تابناک با تو/ در اینجا به ده روش که باعث خواهد شد، این عادت بد را کنار بگذارید و خود را از قرض و بدهی برهانید، اشاره خواهیم کرد.

1. فقط با پول نقد بیرون بروید!

کارت های اعتباری خرید بیش از حد کار را آسان می سازند، اما اگر شما این کارت ها را همراه نداشته باشید، نمی توانید از آنها استفاده کنید! از این روی، کارت های اعتباری خود را در خانه بگذارید و به پول نقد بچسبید و یا تمام خریدهای خود را نسیه انجام دهید.

2. اهداف بلند مدت برای خود تعریف کنید

آیا همیشه خود را در وضعیتی پیدا می کنید که سرگرم صرف پول برای خریدهای کوچک همچون یک فنجان قهوه و یا در حال خرید از دستگاه های فروش نوشابه و اسنک هستید؟ یک راه حل ساده برای ویران کردن این عادت وجود دارد: چیزی را که واقعاً به آن نیاز دارید بردارید، یک صندوق پس انداز بزرگ برای روز مبادا! برای رها شدن از بار قرض و هر بار که برای خرید وسایل و لوازم غیر اساسی وسوسه می شوید، این هدف را همیشه به خود یادآوری کنید! به زودی شما در حال حمام آفتاب گرفتن روی سواحل استوایی و یا در حال نشستن بالای یک تپه از پول خواهید بود. چه کسی می دانست که ترک عادت های بد می توانست این همه پاداش داشته باشد؟

3. بین نیازها و خواسته ها تمایز قائل شوید

آیا شما به آن کفش ها نیاز دارید و یا اینکه فقط آنها را می خواهید؟ هر زمانی که خود را در حال فکر کردن روی یک خرید پیدا کردید، این پرسش را از خود بپرسید. اگر یک نیاز بود (و البته با بودجه شما همخوانی داشت)، پیش بروید و خرید کنید. اگر یک خواسته و میل بود، مقداری وقت بگذارید و تأثیرات آن خرید را در ذهن خود سبک سنگین کنید. این کفش ها برای شما چه کاری انجام خواهند داد؟ آیا اینها شما را خوشحال خواهند کرد؟ آیا یک جای خالی در کمد کفش پر می شود؟ آیا می توانید از عهده پرداخت هزینه آن برآیید؟ آیا چیز دیگری هم وجود دارد که شما آن را بیشتر بخواهید؟ در مورد اینکه چطور این خرید روی زندگی شما اثر خواهد گذاشت، صادق باشید و سپس تصمیم بگیرید که آیا این "خواسته " ارزش پرداخت قیمتش را دارد.

4. بر اساس یک لیست خرید کنید

آیا هرگز برای خرید یک تعداد کمی از مایحتاج به فروشگاه رفته اید و با نایلون ها و کیسه های پر از اجناس از فروشگاه خارج شوید؟ یک راه حل ساده برای درست کردن این دام رایج پول خرج کردن وجود دارد. هر چیزی را که شما از فروشگاه نیاز دارید، روی کاغذ بنویسید و فقط وسایلی را که در لیست خود نوشته اید خرید کنید. آیا با چیز اضافه ای وسوسه شده اید؟ یک یادداشت بردارید تا آن را در لیست بعدی خرید خود اضافه نمایید.

5. پول تو جیبی به خود بدهید

نگاهی به بودجه و توان مالی خود بیندازید و تصمیم بگیرید، چه میزان پول را می توانید در هفته خرج کنید. سپس این مقدار پول را در اول هر هفته از حساب بانکی خود ( توسط چک و یا ... ) برداشت کنید و بدون احساس گناه خرج نمایید. فقط به یاد داشته باشید: وقتی که پول تمام شده است، هزینه ها بدون استثنا متوقف می شود.

6. یک دوره آرام شدن برقرار کنید

خرید آخرین نسخه از یک گجت (ابزار) شما را وسوسه کرده است؟ زمان رفتن به نزدیک ترین خروجی فرا رسیده است! قبل از خرید هر گونه وسیله گرانبها، یک دوره آرام شدن 24 ساعته برقرار کنید. این موضوع باعث خواهد شد که زمان کافی برای شما مهیا شود تا در مورد اینکه آیا شما واقعاً به آن وسیله نیاز دارید و می توانید هدف از علاقه خود را فراهم کنید، تصمیم گیری کنید. همچنان پس از 24 ساعت احساس علاقه شدید دارید؟ پس به فروشگاه بازگردید و آن وسیله را بخرید.

7. یک رفیق و همراه خرید پیدا کنید

آیا لحظات سختی را برای نه گفتن به انگیزه های ناگهانی خرید دارید؟ پس شخصی را پیدا کنید تا بتواند با صحبت شما را آرام کند. یک دوست و یا یکی از اعضای فامیل را به عنوان " صدای عقل " خود تعیین کنید و فقط زمانی را به خرید بروید که آنها هم بتوانند با شما همراه شوند. گوشی تلفن همراه دارید؟ پس می توانید حرکت کنید و به تنهایی به خرید بروید اما هر زمانی که خود را مشغول دیوانگی در خرید پیدا کردید، با دوست خود تماس بگیرید.

8. بدون چرخ خرید، خرید کنید

آیا توجه کرده اید که چقدر این چرخ های خرید در حال بزرگتر شدن هستند؟ این بچه ها برای اینکه شما را مشغول خرید کنند، طراحی شده اند! فقط زمانی که خرید شما زیاد است این چرخ های خرید را همراه خود بردارید تا از این دام ماهرانه خرج کردن اجتناب کرده باشید. در غیر این صورت، یک سبد کوچک خرید بردارید و یا وسیله ها را خودتان حمل کنید. وقتی که جای زیادی برای قرار دادن وسیله های خریداری شده خود نداشته باشید، کمتر به خرید کردن وسوسه می شوید.

9. اجازه بدهید شخص دیگری برای شما خرید کند

آیا به دنبال یک روش ساده برای ترک عادت بد ولخرجی هستید؟ یک راه وجود دارد: اجازه بدهید شخص دیگری برای شما خرید کند. لیست خرید خود را آماده کنید و سپس به شخص دیگری که به او اعتماد دارید، تحویل بدهید. اگر شما در خانه بمانید، در این صورت قادر نخواهید بود که خریدهای ناشی از تصمیم های ناگهانی را به لیست خود اضافه کنید.

10. انتخاب های خود را بررسی کنید

قبل از این که در صف پرداخت وجه کالا بایستید، یک دقیقه صبر کنید و نگاهی به وسیله های برداشته شده، بیندازید. آیا به هر چیزی که برداشته اید، نیاز دارید؟ آیا وسیله ها و کالاهایی هستند که شما باید آنها را به قفسه خود بازگردانید و در خرید بعدی به آنها فکر کنید؟ بررسی خریدهای خود را ادامه دهید تا زمانی که به یک احساس خوب از خرید خود برسید. سپس در صف بایستید و با هشیاری کامل هزینه خریدهای خود را پرداخت کنید.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

کل ايرانو مثل کف دستت بلد باش
بلد آگهی