ایسنا/یک روان شناس گفت: بازی مهمترین عامل در سلامت روانی و جسمانی کودکان است.

نورگلدی یزدانی با اشاره به اینکه مهارت‌های کلامی کودک از طریق بازی کردن رشد می‌کند و نیروهای اضافی بدن تخلیه می‌شود، افزود: در حقیقت بازی موجب سلامت روانی و جسمانی کودکان می شود و کارکرد تربیتی، اجتماعی ، اخلاقی و جسمانی دارد.

وی ادامه داد: بازی، دنیای کودکان است و اگر ما می‌خواهیم به عنوان والدین به دنیای کودکان پل بزنیم راهی جز همراهی با آنان نخواهیم داشت.

یزدانی با بیان اینکه کودکان از طریق بازی، بسیاری از رفتارها همچون تعامل اجتماعی را یاد می‌گیرند، اظهار کرد: خود محوری کودک با بازی حل می‌شود و این بدان معنا است که وقتی با گروه بازی می‌کند یاد می‌گیرد که غیر از خودش نظر دیگران هم هست. بهترین حالت بازی آن است که کودکان با هم سن و سال‌های خود بازی کنند و اگر از لحاظ هوشی بالا باشند با بزرگتر از خود یا انفرادی بازی می‌کنند و یا می‌خواهند که رهبر گروه باشند.

به گفته وی، نوع جنسیت هم بازی کودکان تا سن هشت سالگی برایشان مهم نیست.

یزدانی در ادامه توضیح داد: هر کودک روحیه خاص خود را دارد و از عجایب خلقت است که همه کودکان حتی دوقلوهای هم سان از لحاظ روحی با یکدیگر متفاوت هستند.

وی گفت: پسر بچه‌ها بیشتر به بازی‌هایی علاقه دارند که در آن فعال‌تر باشند و دختر بچه‌ها بیشتر علاقه شان به بازی‌های گروهی و ملایم است.

یزدانی با اشاره به سن و جنس کودکان، توضیح داد: کودکان در دو سال اول زندگی بازی‌هایی را انجام می‌دهند که بازی‌های حرکتی و تمرکزی باشد و بزرگتر که می‌شوند از بازی‌های نمادین و سمبلیک استفاده می‌کنند.

وی بیان کرد: کودکان شلوغ را می‌توان با بازی‌هایی همچون ادای لاک پشت در آوردن که به آن تقویت تفکیکی رفتارهای ناهمساز گفته می‌شود سر گرم کرد.

یزدانی با تاکید بر اینکه گرفتن حق بازی و جست و خیز از کودکان به رشد روانی آنان لطمه می‌زند، گفت: باید خانواده‌ها آنگونه برنامه ریزی کنند که کودکان در نبود فضای بازی در خانه‌ها از فضای شهربازی استفاده کنند که بر رشد روان شناسی آنان تاثیر دارد.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید