لیدیز/ در هیچ کجا، انسانی را نمی توان یافت که خشنود کامل باشد یا ناراضی به تمام معنا … همه ما مدام در حال عبور از لحظات سخت و آسان در زندگی هستیم. این طبیعت ما است که همواره مردد باشیم. آرامش فقط در نیستی و مرگ وجود دارد.

1- زندگی مسابقه بین من با دیگران نیست
هر انسان سهم خودش را از نعمت های زندگی دارد و این دوست داشتنی است. به خودمان اجازه ندهیم که در یک مسابقه همیشگی قرار بگیریم تا مبادا از دیگرانی که می شناسیم عقب بمانیم. زندگی به ما نشان داده است که همیشه بعضی ها جلوتر از ما خواهند افتاد.
نیاز، ماهیت، قابلیت و موقعیت هر انسان متفاوت است و هر کدام مان، برای خودمان یک کهکشان مستقل هستیم. هیچکس به هر دلیلی جلوتر از بقیه نیست. اصلا مسابقه ای در کار نیست. همه ما بر اساس وضعیت بسیار خاص هر کدام مان، مشغول زندگی و تکاپو هستیم.

2- همه چیز می تواند بدتر گردد
بله این یک حقیقت آشکار و تکراری است که دیگران به ما خواهند گفت بخصوص وقتی در دوره بدی از زندگی قرار می گیریم. اگر ما انکار کنیم که خشنودیم از اینکه وضع مان بدتر نیست درست مثل این است که شاد بودن خودمان را انکار کنیم چون دیگران ممکن است از ما شادتر باشند.

3- خیلی از رسوم ما از دل تراژدی سر برآورده اند
دنیا پر از بدی، ناهنجاری، تحقیر، بدشانسی و بی عدالتی است. خیلی از آنها مستقیم و سخت، زندگی ما را گاهی فلج هم می سازد. اما می توانیم از آنها بیاموزیم و بر اساس آنها رسم و رفتاری متفاوت، برای خود بسازیم.
مرگ مادربزرگ و شرم از اینکه به اندازه کافی به سراغش نرفتم به من و بقیه اعضای خانواده یاد داد که قدر همدیگر را بیشتر بدانیم. بیشتر سنت ها و مرام ها نتیجه یک اتفاق اسفبار است.

4- اگر خواستنی های دلخواهم را ندارم ولی خوشبختم از هر چه که دارم
درصد کمی از بشرهرچه هرچه که بخواهند برای شان مهیا است. خیلی ها هم هستند که بیشتر از ما شانس و موقعیت و حمایت در زندگی دارند. ولی اگر دقت کنیم بخش قابل توجهی از بشر، به خاطر امید و انتظار و توقعی که از زندگی داشتند به فرصت و امکانات جدید دست یافتند. ما بدون آنکه خودمان را بفریبیم یا سرزنش کنیم در درجه اول، شایسته است هر آنچه که داریم را قدر بدانیم و بعد آنها را سکویی بسازیم برای خواسته های بیشتر …

5- هر چه که در زندگی داریم مهم است
لیستی از خوشی های کوچک تان فراهم کنید. به سادگی خواهید دید که تفاوت ارزش بین داشتن یک گپ دوست داشتنی با یک دوست به همراه صرف چای یا قهوه با یک آرزوی به نظر بزرگتر نیست. چون نتیجه هر توقع را باید در ایجاد خشنودیو ارامش بسنجیم.
اگر ذهن مان را تربیت کنیم غذای خوشمزه ایی که در خانه مادرمان می خوریم را قدردان باشیم، سریال تلویزیونی که منتظر اپیزود جدیدش هستیم را مطبوع بیابیم و… یا همه توقعات ساده ایی که هر روز برطرف می شود را اینگونه ببینیم لبخندهای کوچک مدام بر در صورت مان می‌شکفد.

6- همه جا صحبت از این حق هست که باید همه چیز داشته باشیم
این روزها همه می توانند سطح استاندارد زندگی بقیه مردم جهان را ببینند و این باعث ایجاد این دلتنگی مداوم می شود و اینکه چرا من همه چیزهایی که می بینم را ندارم؟
یک قرار جهانی به راه افتاده است که مبادا از غافله بیشتر داشتن عقب بیفتم. مبادا جزو آنهایی باشم که این یا آن را ندارند. این توقعات واقعی و نفسگیر و حقیقی است ولی اگر بدانیم در این مسابقه عظیم برای بیشتر خواستن، خیلی از ما به ناگزیر جا خواهیم ماند رنج نا خواسته ایی را فراهم می کنیم.
آدم هایی که قدرت تشخیص این شتاب و موج همه گیر را دارند بهای اصلی را به آنچه که دارند می دهند. بدون اینکه از تلاش شان برای رسیدن به زندگی بهتر بکاهند. اصل را بر این بگذاریم که هر چه قدر توانستیم از این باغ زیبای زندگی بچینیم غنیمت است و خشنودیم.

7- همه چیز می تواند تغییر کند
این اصل ماندگار در حیات است. هیچکدام از ما انسانها در وضعیتی که بودیم نخواهیم بود. خیلی از ما اصلا نخواهیم بود. برای همین، وضعیتی که در آن « هستیم» را قدر بدانیم

8- از هر انسانی با هر رفتاری که نسبت به من دارد می‌توانم چیزی بیاموزم
اینکه احساس کنیم بعضی ها کارشان تخریب و اذیت است هم واقعی است و هم طبیعی ولی یاد گرفتن این اعتقاد که هر بار یک نفر حق مرا پایمال می کند و مثلا صف را رعایت نمی کند یا راه مرا در حین رانندگی قطع می کند آدم عوضی نیست.
او فقط پریشان و شتابزده روزگار می گذراند. چقدر خوب است از طریق رفتار وی متوجه شوم صبوری از درد و اذیت خودم و دیگران خواهد کاست. این شیوه قضاوت نسبت به دیگران را نمی شود آسان به دست آورد. ولی وقتی به آن دست یافتیم خشنودتر خواهیم بود.

9 – زندگی خودش به تنهایی یک هدیه جهانی است
به عنوان انسان متولد شدن و داشتن هوش و حواس و فکر و خیال و هویت و عاطفه، یک اتفاق نادر در بین میلیونها کهکشان اطراف ما است. ما پیچیده ترین فراورده حیات بر روی سیاره زمین هستیم و نتیجه بیش از 3 میلیارد سال تطبیق و بقا… ترکیب بی نظیری که به خودی خود یک هدیه جهانی است. قدرش را بدانیم و آن را با چیزهایی که نداریم و نمی توانیم به دست بیاوریم مخدوش نسازیم.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید