زیبامون/ رژ لب (به فرانسوی: Rouge à lèvres) یا ماتیک (به فرانسوی: Cosmétique) یک فراوردهٔ آرایشی است که حاوی مواد رنگی، قهوه، روغن، موم و نرم‌کننده پوست است که برای مالیدن رنگ و بافت بر روی لب‌ها به‌کار می‌ره. انواع گوناگونی از رژ لب ساخته شده که در ادامه با برخی از اونها و مضراتشون آشنا میشیم.

رژ لب های حجم دهنده التهاب می آورند
برخی از رژلب های حجم دهنده میتونن آلرژی زا و خطرناک باشن. رژلب حجم دهنده میتونه در عرض چند دقیقه لبهارو حجیم و قرمزتر کنه. این محصولات حاوی پپتیدی جدید به نام Pal-GHK (پالیتونیل تری پپتید) است که یک مرطوب کننده، پف دهنده، افزایش دهنده قرمزی لب، آنتی اکسیدان و البته معطر است.اما چون برخی از این محصولات حاوی عصاره گیاه گزنه هستند می تونن باعث التهاب شدید و ورم لب ها بشن. 


رژلب قرمز سرشار از سرب و سرطان زا است
رژلب هایی که رنگ قرمز دارن درصد سرب بیشتری نسبت به رنگ های دیگه دارن. رژلب های قرمز به علت سرب بالا برای سلامت خانم ها بسیار مضر هستن. سرب ماده خطرناکی هست که به راحتی از طریق پوست جذب میشه. سرب زمانی که وارد بدن میشه علائمی شبیه به مسمومیت ایجاد میکنه و باعث کم خونی فرد میشه. این رژلب ها اگر خورده شوند و وارد دستگاه گوارش فرد بشن ایجاد مشکل و بیماری میکنن.

استفاده از برق لب به جای رژلب های خطرناک
برق لب ها میتونن درخشندگی زیبایی به لب ها بدن و لب هارو حجیم تر از حالت طبیعی نشون بدن. البته سعی کنین در استفاده از برق لب ها هم زیاده روی نکنین.

کدام برق لب ها مناسب نیستند؟
باید مراقب برخی از بالم لب (پماد لب) موجود در بازار باشین. برخی از بالم لب ها ظاهری فریبنده دارن اما از موادی ساخته شدن که بدتر باعث خشک شدن و آسیب دیدن لبها میشن. برخی از بالم لب ها حاوی اسید سالسیلیک هستن که این ماده باعث خشکی لبها میشه. کرم هایی که دارای منتول(نعناع) و کافور هستن با اینکه خواص التیام دهنده ای دارن ولی می تونن باعث به وجود آمدن مشکلاتی هم بشن. از هر کرمی که دارای مواد عطری یا سیلیکون است هم اجتناب کنید چون این مواد رطوبت لب های شما رو می گیرن.

این نکات مربوط به رژلب را فراموش نکنید
• برای ماندگاری بیشتر و کیفیت بیشتر رژلب ها اونارو در یخچال نگهداری کنین.
• به هیچ وجه در مغازه های لوازم آرایشی تسترهای رژلب رو روی لبهاتون امتحان نکنین چون توسط افراد مختلف تست شدن و به شدت آلوده و غیر بهداشتی هستن.
• هنگام خرید رزلب بهتره اونو روی نوک انگشتتون تست کنین نه روی پشت دست. چون رنگ نوک انگشت شبیه رنگ طبیعی لبهاست.
• برای پاک کردن لکه رژلب کمی گلیسیرین به لکه بمالین و سپس بشویین.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید