ستاره ها/ دکتر برونو بتلهایم معتقد است برای اینکه بتوانیم فرزندمان را به خوبی تربیت کنیم، عشق به تنهایی کافی نیست. حتی علاقه مندترین والدین هم اشتباه می کنند، که این روی فرزند آن ها تأثیر منفی برجای می گذارد. این ها خطا های داوری هستند، نه مشکلات مربوط به محبت.
پدر و مادر خوب وقتی فرزندشان کاری را درست انجام می دهد او را تشویق می کنند و اگر مرتکب خطا شود پیامد های اشتباهاتش را به او تحمیل می کنند.
اما در این مورد چه رفتاری قابل قبول است؟ میان همه والدین در مورد نحوه تربیت فرزندان توافق چندانی وجود ندارد. ولی اصول کلی وجود دارد که اگر رعایت گردد به سلامت جسمانی و روانی کودک کمک می کند. امروز نیز در تست پدر و مادر خوب بودن همین اصول کلی را مورد بحث قرار داده ایم.

پرسشنامه زیر مبنی بر کار جیمز مک کانل از دانشگاه میشیگان است که روابط میان مادر و فرزند را بررسی کرده است. اگر شما هم پدر یا مادر هستید و یا قرار است بشوید، این آزمون می تواند به شما کمک کند، بدانید تا به حال چه برداشت های اشتباهی در مورد تربیت فرزندان در ذهن داشته اید.
موافقت یا مخالفت خود با هر عبارت را با انتخاب گزینه درست یا غلط نشان دهید و سپس امتیازهای خود را با هم جمع کنید.
۱- کودک از قبل باید بداند که اگر بدرفتاری کند، چه مجازاتی انتظار او را می کشد.
درست (۰ امتیاز) غلط (۱ امتیاز)
۲- احساس من نسبت به فرزندانم با توجه به رفتار لحظه به لحظه آن ها فرق می کند.
درست (۰ امتیاز) غلط (۱ امتیاز)

۳- برای من دشوار است درباره موضوعاتی از قبیل: رابطه جنسی، سیگار و الکل با فرزندانم صحبت کنم و به سوالاتشان پاسخ دهم.
درست (۰ امتیاز) غلط (۱ امتیاز)

۴- من اغلب با هر یک از فرزندانم به طور انفرادی درباره مشکلات شان صحبت می کنم.
درست (۱ امتیاز) غلط (۰ امتیاز)

۵- نشان دادن احساسات صادقانه کار درستی است، بنابراین من در حضور دوستان و برادران و خواهران فرزندانم، اگر لازم بود آن ها را تشویق یا مجازات می کنم.
درست (۰ امتیاز) غلط (۱ امتیاز)

۶- باید هرچه زودتر به بچه ها احساس مسئولیت داد، حتی اگر با تالمات شدید روبرو شوند.
درست (۰ امتیاز) غلط (۱ امتیاز)

۷- من به ندرت درباره موضوعات بحث برانگیز با فرزندانم صحبت می کنم. زیرا ممکن است موجب مجادله شود.
درست (۰ امتیاز) غلط (۱ امتیاز)

۸- من به فرزندانم نشان می دهم که با آ ن ها هم فکر و مانند یکی از دوستان همسالشان هستم.
درست (۰ امتیاز) غلط (۱ امتیاز)

۹- بچه ها نباید روی حرف پدر و مادرشان حرف بزنند.
درست (۰ امتیاز) غلط (۱ امتیاز)

۱۰- بچه ها اساسا دلشان می خواهد که پدر و مادرشان به آن ها آزادی عمل بیشتری بدهند.
درست (۰ امتیاز) غلط (۱ امتیاز)

۱۱- اگر خیلی زودهنگام از فرزندانم انتظار موفقیت داشته باشم، در آن ها اضطراب شدید تولید می کنم.
درست (۰ امتیاز) غلط (۱ امتیاز)

۱۲- بچه های کم سالی که آرام کردن شان دشوار است، اغلب به نظم و انضباط بیشتری احتیاج دارند.
درست (۰ امتیاز) غلط (۱ امتیاز)

تفسیر نتایج تست روانشناسی والدین خوب

امتیاز ۱۰ به بالا شما پدر و مادر بسیار خوبی هستید و در امر تربیت فرزندانتان به درستی رفتار می کنید.
امتیاز ۵ تا ۹ شما مانند اغلب والدین هستید. اما به این حد قانع نشوید. سعی کنید بر آگاهی خود در زمینه بزرگ کردن فرزندانتان بیفزایید.
امتیاز ۰ تا ۴
با آنکه بی شک پدر یا مادر مهربانی هستید، با مشکلاتی روبرو هستید. بخش توضیحات زیر را بخوانید و درباره آن با والدین دیگر هم صحبت کنید.
نکاتی که به شما کمک می کند والدین خوبی باشید

این توضیحات هر یک متناظر با تست پدر و مادر خوب هستند و برای شما توضیح می دهند که کار درست چیست.
۱- بهتر است که پیشاپیش و قبل از اینکه کودک مرتکب خطا شود مجازات و پیامد عمل او را تعیین نکنیم. کافی است به فرزندانتان بگویید برخی از رفتار های آن ها را تایید نمی کنید. اما پیشاپیش و قبل از اینکه عمل خلافی صورت دهند، تهدیدشان نکنید.
۲- وقتی از کودک شیطان ناراحت هستید دوست داشتن او دشوار می شود. باید در ضمن اینکه ناراحتی خود را از کار او نشان می دهید، به او بفهمانید که دوستش دارید.

۳- بچه ها کنجکاو هستند و می خواهند از دنیای پیرامون خود سر در بیاورند. بچه ها باید اجازه داشته باشند که از پدر و مادرشان سوال کنند.
۴- هر بچه حق دارد که دقایقی با پدر و مادر خود تنها باشد. پدر و مادر مدیر، به فردیت فرزند خود احترام می گذارند و به این مهم توجه دارند که هر کدام از بچه ها نیاز های منحصر به فرد خودشان را داشته و در برخورد با زندگی سوالات متفاوتی به ذهنشان خطور می کند.

۵- با آن که داشتن صداقت مهم است، اما بچه ها در حضور دیگران نباید مجازات شوند.
۶- دادن استقلال اقدام سازنده ای است، اما همیشه لزوما به سود کودک نیست. در مواقعی استقلال به خصوص در زمینه تصمیم گیری می تواند بیش از انداره راحت داده شود و این می تواند نشانه ضعف یا عدم قاطعیت پدر و یا مادر باشد. قبل از دادن آزادی عمل دقت کنید که این کار به فرزندتان آسیب نرساند.
۷- بحث و گفتگو زمانی می تواند سازنده باشد که منصفانه باشد و به درک بیشتر منجر گردد. پدر و مادر خوب از تعارض ها و بحث های متعاقب آن برای روشن شدن مسایل مهم برای فرزندانشان استفاده می کنند.

۸- اشتباه است که برای اینکه به فرزند خود نشان دهید در حد دوستان آن ها یا یکی از خود آن ها هستید وظیفه پدر و مادری کردن خود را فراموش کنید. می توانید بدون آنکه نقش والدانه خود را فراموش کنید با فرزند خود رفتاری همدلانه داشته باشید.
۹- والدینی که به فرزندانشان اجازه می دهند درباره تصمیمات شان سوالاتی صمیمانه بکنند فرزندانی مسئول و متکی به خود تربیت می کنند.

۱۰- در جریان یک همه پرسی از ۲۷۰۰۰ دانش آموز معلوم شد که ۶۶ درصد آن ها انتظار دارند پدر و مادرشان با آن ها جدی باشند، در حالی که تنها ۳۳ درصد آن ها به نظم و ترتیب کمتر علاقه نشان دادند.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

نسخه جديد
آگهی