فردا/ به‌جرئت می‌توان گفت که بزرگترین سرمایه‌ی نسل بشر، کودکانند. کودکان امید آینده‌ی ما هستند. راهنمایی و هدایت درست کودکان، طبق علاقه و ذوق و استعداد خودشان، و نه با اجبار وظیفه‌ای مهم و ارزشمند است. چه بسیار کودکانی که با نشان دادن علاقه و استعداد در زمینه‌هایی حتی عجیب، صفحه‌ی مهمی از تاریخ را رقم زده‌اند و چه بسیار کودکانی که این ذوق و استعدادشان به تلخی از بین رفته است؛ چه ناشی از مسائل محیطی و چه ناشی از عدم توجه درست خانواده. با حمایت از کودکانمان، آینده‌ی بهتری را برایشان رقم بزنیم.
پسرم ایان، اخیرا با نرم‌افزار جدیدی به نام گوگل اسکچ‌آپ آشنا شده است. نرم‌افزاری با قابلیت دانلود رایگان که با استفاده از آن می‌توان خانه و ساختمان‌های ۳بعدی طراحی کرد. ایان از چند سال پیش علاقه‌ی زیادی به خانه‌ها و طراحی آنها نشان داد و حدود یک سال است که شروع به طراحی یک بعدی آنها کرده است.
بعد از دانلود نرم‌افزار، چند ویدیوی آموزشی ابتدایی را برای یادگیری کار با نرم‌افزار با هم دیدیم. به ایان گفتم تمرین کن و اولین خانه‌ را برایم طراحی کن. به سختی می‌توانم شور و اشتیاق‌اش بعد از اولین طراحی را توصیف کنم. از شدت هیجان بغلم کرد. او به کاری که انجام داده بود به شدت افتخار می‌کرد.
اینکه به فرزندانتان کمک کنید تا به چیزی که علاقه و در آن استعداد دارند بپردازند، نعمت بسیار بزرگی برایشان خواهد بود. این کار به آنها کمک می‌کند تا به آن چیزی که برای آن خلق شده‌اند، دست پیدا کنند و نیز بهترین راهِ افزایش اعتماد به نفس، خودشناسی و اشتیاق در انجام کاری است که دوست دارند.
فرزندانتان را با فعالیت‌های متنوعی آشنا کنید
تا جایی که می‌توانید سعی کنید فرزندتان را تنها به چیزی که خودتان دوست دارید و با آن آشنایید محدود نکنید. اگر شما در زمان بزرگ شدنتان با ورزش سر و کار داشته‌اید، طبیعی است که فرزندتان را درگیر ورزش کنید اما شاید او علاقه یا استعدادی در این زمینه نداشته باشد. بقیه‌ی فعالیت‌ها را نیز امتحان کنید. به دنبال فعالیت‌های دیگری هم که در منطقه‌ی شما موجودند باشید. ذهن خود و فرزندتان را برای موقعیت‌ها و فرصت‌های گوناگون باز بگذارید.
خود را با دنیای فرزندتان وفق بدهید
به تمام چیزهایی که فرزندتان می‌گوید گوش بدهید تا درمورد علایق‌اش اطلاعات کسب کنید. کودکان پیوسته درباره‌ی چیزهایی که برایشان جالب است صحبت می‌کنند. حتی اگر آن موضوعات برای شما جذابیتی ندارد یا حوصله‌ی گوش دادن ندارید، این کار را بکنید. حدس می‌زنم من از بیشترِ مادرها درباره‌ی ماشین‌های مسابقه‌ای بیشتر می‌دانم!
به حرف‌های فرزندتان درباره‌ی چیزهایی که دوست ندارد گوش بدهید. اگر بگوید به ورزش یا موسیقی علاقه‌ای ندارد اطلاعات ارزشمندی به شما داده‌است. همچنین به نشانه‌هایی که خودتان می‌فهمید توجه کنید. کودکی که از تمرین موسیقی بیزار است احتمالا خیلی به نواختنِ ساز علاقه‌مند نیست.
پسرم، کای، از نواختن ساکسیفنش نفرت داشت و سرانجام نواختنش را متوقف کرد. اما عاشق موسیقی است. حالا به میکس کردن آهنگ‌ها علاقه‌مند شده. او یک صفحه‌ی میکس دارد و ساعت‌ها به میکس کردن آهنگ‌ها و نواختن موزیک‌ می‌پردازد. نیازی نیست که از او بخواهید تا این کار را انجام بدهد. این کار را دوست دارد و انجامش می‌دهد.
اشتیاق و استعداد فرزندتان را تشویق کنید
بارها داستان‌هایی درباره‌ی والدینی شنیده‌ایم که علاقه و استعداد فرزندشان را به این خاطر که آن را مناسب پیشرفتش ندیده‌اند از بین برده‌اند. از آن دسته والدینی نباشید که رویای فرزندش را نابود می‌کند.
حتی اگر ایده و علاقه‌اش خیلی غیر واقعی به نظر برسد، بگذارید دنبال عشق و علاقه‌اش برود. شما که نمی‌دانید که چه آینده‌ای در انتظار اوست و دنیا برایش چه برنامه‌ای دارد. پسر بزرگترم، کای، چندین سال بود که می‌خواست یک بازیکن بیسبال حرفه‌ای بشود. استعداد داشت اما استعدادش کافی نبود. ما به تشویق‌اش ادامه دادیم اما در نهایت خودش فهمید که این رویایش تحقق نمی‌یابد.
امروز او همچنان به ورزش علاقه نشان می‌دهد و می‌خواهد در آینده یک جراح ارتوپد شود و باز هم باید ببینیم که دنیا برایش چه برنامه‌ای دارد.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

کل ايرانو مثل کف دستت بلد باش
بلد آگهی