نمناک/ همه والدین هر مرحله از زندگی و رشد کودک ، با چالش هایی رو به رو هستند که هر کدام آن را به شیوه خود حل می کنند؛ از شیر گرفتن، آموزش دستشویی رفتن و بالاخره جدا کردن جای خواب آنها.
بهترین و امن ترین دوره جدا کردن کودک از مادر برای تنها خواباندن او در سنین 3 تا 3 و نیم سالگی است. سنی که در آن کودک به قدر کافی، قابلیت رفع مشکلات خود را داشته و زبان قابل فهمی برای بیان نگرانی هایش دارد، در کل رفتار اجتماعی رشد یافته ای توام با اعتماد به نفس و بیان تعلق پیدا کرده است و حتی نسبت به بچه های کوچک تر از خود مهربان بوده و گاهی میل به مراقبت از آنان و مسئولیت پذیری را نشان می دهد.
اولین چیزی که برای جدا کردن اتاق کودک از والدین نیاز است، همراهی والدین به ویژه مادر خانواده است. آرامش مادرانه بدون شک به حل هرچه سریع تر این مشکل کمک خواهد کرد. نباید از یاد برد که در جدا نشدن کودک و والدین یک میل دوطرفه وجود دارد؛ یعنی همان طور که کودک نمی خواهد از والدینش جدا شود، والدین هم چندان تمایلی به جدا کردن او ندارند، بنابراین باید این میل بررسی شود و مادران بدانند که برای سلامت کودک لازم است این اتفاق بیفتد.
با چند راهکار ساده به شما کمک می کنیم تا بتوانید کودک خود را در اتاق خواب خودش بخوابانید.
- در ابتدا باید مطمئن شوید که خوابیدن کودک در اتاق والدین تنها به خاطر عادت است نه ترس.
- بهتر است زمانی اتاق کودک خود را جدا کنید که کودک راه رفتن را آموخته باشد تا در صورت لزوم بتواند پیش شما بیاید و شما را مطلع سازد.
- برای چند شب کودک خود را همراهی کنید. برایش کتاب بخوانید٬ قصه بگویید٬ با او صحبت کنید٬ اجازه دهید برای تان صحبت کند و اگر لازم شد کمی هم کنارش بخوابید تا احساس آرامش و امنیت کند.
- اگر کودک شما هر شب پیش شما می خوابیده، می توانید کنار او بخوابید و زمانی که خواب او سنگین شد او را به اتاقش ببرید.
- می توانید اتاق کودک را با وسایلی که در شب جذابیت دارند مانند ماه و ستاره های شب نما، جعبه موسیقی و شب خواب تزئین کنید تا کودک به راحتی در اتاق خودش بخوابد.
- در نظر گرفتن جایزه یا قراردادن برچسب هایی که شامل ایام هفته است در اتاق کودک و نصب برچسب های ستاره ای یا عروسکی یا هر چیز دیگری که مورد علاقه کودک شماست، به ازای هر شبی که کودک شما توانست به تنهایی در اتاق خودش بخوابد.
نکته :
بهتر است از زمانی که کودک شما وارد 2 سالگی می شود نیز او را در زمان خواب کمی دورتر از خود بخوابانید و زمان شیر دادن شما به سراغ او بروید تا عادات اشتباهی مانند در دست گرفتن دست مادریا نوازش صورت مادر و … را پیدا نکند.
اگر کودک شما در طی شب چندین بار به دلیل بد خوابی بیدار شد، هرگز او را سرزنش نکنید و تلاش او را برای خوابیدن مجدد تحسین کنید.
حضور بیش از اندازه فرزندان در اتاق خصوصی والدین، ممکن است باعث سردی میان پدر و مادر شده و حتی زمینه ساز بروز اختلافات و برخوردهای نامناسبی میان آنان گردد. از این روست که اهمیت جدا سازی محل خواب کودکان از اتاق والدین به یک ضرورت تبدیل خواهد شد.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید