinkhabar