خراسان/ این هفته و در ستون از دنیای روان شناسی، 2 مورد از مهم‌ترین و جالب ترین نتایج تحقیقات معتبر را خواهید خواند که نتایج شان به تازگی منتشر شده است.
گریه کردن خوشبخت تان می کند
محققان می گویند افرادی که با دیدن فیلمی غمگین گریه می کنند بعد از اتمام فیلم، احساس خوشبختی بیشتری دارند. به عبارتی گریه کردن درمانی موثر و کم هزینه برای افرادی است که احساس افسردگی دارند. به گزارش سلامت نیوز، محققان دانشگاه Tilvurg لهستان در مقاله ای که در مجله Motivation & motion منتشر شده است از نتایج تحقیقات خود بر 600 زن و مرد که ۲ فیلم دراماتیک تماشا کرده بودند پرده برداشتند. قبل از فیلم تستی از داوطلبان در رابطه با خلق و خویشان گرفته شد و در طول فیلم میزان رطوبت چشمان آن‌ها سنجیده شد. بعد از اتمام فیلم مجددا تست خلق و خو تکرار شد. نتایج بررسی ها نشان داد زنان در مقایسه با مردان به صحنه های دراماتیک حساس تر هستند و جالب تر آنکه افرادی که گریه می کنند بعد از ۲۰ دقیقه احساس خوشبختی مضاعفی دارند. دلیل این موضوع ترشح اکسی توسین است.
تفاوت بچه های اول و دوم
محققان آمریکایی دریافتند که بچه های اول خانواده از هوش بیشتری نسبت به خواهر و برادر کوچک‌تر خود برخوردارند اما بچه های دوم راحت تر با دنیای بیرون ارتباط برقرار می کنند. به گزارش مهر، پژوهشگران دانشگاه آدلفی در لانگ ایلند نیویورک نتایج تحصیلی 90 زوج خواهر و برادری که در دبیرستان ثبت نام کرده بودند و تفاوت های شخصیتی 76 زوج خواهر و برادر در همان سن را مورد مطالعه قرار دادند. نتایج این تحقیقات نشان داد که فرزندان اول به طور متوسط باهوش تر از برادران و خواهران کوچکتر خود هستند اما فرزندان دوم در کل نمره های بهتری در مدرسه کسب می کنند. براساس گزارش فاکس نیوز، این محققان در خصوص دلایل این نتایج توضیح دادند که فرزندان دوم به دلیل اینکه از تجربیات فرزندان اول استفاده می کنند، سریعتر یاد می گیرند. از دیدگاه خصوصیات احساسی، بچه های دوم و تمام بچه هایی که پس از بچه اول متولد می شوند تاحد چشمگیری در تعاملات اجتماعی خود برونگرا، احساسی و راحت هستند. این درحالی است که بچه های اول بیشتر کمال گرا هستند و بنابراین به سختی در مباحث اجتماعی شرکت می کنند.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید